SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su İçmenin Faydaları

30/03/2022

4 dakika

Su İçmenin Faydaları

İçindekiler

Belli aralıklarla bol su içmenin faydaları hakkında haberlere, paylaşımlara ve uyarılara denk geliyoruz. Vücudumuzun hücresel bazda daha efektif çalışması için ihtiyaç duyduğumuz su, o denli önemli ki yeterince su içmediğimizde birçok farklı şikâyet yaşayabiliyoruz. Su içmenin faydaları özelinde bilgi akışının sürekliliği zaman zaman suyun faydaları ile ilgili önemli konulara karşı duyarsızlaşmaya neden oluyor. Diğer bir deyişle sıklıkla karşılaşılan bilgilerin dikkat çekiciliği azalıyor. Fakat su içmenin faydaları, göz ardı edilebilecek konulardan değil. Neden mi? Detaylar yazımızda… 

Enerji Verir ve Yorgunluğu Alır

Vücut susuz kaldığında hücrelerdeki su ve elektrolit dengesi korunamadığından kaslarda büzülme meydana gelir. Kaslardaki bu büzülme kas yorgunluğunu beraberinde getirebilir. Üstelik kas hücrelerindeki sıvı miktarının yetersiz olması kasların performansını düşürebilir. Bu nedenle su içmenin faydaları gündeme geldiğinde suyun enerji veren ve yorgunluğu azaltan etkisine değinilmesi önemlidir.

Özellikle egzersiz yapan kişilerde susuz kalmaya bağlı hâlsizlik görülme sıklığı oldukça fazladır. Gün içerisinde ya da spesifik zaman dilimlerinde efor harcayan kişiler için “Günde kaç litre su içilmeli?” sorusunun yanıtlarının değişeceği, spor yaparken solunum sıklığının ve terlemenin artması gibi nedenlerle daha fazla su tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Günde üç litre su içmek standart hareketlilikteki bir yetişkin için yeterli olurken spor yapanların ihtiyaçlarını gözden geçirmeleri önerilir. 

Zayıflatır

Su içmenin faydaları arasında suyun zayıflamaya yardımcı olan etkisi de bulunur. “Su içmek kilo verdirir mi?” sorusu yaygın bir şekilde sorulduğundan sabah aç karnına su içmek gibi faydalı davranışları benimseyenlerin sayısı da azımsanamayacak denli fazlalaşmaktadır. Yapılan araştırmalar aç karına su içmek, sabahları limonlu su içmek gibi davranışların kilo vermeye yardımcı olabildiğini göstermektedir. Nitekim su diyeti uygulamaları da su içmenin zayıflamaya yardımcı olabildiğine dayanarak tercih edilebilir. Unutulmaması gereken sadece su içerek zayıflamanın ne mümkün ne de sağlıklı olduğudur. İdeal kiloya ulaşmak için sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve günlük ideal oranda su tüketmek gerekir.

Yaşlanmayı Geciktirir

Su içmenin faydaları arasında öne çıkanlardan biri ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini geciktirici etkidir. Yeterince su içildiğinde cilt kuruluğu önlenebilir ve cilt daha nemli kaldığından ince kırışıklıkların belirginliğinin azaltılıp yenilerinin oluşmasının engellenmesi mümkün olabilir. Suyun cilde faydaları yaşlanmayı geciktirmesi ile sınırlı değildir. Cildin daha parlak ve canlı görünümünün ardında da suyun faydaları bulunur.

Eklem ve Kasları Güçlendirir

Su içmek eklemleri ve kasları güçlendiriyor. Kaslara ideal oranda oksijen ulaşması için su tüketiminin ideal oranda gerçekleşmesi önemli. Suyun eklemler için olan faydalarının da görmezden gelinmemesi gerekiyor. Eklem hareketliliğini sağlayan sıvı bileşen, su ihtiva ediyor. Vücuttaki su oranı azaldığında eklemler arasındaki bu özel sıvı azaldığından eklem ağrıları ile karşılaşılması gündeme gelebiliyor. Eklemler hareket ettiğinde ses çıkması da su tüketiminin gözden geçirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Tüm bunlara ek olarak vücuttaki suyun azalmasına bağlı olarak kasların büzülmesi sonucunda kas kramplarının ortaya çıkma ihtimalinin arttığı da biliniyor. 

Baş Ağrısına İyi Gelir

Bazı kişilerde dehidrasyonun baş ağrısı ve migreni tetikleyebildiği bilinmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar dehidrasyonun en sık görülen belirtisinin susuzluk olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla gün içerisinde yeterli oranda su içerek, baş ağrısı ve migren oluşma ihtimalinin azaltılabildiği ifade edilebilir. Hâlihazırda baş ağrısı sorunu yaşayan kişilerin de gün içerisinde su içerek baş ağrısı şikayetlerini azaltabilmesi mümkündür. Elbette su içmenin faydalarının deneyimlenebilmesi için en temel şart kaliteli ve temiz su tüketilmesidir. Doktorların tavsiye ettiği su arıtma cihazı çeşitleri kullanılarak ağır metallerden arınmış, leziz, sağlıklı ve kaliteli suya erişim sağlanabilir. 

Annelerde Süt Üretimini Artırır

Su içmenin faydaları bazı özel dönemlerde farklılaşır ve spesifik avantajlarla birlikte anılır. Örneğin hamilelik döneminde ve emzirme döneminde su tüketmenin anneler ve aynı zamanda bebekleri için kritik faydaları bulunur. Hamilelikte su tüketimi gerek kabızlığın önlenmesi gerek bebeğin büyüdüğü kesedeki sıvının ideal seviyede kalması gerekse anne adayının mide bulantısı ve yanması gibi semptomlarının giderilmesi bakımından önemlidir.

Doğumdan sonra da su tüketimi önemini korumaya devam eder. Anne sütünün üretilmeye devam edebilmesi için emzirme döneminde kadınların vücudunun susuz kalmaması gerekir. Her zamankinden çok fazla su içilmesi gerekli olmamakla birlikte dehidrasyon riskinin minimize edilmesi son derece önemlidir. 

Böbreklere İyi Gelir

Bol su içmenin faydaları dendiğinde şüphesiz böbrek sağlığından da bahsedilmesi gerekir. Yapılan araştırmaların sonuçları böbrek taşlarının oluşumu ihtimalinin ideal oranda su tüketilerek azaltılabileceği yönündedir. İdeal oranda su içerek böbreklerden süzülen idrarın hacmi artırılabilir ve bu hacim artışı idrar içerisindeki minerallerin seyreltilerek kristalleşmelerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Kabızlığı Engelleyebilir

Sindirim sisteminin düzenli ve sorunsuz çalışabilmesi ile su tüketimi arasında sıkı bir bağ bulunur. Özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişilerin tedavi planlamalarının bir parçası olarak sıvı tüketimlerinin artırıldığı bilinir. Su tüketimi yeterli olmadığında hem gençlerde hem de yetişkinlerde görülme sıklığı artan kabızlığın su tüketiminin artırılması ile hafifleyebileceği kabul edilmektedir.

Özetle su nasıl hissettiğimizden ne kadar enerjik ve sağlıklı olduğumuza dek birçok konuda belirleyicidir. Temiz ve kaliteli suya erişilmesi bu sebeplerle tercihten ziyade bir gerekliliktir. Siz de evinizde veya iş yerinizde kaliteli su içme deneyimi yaşamak isterseniz gelişmiş teknolojiye sahip sağlıklı su arıtma cihazları arasından seçim yapabilirsiniz.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır