SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Soğuk Su İçmenin Faydaları

08/05/2023

4 dakika

Soğuk Su İçmenin Faydaları

İçindekiler

Soğuk su içmenin birçok farklı yararı olduğu biliniyor. Bu yararların bir kısmı suyun derecesi sayesinde ortaya çıksa da uzmanlar asıl önemli olanın su içmek olduğunu vurguluyor. Yeterli oranda su içmek sağlık için hayati öneme sahip. Vücut sıcaklığının dengelenmesi, sindirim sisteminin daha verimli çalışması, metabolizmanın hızlanması ve toksinlerin atılması gibi birçok önemli süreçte suya ihtiyaç duyuluyor. Bununla birlikte, suyun yararlarının maksimize edilmesi için suyun hangi sıcaklık değerinde tüketilmesi gerektiği ile ilgili çeşitli görüşler de öne sürülüyor. Bu yazımızda “Soğuk su içmek faydalı mı?”, “Soğuk su içmek zayıflatır mı?” ve “Gebelikte soğuk su içmek doğru mudur?” gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Soğuk Su İçmek Faydalı mı?

Su içmenin faydaları ile soğuk su içmenin faydaları arasında belirgin bir farklılık bulunduğu söylenemez. Soğuk su içmenin ayırt edici özellikleri bulunmakla birlikte asıl önemli olanın su içmek olduğu unutulmamalıdır.

2012 yılında yapılan bir çalışmada egzersiz yaparken soğuk su içen kişilerin vücut ısılarının kontrol altına alınabildiği ve antrenmanlarının daha verimli geçebildiği gösterilmiştir. Soğuk su içmenin faydaları arasında soğuk suyun vücut ısısını düşürmesine ek olarak antrenman sonrası vücudun ve kasların rahatlamasına yardımcı olması, susuzluğu giderip ferahlatması, metabolizmayı hızlandırması yer alır.

Soğuk su içerken temkinli olunmasının gerektiği durumlar da vardır. Mide sorunu yaşayan kişilerin soğuk su içmesi midede rahatsızlığa yol açabilir. Aynı zamanda, soğuk su içmenin bazı kişilerde diş ve diş eti hassasiyetine neden olabildiği bilinmektedir.

Soğuk Su İçmek Zayıflatır mı?

Soğuk su içmenin faydaları söz konusu olduğunda akla ilk gelen sorulardan biri “Soğuk su içmek zayıflatır mı?” oluyor. Aslına bakıldığında evet, soğuk su içildiğinde vücut içilen soğuk suyun ısısını normalleştirmek için ekstradan kalori yakabiliyor. Ancak soğuk suyu vücut sıcaklığı ile dengelemek için harcanan kalori miktarı son derece kısıtlı. Dolayısıyla sadece soğuk su içerek kilo vermeyi beklemek gerçekçi bir yaklaşım olarak nitelendirilemiyor. Ancak genel anlamda sorulan “Su içmek zayıflatır mı?” sorusunun bundan daha farklı bir yanıtı var. İştahı baskılayan, metabolizmayı hızlandıran, sindirim sisteminin daha efektif çalışmasını sağlayan su, kilo vermeye ve daha sağlıklı olmaya önemli bir katkı sunuyor.

Hamilelikte Soğuk Su İçmek

Gebelik dönemindeyseniz su içmekle ilgili merak ettikleriniz arasında gebelikte soğuk su içmenin herhangi bir zararı olup olmadığı bulunabilir. Sağlıklı bir gebeliğin sürdürülebilmesi için yapılması ve yapılmaması gereken birçok şey bulunur. Gebelikte soğuk su içmek, yapılmaması gerekenler arasında yer almaz. Gebelik, bir hastalık durumu değildir ve gebelikte soğuk su içmek son derece güvenlidir. Gebelikte soğuk su içmek ile ilgili endişelerin kaynaklarından biri “Soğuk su hasta eder mi?” şüphesidir. Bilimsel olarak soğuk suyun hasta ettiğine dair bir veri bulunmamaktadır. Hâlihazırda hasta olan kişilerin soğuk su içmesi mukusun kalınlaşmasına ve boğazın rahatsız olmasına yol açabilir. Ancak soğuk su da dâhil olmak üzere gebelikte soğuk içeceklerin tüketilmesi doğrudan hastalık nedeni sayılmamaktadır.

Hamilelikte ideal oranda su içmek çok önemlidir. Bu dönemde kadınların metabolizma hızları artar ve dehidrasyon riskleri fazlalaşır. Döneme özgü olarak vücuttaki kan miktarının da artması suya duyulan gereksinimi yükseltir. Gebelikte, tüketilen suyun sıcaklığından ziyade ideal oranda su tüketilmesine odaklanmak daha doğru olacaktır. Böylece gebeliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi mümkün olabilir. Ancak gebelikte su tüketimi sırasında belirli unsurlara dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır. Bu hassas dönemde içilen suyun kalitesi kritik derecede önemlidir. Musluk sularının içilmesi birçok zararlı partikülün vücuda girmesine ve sağlığın zarar görmesine neden olabilir. Gebelik döneminde ve yaşamın diğer anlarında sağlıklı ve kaliteli suya kesintisiz erişilebilmek için, en gelişmiş su arıtma teknolojisine sahip alternatiflerin yer aldığı en iyi su arıtma cihazı önerileri arasından seçim yapılması tavsiye edilmektedir.

Waternet Güvencesiyle Sıcak Soğuk Su Sebili

Ters osmoz su arıtma teknolojisi sayesinde sudaki ağır metaller dâhil olmak üzere kirleticilerin %99 oranında arındırılmasını sağlayan Waternet sıcak soğuk su sebili ile tanışmak için şimdi tam zamanı. İstenildiği an sıcak, istenildiği an soğuk, istenildiği an oda sıcaklığında kaliteli su ile buluşulmasını sağlayan sıcak soğuk su sebili ile siz de hem evinizde hem de iş yerinizde konforlu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Waternet markalı sıcak soğuk su sebili üç ayrı modelle sunuluyor. Arıtmalı su sebili sıcak su yanmalarına karşı geliştirilen kilit mekanizması ile çocuklu evlerde güvenli bir kullanım deneyimini beraberinde getiriyor. Oda sıcaklığında 6 litre, sıcak 2 litre ve soğuk 3 litre olmak üzere toplamda 11 litre su tankı kapasitesiyle sunulan arıtmalı su sebili günde 5, ayda 150 damacana su arıtabiliyor.

Waternet sensörlü arıtmalı su sebili kaliteli suya temassız ulaşmayı mümkün kılan sensör mekanizması ile öne çıkıyor. 11 litre tank kapasitesi ile sunulan sensörlü sıcak soğuk su sebili kalabalık aileler ve ofis ortamları için ideal seçimler arasında yer alıyor.

Waternet metro su sebili sahip olduğu 21,1 litrelik tank kapasitesi ile insan sirkülasyonunun en yoğun olduğu ortamlarda dahi ihtiyaçları karşılıyor. Sıcak, soğuk ve oda sıcaklığında suya aynı anda ulaşmayı mümkün hâle getiren sıcak soğuk su sebili hem ters osmoz teknolojisinin tüm faydaları ile buluşulmasını sağlıyor hem de sıcak su kilidi ile olası kazaların önlenmesine yardımcı oluyor.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır