SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

En İyi Su Arıtma Cihazı Kaç Aşamalı Olmalıdır?

12/12/2022

6 dakika

En İyi Su Arıtma Cihazı Kaç Aşamalı Olmalıdır?

İçindekiler

Su arıtma cihazı kullanmanın sadece insan hayatı üzerinde değil, dünya üzerinde de pek çok faydası olduğu biliniyor. Temiz ve sağlıklı suya erişim sağlık için oldukça değerli. Ancak temiz ve sağlıklı suya erişim sağlarken çevreyi korumak da sürdürülebilir bir yaşam açısından gereklilik olarak öne çıkıyor.

Su arıtma cihazı kullanmanın faydaları göz önünde bulundurulduğu zaman bu cihazların kullanımının tercih edilmesi beklenen bir sonuç. Ancak arıtma cihazı kullanmaya karar vermek soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Su arıtıcıları arasından seçim yapmak isteyen kişilerin zihninde “Su arıtıcı filtresi nasıl olmalı?”, “Su filtreleme aşamaları neler?”, “Hangi su arıtma teknolojisi tercih edilmeli?” gibi pek çok farklı soru beliriyor. Bu yazımızda su arıtma aşamaları hakkında merak edilenleri öğrenebilir, Waternet teknolojisi ile daha yakından tanışarak kendiniz, sevdikleriniz ve dünya için en iyisini seçerken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Aşamaları Ne Demek?

Su arıtma cihazları benzer çalışma prensiplerine sahiptir. Şebekeden gelen suyun, su arıtma aşamaları sonrasında tüketilebilir olarak sunulması bir su arıtma cihazının temel işlevidir. Bu işlevin yerine getirilebilmesi için farklı teknikler kullanılabilir.

Su arıtma işlemi için kullanılan pek çok farklı yöntem olsa da günümüzde ters osmoz en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntem sudaki her türlü kirletici unsuru filtreleyebilir ve yüksek kalitede içme suyu elde etmeyi mümkün kılar. Tek bir su arıtma cihazı içerisinde farklı filtre türlerinin bulunması suyun aşamalardan geçerek arıtılması anlamına gelir.

Su arıtma aşamaları şebeke suyunun içilebilir, temiz ve sağlıklı su hâline gelmesini sağlamak için özelleştirilmiş aşamalardır. Etkili bir su arıtma süreci için ideal aşama sayısının en az 5 olması gerekir. En iyi su arıtma cihazları arasında yer alan Waternet su arıtma cihazlarında ise hem 5 hem de 6 aşamalı su arıtma teknolojisi tercih edilmektedir.

Waternet teknolojisi suyun sadece arıtılmasını, temiz ve iyi su olarak içilebilir hâle gelmesini sağlamaz; aynı zamanda, içilene kadar cihazdaki haznenin içerisinde bekleyen suda mikroorganizma oluşumunu engeller ve suyun taze kalmasını sağlar.

Su Arıtma Cihazı Kaç Aşamalı Olmalı?

Günümüzde en etkili su arıtma yöntemi olarak kabul edilen ters osmoz en az 3 aşamalı olarak sunulur. 3 aşamalı su arıtıcıları genellikle akvaryumlarda tercih edilir. 3 aşamalı filtreleme sistemleri şebeke suyunda bulunan kirletici unsuları filtrelemek için yeterli olsa da ideal su kalitesini sağlamak için yetersizdir. Bu nedenle içme suyu olarak tüketilecek suyun elde edilmesi için kullanılacak olan su arıtma makinesi modellerinde en az 5 aşamalı filtre sisteminin olması gerekir. 3 aşamalı filtrelemeye ek olarak daha kaliteli bir su elde etmeye yardımcı olan mineralizasyon ve karbon filtrelerinin sürece dahil edilmesi önerilir.

Kaç Aşamalı Su Arıtma Cihazı Almalıyım?

Su arıtma cihazı almak isteyen pek çok kişinin doğru cihaz seçimi noktasında endişeleri olabilir. Arıtma cihazı fiyatları seçim noktasında belirleyici bir unsur olsa da su arıtma cihazı filtresi ve su filtreleme aşamaları da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ters osmoz teknolojisine sahip olan su arıtma makinesi modelleri arasından seçim yaparken en az 5 aşamalı cihazları incelemek gerekir. Waternet teknolojisi ideal içme suyunun kalitesinin uzun süre korunması ve suda mikroorganizma oluşumunun engellenmesi için eklenen 6. aşama ile çok daha kaliteli ve sağlıklı su elde etmeyi mümkün kılar.

Su Arıtma Cihazı Kaç Filtreli Olmalı?

Su arıtma cihazı filtresi daha kaliteli bir su elde etmek için suyun istenmeyen partiküller ve tortulardan arındırılması, sertliğinin ideal seviyeye getirilmesi, kokmamasının sağlanması ve içerisindeki mikroorganizma oluşumunun azaltılması için kullanılır. Daha lezzetli bir içme suyu elde etmek gibi genel gereksinimlerden kristal berraklığında buz yapmak gibi daha özel beklentilere kadar pek çok ihtiyaç doğru filtre seçimi ile karşılanabilir.

Su arıtma cihazında bulunması gereken ideal filtre sayısı kullanılan filtrelerin işlevine göre değişir. Arıtıcı filtresi olarak kullanılan 5 farklı tipte filtre vardır. Su arıtma cihazı markaları arıtma süreçler için farklı filtre tercihlerinde bulunabilir. Yüksek kalitede içme suyu elde edilmesi için tortu filtresi, membran filtre, 2 adet karbon filtre, iyileştirici filtre ve seramik filtre olmak üzere 6 adet filtre kullanılması önerilir.

6 Aşamalı Su Arıtma Teknolojisi Nedir?

Waternet su arıtma sistemlerinin sahip olduğu 6 aşamalı su arıtma işlemi ile kaliteli ve sağlıklı içme suyuna erişmek mümkün. Su arıtma cihazı aşamaları ve bu aşamalarda kullanılan filtreler özenle seçildiğinden kendiniz ve sevdikleriniz için en sağlıklı suyu erişilebilir kılabilirsiniz. Waternet su arıtma cihazlarında ev tipi ya da iş yeri tipi fark etmeksizin kullanılan 6 aşamalı ters osmoz teknolojisini yakından tanıyarak, neden 6 aşamalı su arıtma sistemine ihtiyacınız olduğunu daha net öğrenebilirsiniz.

Waternet tarafından sunulan iş yeri ya da ev tipi su arıtma cihazı modellerinin tamamında su arıtma aşamaları aynıdır.

1. Su Arıtma Aşaması - Sediment (Tortu) Filtresi

Su arıtma işlemimin ilk adımında sediment, yani tortu filtresi geniş gözenekleri ile 5 mikron büyüklüğe kadar tortuları sudan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Sudaki kum, pas ve kirin arındırılması ve sonraki aşamalarda görev yapan filtrelerin görevlerini yerine getirebilmesi için tortu filtresi oldukça önemlidir. Bu filtre mikro boyutlu su kirleticileri tutamaz.

2. Su Arıtma Aşaması - Karbon Filtre

Karbon filtrelerin kirletici tutma kapasitesi oldukça geniştir. 0,5 ila 10 mikron aralığında partikül filtrelemesi yaparlar. Su membran filtreye gelmeden önce başta klor olmak üzere sudaki kimyasal bileşikleri uzaklaştırma görevi karbon filtrenindir.

3. Su Arıtma Aşaması - Membran Filtre

Bu aşamada ters osmoz teknolojisi ile ana filtreleme işlemi gerçekleştirilir. Ters osmoz teknolojisinin temelini, moleküler seviyede filtreleme yapan özel bir malzemeden üretilen membran filtre oluşturur. Bu filtrenin akciğerler ile benzer bir çalışma sistemi olduğu söylenebilir. Solunan havayı filtreleyen ciğerler gibi membran filtre de suyun saflığını engelleyen ve tamamen çözünmüş hâlde bulunan maddeleri filtreleyebilir. Hem organik hem de inorganik bileşiklerin filtrelendiği bu aşamada bakteriler ve virüsler başta olmak üzere florür, tuz ve suda çözünmüş katılar da tutulabilir.

4. Su Arıtma Aşaması - Son Karbon Filtre

Karbon filtreden geçirilen su kimyasal maddelere karşı ikinci bir kontrolden geçirilmiş olur. Bu aşama iyileştirici filtreden önce suyun renginin, tadının ve kokusunun iyileştirilmesine de katkı sağlar.

5. Su Arıtma Aşaması - İyileştirici Filtre

Waternet su arıtma sistemlerinde kullanılan ve tamamen doğal Hindistan cevizi ile elde edilen iyileştirici filtre, suyun tat ve kokusunun iyileşmesini sağlar.

6. Su Arıtma Aşaması - Seramik Filtre

Seramik filtre, Waternet teknolojisinin ayrıcalıklı filtresidir. Arıtılmış suyun hazne içerisindeyken mikroorganizma oluşturmasını engeller ve suyun taze kalmasını sağlar. Bu sayede sık kullanılmayan sistemlerde de her zaman taze ve kaliteli suya erişmek mümkün olur.

Su arıtma cihazlarında kullanılan teknolojiler, aşamalar ve filtreler hakkında edinilen bilgiler sonucunda en iyi su arıtma cihazı önerileri arasından seçim yapabilir; Waternet teknolojisi ile kendinize, sevdiklerinize ve dünyaya iyilik yapmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır