SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Sirkeli Suyun Faydaları

08/05/2023

6 dakika

Sirkeli Suyun Faydaları

İçindekiler

Su içmek tercihten ziyade bir gereklilik. Vücudumuz hücresel bazda suya ihtiyaç duyuyor. Sindirim sisteminin desteklenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, eklem sağlığının iyileştirilmesi ve enerjinin yükseltilmesi için su içmek temel gereksinimler arasında yer alıyor. Su içmenin faydaları hakkında yükselen farkındalık su ile farklı tariflerin hazırlanmasını da beraberinde getiriyor. Limonlu su ve sirkeli su gibi geleneksel olarak faydalı olduğu düşünülen karışımların mucizevi etkileri olduğu yönünde genel bir kabul mevcut. Peki gerçekten sirkeli su içmek düşünüldüğü kadar faydalı mı? Sirkeli suyun farklı kullanım alanları var mı? Bu yazımızda sirkeli su faydaları hakkında “Sirkeli su zayıflatır mı?”, “Sirkeli su ateşi düşürür mü?” ve “Gece yatarken sirkeli su içmek neye iyi gelir?” gibi merak edilen soruların yanıtları sizleri bekliyor.

Elma sirkeli su, elma sirkesinin organik olması kaydıyla çeşitli faydalar sunabiliyor. Ancak bilinmesi gereken her zaman olduğu gibi miktarın doğru ayarlanması gerektiği ve farklı sağlık sorunlarının bulunması durumunda elma sirkeli su içmenin faydaları ile değil, zararları ile buluşulabileceği. Fazla miktarda sirkeli su içmek çeşitli sorunları beraberinde getirebiliyor, özellikle bazı sağlık sorunlarına sahip kişiler için olumsuz etkilere yol açabiliyor. Dolayısıyla sirkeli su içmenin faydaları ile buluşmak isteyen ve/veya sirkeli su diyeti yapmayı veya idealden uzun süreli su ile detoks uygulamak gibi pek de sağlıklı olmayan bir sürece atım atmayı düşünenlerin hekimlerle görüşmesinde fayda var.

Sirkeli Su İçmek

Sirke, özellikle de elma sirkesi hemen her evde bulunan ve yüzyıllardır yemeklerde doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılan ekşi bir meyve suyudur. Yapılan araştırmalar sirkenin bazı antimikrobiyal ve antioksidan etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Sirkenin sahip olduğu bu özellikler sirkeli su içmenin faydaları hakkındaki söylemleri popüler hâle getirmiştir. Aç karnına sirkeli su içmeksabahları sirkeli su içmek ve gece yatarken sirkeli su içmek hakkında birçok söylemin bulunması “Sirkeli su ne işe yarar?” sorusunun yanıtlarının bilinmesinin önemini artırmaktadır.

Sirkeli Su Ne İşe Yarar?

Su içmek ile ilgili merak ettikleriniz arasında “Sirkeli su ne işe yarar?” sorusunun bulunması son derece doğal. Kesin yanıtlar verilemese de sirkeli suyun potansiyel faydalarından bahsetmek mümkündür.

  • Sirkeli su patojenlerin etkisiz hâle getirilmesine yardımcı olabilir. Yaraların temizlenmesinde; mantar, uçuk ve enfeksiyon durumunda tedaviye ek olarak sirkeli sudan yararlanılması mümkündür.

  • Sirkeli su gıdalar için etkili bir koruyucu olarak kabul edilir. Uzun süre saklanmak istenen gıdalara sirkeli su eklenmesi yaygın bir davranıştır.

  • Sirkeli suyun cilt aknelerine iyi geldiği, ciltteki aknelerin hafifletilmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Ancak bu söylemin bilimsel olarak ispatlanmış bir doğruluğu bulunmaz.

  • Kısıtlı araştırmalar sirkeli suyun diyabet kontrolünde etkili olduğunu göstermektedir. Yapılan bir araştırmada gece yatarken sirkeli su içmenin sabah açlık şekerini %4 oranında düşürdüğü gösterilmiştir. Ancak diyabet teşhisi konulan kişilerin ilaçlarını aksatmamaları ve diyetlerinde sirkeli su içmek gibi bir değişiklik yapmadan önce hekimleriyle görüşmeleri önemlidir. Çünkü sirkeli su hem ilaç yerine geçmez hem de ilaçların içerisindeki etken maddelerle etkileşime girebilir.

Sirkeli Su İçmenin Faydaları

Sirkeli su içmenin çeşitli faydaları olduğu görüşü oldukça yaygın. Sirkeli su içmenin kilo vermeye yardımcı olduğu, kolesterolü azalttığı, kan şekeri seviyesini düşürdüğü ve diyabet semptomlarını iyileştirdiği kabul ediliyor. Nitekim yapılan bazı çalışmalarda sirkeli su içen kişilerin kilo kaybının hızlandığı, kolesterol değerlerinin dengelendiği, kan şekeri seviyesinin azalabildiği sonuçları elde edilmiş durumda. Fakat temkinli olmakta fayda var. Gerçekleştirilen bu çalışmalar henüz kesin söylemlerde bulunmak için yeterli düzeyde değil. Sirkeli su faydaları hakkında daha detaylı araştırmaların yapılması gerekiyor.

Sirkeli Su Zayıflatır Mı?

Su içmek zayıflatır mı?” gibi “Sirkeli su kilo verdirir mi?” de yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri olmayı sürdürüyor. Elma sirkeli su içmek ve zayıflamak arasında pozitif bir bağlantı bulunsa da tek başına sirkeli su içmenin kilo vermeyi sağlayacağını söylemek doğru bir yaklaşım olmaktan uzak görünüyor. Yapılan çalışmalar sirkeli su içmenin tokluk hissini artırdığı ve gün içerisinde daha az kalori almaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Fazla kilolu 175 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir çalışmada günde 15 ml elma sirkesi içen kişilerin 3 ayda 1,2 kilo verdiği gözlemlenmiştir. Yine de bu çalışmanın 3 ay ile kısıtlı olduğunun, kilo vermek için sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın belirleyici olduğu gerçeğinin unutulmaması faydalı olacaktır.

Aç Karnına Sirkeli Su İçmek

Sabah uyanınca sirkeli su içmek ile ilgili doğru olduğu düşünülen birçok yanlış var. Metabolizmanın hızlandırılması ve sindirimin kolaylaşması gibi faydalar sağlayabilmekle birlikte sabah aç karnına sirkeli su içmek mide bulantısına yol açabiliyor. Ayrıca sabahları sirkeli su içmek diş minesine de zarar verebiliyor. Bu noktada sirkenin miktarı önemli. 1-2 yemek kaşığı sirkenin 1 bardak suya eklenmesi ile potansiyel zararların hafifletilmesi mümkün oluyor.

Sirkeli Su İçmek Ateşi Düşürür mü?

Sirkeli su ateş düşürür mü?” özellikle ebeveynlerin en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Sirkeli su içmenin ateşi düşüreceği düşünülse de uzmanlar ateşi yükselen kişilerin sirkeli su içmesini önermez. Kısa süreliğine ateşi azaltabildiği bilinen sirkeli su, bir süre sonra ateşin daha çok yükselmesine neden olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunda Sirkeli Su

İdrar yolu enfeksiyonu sirkeli su ile bir ölçüde önlenebilse de mevcut enfeksiyonun sirkeli su içerek tedavi edilemeyeceği ifade edilebilir. Sirkeli suyun antibakteriyel ve antifungal etkileri olsa da idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde etkili olacağına dair bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır. 

Sirkeli Su Tarifi

Sabah sirkeli su içmek ya da günün herhangi bir vaktinde sirkeli su faydaları ile buluşmak isteyenler “Sirkeli su nasıl yapılır?” özelinde araştırmalarını derinleştirdiklerinde farklı sirkeli su tarifi çeşitleri ile karşılaşabilirler. En basit sirkeli su tarifi 250 ml kadar ılıtılmış su içerisine 1-2 çorba kaşığı elma sirkesi eklenmesidir. Alternatif bir tarif de sirkenin tadını nötralize eden bal içerir. Bu tarif 1 bardak su, 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ile hazırlanır.

Sonuç olarak elma sirkeli su içmenin faydaları olsa da bu faydaların herkes için eşit ölçüde geçerli olmayabileceğinin unutulmaması gerekir. Örneğin her sabah sirkeli su içmek tokluk hissini destekleyebilirken “Sirkeli su nasıl içilir?” sorusuna doğru yanıt verilmediğinde, diğer bir deyişle sirke aşırı kullanıldığında veya yeterli oranda su ile seyreltilmediğinde diş ve mide sorunları ortaya çıkabilir. Aynı şekilde sirkeli su kan şekerini düşürebilmekle birlikte kullanılan ilaçlarla etkileşime de geçebilmektedir. Bu nedenle, sirkeli su içmeye başlamadan önce hekimlere danışmak en doğrusu olacaktır.

Su ile detoks yapmak ya da sirkeli suyu önerilen şekilde tüketerek su içmenin faydaları ile buluşmak… Amacınız ne olursa olsun temiz ve kaliteli suya erişmeniz gerekiyor. Sağlıklı ve lezzetli suya erişiminizi sürekli kılacak en iyi su arıtma cihazı önerileri arasından seçiminizi yaparak siz de hem kendiniz hem de aileniz için sağlıklı bir adım atabilir, su içmenin tüm faydaları ile buluşabilirsiniz.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır