SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Evdeki Malzemelerle Ödem Attıran & Yağ Yakan Tarifler

03/10/2022

6 dakika

Evdeki Malzemelerle Ödem Attıran & Yağ Yakan Tarifler

İçindekiler

Detoksifikasyon, daha yaygın bilinen adı ile detoks… Tipik olarak kilo kaybını, toksinlerden arınmayı, sağlığı iyileştirmeyi ve göbeği eritmeyi sağladığı iddia edilen özel ürünlerin, karışımların, suların veya çayların kullanılmasını ifade eden detoks; temelinde bir arınma sürecidir.

Detoks sürecinin potansiyel olarak sağlık için birçok faydası bulunmakla birlikte hakkında eksik bilinenlerin olduğu da ifade edilebilir. İnternette yapılacak basit bir sorgulama sonrası yağ yakan detoks suyu, zayıflatan detoks suyu, yeşil detoks suyu, ödem atıcı detoks suyu gibi birçok farklı detoks suyu ve detoks çayı tariflerine ulaşmak mümkündür. Peki detoks suları düşünüldüğü kadar etkili midir? Detoks içecekleri tarifi bizi hedefimize yakınlaştırır mı? Bu yazımızda detoks ve detoks suları hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Detoks Nedir, Ne işe Yarar?

Sağlıklı beslenmek, toksinlerden arınmak ya da yağ yakmak için bir arayıştaysanız muhakkak farklı detoks tarifleri ile karşılaşmışsınızdır. Detoks temelinde toksinlerin vücuttan doğal olarak atılmasını ifade eder. Vücudumuzdaki karaciğer, böbrekler ve bağırsak gibi organlar doğal bir detoks döngüsü oluştururlar. Ancak bu arındırma daha sağlıklı olabilmemiz için tek başına yeterli gelmeyebilir.

Geçmiş yıllara kıyasla vücudumuzun maruz kaldığı zararlı unsurlar ciddi biçimde arttı. Artık gün içerisinde daha çok kimyasala maruz kalıyoruz, tükettiğimiz besinlerin içeriklerinden daha çok etkileniyoruz. Haliyle bedenimize biraz destek olmamız gerekebiliyor ve bu süreçte devreye detoks suları giriyor.

Detoks suları, detoks sürecinin merkezinde konumlanıyor. Aslında tek başına su içmek dahi detoksifikasyon süreci için kritik derecede önemli. Su ile birleştirilen çeşitli içeriklerin, detoks suyu faydaları üzerinde artırıcı bir etki yarattığı düşünülüyor. Taze meyve, sebze veya şifalı bitkilerle hazırlanan detoks suları evde detoks yapmanın farklı lezzetlerini ve etkilerini sunabiliyor. Detoks yapmayı düşünenlerin tercih edebilecekleri birçok farklı detoks tarifi bulunuyor: Göbek eriten detoks suyu, kilo verdiren detoks suyu, maydanozlu detoks suyu, zencefilli detoks suyu… Bu örnekleri çoğaltabiliriz, ancak dikkat; detoks yapmak detoks suları içmekten ibaret mi? Öncelikle bu sorunun yanıtlarının bilinmesi gerekir.

Detoks Nasıl Yapılır?

Birbirinden lezzetli, doğal ve sağlıklı detoks çayı ve detoks suyu tarifleri arasında hedefe yönelik seçim yapıldıktan sonra artık sıra detoks sürecine gelir. Detoks süreci az önce de belirttiğimiz gibi bir arınma, vücudu arındırma sürecidir. Gün içerisinde sahip olunan alışkanlıkların devam ettirilip araya detoks sularının eklenmesi, detoks yapmak değildir.

Detoks sürecinde farklı yöntemler denenebilir. Bu yöntemlerden biri; bir süre katı gıda tüketiminin kısıtlanmasını ve detoks suyu tüketimini içerir. Detoks suyu yapımında farklı sebzeler ve meyveler kullanılabilir; tercih edilen meyve ve sebzelerin sahip oldukları bileşenler doğrultusunda detoks suyu faydaları değişkenlik gösterebilir. Kısa süreli uyum sağlanan bu diyet programlarında detoks çayları da sıklıkla tercih edilebilir. Detoks çayı faydaları da çay yapımında kullanılan malzemeye göre farklılık gösterir.

Detoks süreci katı yiyeceklerin kısıtlanıp detoks etkili içeceklerin içilmesine ek olarak bazı gereklilikler barındırır. Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırmak ve kan dolaşımını artırmak için egzersiz yapmak, alkol ve sigara kullanımını bırakmak, rafine şekerden ve kafeinden uzak durmak, mineralli ve asidik olmayan içecekleri tercih etmek detoks süreçlerinin önemli gereklilikleri arasında yer alır.

Bilinmesi gereken detoks programlarının kişiye özel şekilde değiştirilebileceğidir. Süre ve tüketilen detoks suları ya da detoks çayları bakımından farklılaşan detoks döngülerinin etki mekanizmaları ile ilgili bilimsel kanıt niteliği taşıyan veriler bulunmaz. Vücuttaki toksinlerin detoks diyetleriyle atıldığı kesin bir dille söylenemez. Göz önünde bulundurulması gereken fayda, detoks sürecinde tercih edilen doğal ve sağlıklı içeceklere ek olarak yaşam tarzında yapılan değişikliklerle vücuda bir mola verdirilebileceğidir. İyi haber şu ki evde de farklı detoks suyu tariflerini kullanarak kendi detoks rutininizi oluşturabilir, vücudunuzda arınma etkisi yaratabilirsiniz.

Detoks Yaparken Suyun Vücudunuza Etkisi Nedir?

Vücudumuzdaki toksinler ter ve idrar yoluyla atılır, bu doğal sıvıların oluşması ve metabolizmanın çıktısı haline gelebilmesi için vücudumuzun yeterince suyla buluşması gerekir. Detoks vücuttaki toksinlerin ve ağır metallerin uzaklaştırıldığı bir süreç olduğundan su, detoks sürecinin kalbindedir. Her zaman vurgulandığı gibi her içme suyu aynı niteliğe sahip değildir. Gerek kalitesi gerek tadı gerekse içerdiği yararlı minerallerin etkisi bakımından her su farklılık gösterilebilir. Detoks sürecinde olsanız da olmasanız da her zaman kaliteli ve temiz suya erişmek için siz de su arıtma cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ters Osmoz teknolojisi ile filtreleme, su arıtma cihazlarında kullanılan en gelişmiş sistemdir. Waternet su arıtma cihazları Ters Osmoz teknolojisini barındırır ve içme suyunu farklı aşamalardan geçirerek filtreler; başka bir deyişle içeceğiniz su hali hazırda detoks sürecinden geçmiştir ve sizinle en yararlı haliyle buluşur. Waternet su arıtma cihazları filtrasyon aşamaları şu şekilde özetlenebilir;

Ters Osmoz teknolojisine sahip Waternet su arıtma cihazlarında ilk aşamada su içerisinde bulunan küf, tortu ve pas gibi parçacıklar tortu filtresi ile yakalanır. Daha sonra su, içeriğindeki uçucu kimyasalların temizlenmesi için karbon filtreden geçer. Üçüncü aşamada membran filtre süreci üstlenir; su basınçla virüslerden, bakterilerden ve mikroorganizmalardan arındırılır. Mikroorganizmalardan arındırılan su, son olarak karbon filtreye geçer ve içeriğindeki kimyasallar kontrol edilir. Şimdi sıra filtrasyonun beşinci aşamasında, temizlenen suyun keyifli bir şekilde içilebilmesi için tat ve koku kriterleri iyileştirilir. Tüm bu aşamaların sonuncusu seramik fitrede gerçekleşir. İçime hazır hale getirilen içme suyu taze ve mikroorganizmalardan uzak kalacak şekilde depolanır.

Detoks sularında kullanılan suyun kalitesi son derece önemli olduğu için en iyi su arıtma cihazları kullanmak hem detoks sonuçlarını iyileştirmek hem de sağlığı desteklemek için tercihten ziyade bir gereklilik olarak değerlendirilmelidir. Detoks suyu hazırlama için kullanabileceğiniz kaliteli içme suyu ile siz de muhteşem tarifler hazırlayabilirsiniz.

Detoks içecekleri tarifi arayışında olanlara bazı önerileri sizler için bir araya getirdik, öneri niteliğindeki bu tariflerin alternatiflerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Şimdiden etkili detokslar dileriz.

Hızlı Ödem Attıran Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Vücuttaki ödemlerden hızlı bir şekilde kurtulmak için hazırlanması önerilen ödem atıcı detoks suyu içerisinde kabuğu ile dilimlenmiş limon, kabuğu ile dilimlenmiş yeşil elma, yaklaşık ceviz büyüklüğünde zencefil, kabuğu ile dilimlenmiş salatalık bulunur. Tüm malzemeler 1 litre suyun içerisine eklenerek gece boyunca bekletilir ve sabah içime hazır olur.

Yağ Yakıcı Detoks Suyu Tarifleri

Yağ yakan detoks suyu tarifleri geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Tarçınlı detoks suyu, limonlu detoks suyu ve zencefilli detoks suyu ilk akla gelenlerdendir.

Zencefilli detoks suyu hazırlanırken 1 bardak suyun içerisinde iki yemek kaşığı elma sirkesi, 1 kaşık kadar rendelenmiş taze zencefil, 1 adet taze limonun suyu eklenir. Tüm malzemeler karıştırılır ve daha sonra buzdolabında bir gece bekletilerek sabah içime hazırlanır.

Tarçınlı detoks suyu hem lezzetlidir hem de en etkili detoks suyu çeşitleri arasında gösterilir. 1 litre suyun içerisine çok fazla olmamak kaydıyla 10 – 15 dal maydanoz, kabukları ile dilimlenmiş yarım limon, 1 adet kabuk tarçın ve kabukları ile dilimlenmiş yarım yeşil elma eklenir. Tüm malzemeler karıştırılır ve bir gece buzdolabında bekletilerek içime hazır hale getirilir.

En popüler yağ yakan detoks suyu tariflerinden bir diğeri ise limonlu detoks suyudur. Kolay hazırlanması ve etki mekanizmasıyla sıklıkla tercih edilir. 1 litre soğuk suya 1 adet limon dilimlenerek eklenir. Ek olarak 1 misket limon karışıma dahil edilebilir. Damak zevki doğrultusunda limonlu detoks suyu içerisine birkaç yaprak taze nane ve zencefil de eklenebilir.

Detoks Suyu Ne Zaman İçilir?

Detoks suyu genellikle sabahları aç karna içilmesi önerilen karışımlar arasında yer alır. Tercih edilen detoks sularının içerikleri, kişilerin detoks sürecindeki beslenme programı ve programın bir uzman tarafından yürütülüp yürütülmediği gibi değişkenler detoks suyu içme zamanını farklılaştırılabilir. Diyetisyenlerden destek almak zayıflamak için detoks suyu yapımı ve detoks sürecinde doğru karar olacaktır.

Detoks Çayı Ne İşe Yarar?

Farklı meyvelerin ve şifalı bitkilerin kullanılmasıyla oluşturulan detoks çayı faydaları, içeriklerine göre farklılık gösterebilir. Detoks sırasında detoks sularına ek olarak ya da tek başına içilebilen detoks çayı çeşitli amaçlarla hazırlanabilir. Detoks çayı faydaları arasında kan şekerinin dengelenmesi, toksinlerin atılması, idrar sıklığının artırılması, cilt sağlığının desteklenmesi, kilo vermeyi kolaylaştırması gibi etkiler sıralanabilir. Tüm bu faydaların herkes tarafından deneyimlenemeyeceğinin unutulmaması önemlidir. Etkili bir detoks için uzmanların kişiye özel hazırladığı programlara uyum sağlanması gerekir.

En Etkili Detoks Çayı Tarifleri

En etkili olduğu ifade edilen detoks çayı tariflerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Yeşil çaylı detoks çayı: 1 litre sıcak suyun içerisinde 3 adet çubuk tarçın, 2 adet dilimlenmiş limon, 1 adet dilimlenmiş yeşil elma ve 2 yemek kaşığı kadar yeşil çay eklenir. 45 dakikalık bir süre demlenmeye bırakılan karışım içime hazırlanır.

  • Kiraz saplı detoks çayı: 1 litre kaynamış suyun içerisine yarım yemek kaşığı kadar kiraz sapı, 1 adet dilimlenmiş yeşil elma, 1 adet dilimlenmiş limon eklenir, demlenmesi beklendikten sonra içilebilir.

  • Zencefilli detoks çayı: 1 litre kaynamış suyun içerisinde 2-3 dilim zencefil ve dilimlenmiş yarım limon eklenir. Demleme süresi 15 dakikadır. Ardından afiyetle tüketilebilir.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır