SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su İçmek ile İlgili Merak Ettikleriniz

25/03/2022

5 dakika

Su İçmek ile İlgili Merak Ettikleriniz

İçindekiler

Su yaşamın kaynağı olduğundan su içmek hakkında merak edilen birçok soru ile karşılaşılması mümkün. “Günde kaç litre su içilmeli?” sorusu başta olmak üzere yemek yerken su içmeksoğuk su içmenin faydaları ve suyun ideal içimi gibi konular hakkında bilgi sahibi olunması sağlıkla ilgili doğru adım atılması anlamına gelebiliyor. En nihayetinde vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşuyor. Bu gerçeklik dahi kaliteli ve temiz su tüketiminin sürekliliğini sağlamanın önemini ortaya koymaya yetiyor. Dahası da var, bu yazımızda su tüketimi hakkında farkındalığı yükseltecek önemli noktalara değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

Daha sağlıklı bir yaşama adım atmak, detoks yapmaya karar vermek, kilo vermeyi istemek gibi spesifik kararların alındığı süreçlerde “Günde ne kadar su içilmeli?” gündemdeki bir soruya dönüşüyor.

Günde kaç litre su içilmeli?” sorusuna herkes için aynı yanıtları vermek doğru bir yaklaşım olarak kabul edilemiyor. Kişinin yaşı, kilosu, cinsiyeti, genel sağlık durumu, günlük aktivite seviyesi ve beslenme seçimleri günde ne kadar su içileceği özelindeki yanıtları değiştirebiliyor. Yine de ortalama olarak bazı verilerin paylaşılması mümkün. Yetişkin kadınların günde 2,7 litre, yetişkin erkeklerin ise 3,7 litre sıvı almaları öneriliyor. Sıvı ihtiyacını karşılamak için su içmek, çay ve kahve gibi su yerine geçen sıvıları tüketmek ya da su ihtiva eden yiyecekleri tercih etmek gerekiyor.

Su İçmek Kilo Aldırır mı?

Su içmek kilo verdirir mi?” sorusu üzerinde sıklıkla konuşulan bir konuyken “Su içmek kilo aldırır mı?” sorusunun öne çıkmasıyla da karşılaşılabiliyor.

Su içmenin kilo vermeye destek olduğu, sindirim sistemi fonksiyonlarını iyileştirdiği ve zararlı atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olduğu bilinen bir gerçek. Yine de su tüketimi ile geçici olarak ağırlığın artması mümkün. Tek seferde fazla miktarda su tüketildiğinde böbrekler suyun atılmasını sağlayamadığı için geçici olarak ağırlık artışı ile karşılaşılabiliyor. Neyse ki su içmek kiloda kalıcı bir artışa neden olmuyor. Üstelik kilo verme sürecini ya da kas yapımını olumsuz olarak etkilemiyor. 

Kan Tahlilinden Önce Su İçilir mi?

Kan tahlilinden önce su içmek genellikle mümkündür. Bu noktada su ve sıvı ayrımının doğru yapılması gerekir. Açlık kan testleri yapılacağında testten önceki saatlerde yemek yenmemesi ve su haricinde sıvı tüketilmemesi ile ilgili uzmanlar uyarıda bulunurlar. Kan tahlilinden önce su içmek mümkün olsa da bazı testlerde su tüketiminin de bir bardak ile sınırlı tutulması gerekliliği ortaya çıkabilir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının önerilerinin takip edilmesi en doğrusu olacaktır.

Su İçmek Ateş Düşürür mü?

Genel kanının aksine bir ölçüye kadar olan ateş, sağlıklı bir vücut reaksiyonudur. Vücudun enfeksiyonlarla savaşması hâlinde ısısının yükselmesi ile karakterize ateşin düşürülmesi için farklı yöntemler denenebilir. Su, bu noktada her zaman olduğu gibi çoklu faydaları ile öne çıkar. Ateş, vücudun dehidrasyona uğramasına neden olabilir. Terleme, ishal ve kusma gibi sonuçlar meydana geldiğinde vücuttaki sıvı kaybı artar. Bu nedenle ateşlenen kişilerin su içmesi kritik derecede önemlidir. Dehidrasyona bağlı problemlerin engellenmesi adına su tüketiminin aksatılmaması gerekir.

Su Nasıl İçilir? 

Günde kaç litre su içilmeli?” kadar popüler olan bir diğer soru ile karşınızdayız: “Su nasıl içilir?” Günlük ihtiyaç duyulan oranda su içmek de suyu en doğru şekilde içmek de önemlidir. “Su en doğru nasıl içilir?” özelinde önerilenleri şu şekilde maddeleyebiliriz:

- Sabahları güne bir bardak su ile başlamak, gece boyunca susuz kalan vücudun güne hazırlanmasını sağlayacaktır.

- Su içerken mümkünse oturmak gerekir. Su ayaktayken içildiğinde mideden idealden hızlı geçer.

- Suyun yavaş yavaş, yudum yudum içilmesi tavsiye edilir.

- Su tek başına ya da farklı besinlerle tatlandırılarak içilebilir. Su diyeti yapanlar arasında suyun elma, limon ve tarçın gibi farklı unsurlarla lezzetlendirilmesi yaygın bir tercihtir.

- Su sıcak, ılık veya soğuk olarak içilebilir. Genel tercih sabahları ılık su tüketimi, gün içerisinde ise soğuk su tüketimi yönündedir.

- Günlük su tüketimi güne yayılmalıdır. Yarım saat gibi bir sürede litrelerce su içmek yerine dengeli bir tüketim tavsiye edilir.

“Su en doğru nasıl içilir?” sorusuna verilen yanıtlar önemli olmakla birlikte içilen suyun kalitesinin en kritik unsurların başında geldiği bilinmektedir. Temiz, kaliteli ve lezzetli suya erişimi mümkün kılan sağlıklı su arıtma cihazları günün her anı güvenle su tüketme deneyiminin yaşanmasını sağlar.

Su İçmek İshale İyi Gelir mi?

İshal olan kişiler için su tüketimi çok önemlidir. İshal, vücutta su kaybına neden olan bir sağlık sorunu olduğundan hastalar su içmedikleri takdirde dehidrasyona uğrayabilirler. İshal ile birlikte meydana gelen sıvı kaybı vücudun elektrolit dengesini de bozabileceğinden su tüketiminin ihmal edilmemesine özen gösterilmelidir.

Su İçmek Reflüye İyi Gelir mi?

Reflü hastalarının içecek seçiminde dikkatli olması gerekir. Kahve, soda ve asitli meyve suları reflü semptomlarının ağırlaşmasına neden olabilir. Su, sindirim sürecini rahatlattığından reflüye iyi gelebilen içeceklerdendir. Reflü hastalarının su içerken aşırıya kaçmaması önemlidir. Çok fazla su tükettiklerinde nadir de olsa vücuttaki mineral dengesinde değişim meydana gelebilir. Ek olarak yemek esnasında su tüketilmemesi tavsiye edilir.

Su İçmezsek Ne Olur?

Yeterince ya da hiç su içilmemesi sağlık üzerinde ciddi etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücudumuz suya hücresel bazda ihtiyaç duyduğundan vücut susuz kaldığında temel metabolik süreçler ideal şekilde devam ettirilemez. Enerji düşer, zihin karmaşıklığı meydana gelir, felç riski artar, metabolizma yavaşlar, bağ ağrısı oluşur, verimlilik düşer, vücuttaki toksinler atılamaz. Su içilmediğinde cilt sağlığının da bozulduğu bilinir. Cildimiz, vücudumuzu koruyan bir bariyerdir. Bu bariyerin güçlü kalması vücudun savunma hattının devamlılığı bakımından önemlidir. Suyun cilde faydaları çok çeşitli olduğundan, su içilmediğinde cilt sağlığının da tehlikeye düşeceği ifade edilebilir.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır