SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

01/10/2022

7 dakika

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Daha sağlıklı bir kiloya inmek ya da fitleşmek için birçok farklı diyet önerisini değerlendirmek mümkün. Bu diyetlerden bazıları orta ve uzun vadede sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor, bazıları kısa süreli de olsa kalori alımını minimize ederek şok etkisi yaratıyor. Son dönemde öne çıkan diyet trendlerinden biri de su diyeti.

Su diyeti farklı şekillerde uygulanabiliyor. Detoks ve su diyeti eş zamanlı yapıldığında diyet süresinin birkaç gün ile sınırlı tutulması son derece önemli. Su ile vücudun en temel ihtiyaçlarından bazıları karşılansa da vücudu diğer besin kaynaklarından uzak tutmak doğru bir tercih değil. Nitekim su diyeti sağlıklımı tartışmaları, diyete gösterilen ilginin artması ile alevleniyor.

Su diyetini uygulamanın çeşitli yolları bulunuyor. Daha sağlıklı versiyon olarak kabul edilen metodu “su orucu” ya da bilinen adı ile “water fasting” yöntemi. Gıda alımının gün içerisinde belirli döngülerde kısıtlanmasını ve bu sürede yalnızca su içmeye izin veren yöntem bireylere farklı katkılar sağlayabiliyor.

Sadece su diyeti ile kısa sürede belirgin ölçüde kilo vermek mümkün olabilir. Su diyetinin etki mekanizması güçlü olduğu için birçok kişi en etkili su diyeti araştırmalarını derinleştiriyor. Bu yazımızda merkezinde su tüketiminin olduğu diyet ile ilgili en çok merak edilenleri öğrenebilir, su diyeti faydaları ve su diyeti zararları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Su Diyeti Nedir?

Kısa sürede kilo verdiren, güçlü bir detoks etkisi sunan ve operasyon süreçlerine hazırlık için hekimlerce önerilebilen su diyeti gündeme geldiğinde su diyeti nedir sorusunun yanıtlarının doğru bilinmesi önemlidir.

Su diyeti dendiğinde akıllara iki yöntem geliyor. Bu yöntemlerden daha sağlıklısı olan yaklaşık 7 gün sürdürülmesi önerilen, su tüketimine ek olarak farklı gıdaların da beslenmeye dahil edildiği versiyon. Diğer yöntemde ise sadece su tüketiliyor. Az sonra detaylandıracağımız sadece su diyeti normal şartlar altında ne uzmanlar ne de hekimler tarafından öneriliyor.

Sadece su diyeti uygulanırken su ve düşük kalorili içecekler dışında gıda alımı gerçekleştirilmez. Sıvı beslenmeye dayanan su diyeti ile detoks etkisi yaratılabilir ve kalori yakımı hızlandırılabilir. İnsan bedeni için en önemli gereksinimlerin başında gelen su sayesinde besinlerin hücrelere taşınması sağlanır, kandaki oksijen seviyesi artar ve vücuttaki toksinler atılır.

Diyet esnasında su tüketirken sıcaklığına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Soğuk ya da oda sıcaklığında su içilmesi önerilir, bu önerinin temel nedeni su sıcaklığının ayarlanması için vücudun ekstra kalori yakmasını tetiklemektir. Su sıcaklığının vücut ısısına getirilmesi sırasında fazladan kalori harcanması zayıflama sürecini hızlandırıcı etki yaratır.

Günde minimum iki litre su içilmesi yoluyla gerçekleştirilen su diyeti listesi farklılaşabilir. Bu noktada bireylerin su diyetini tercih etme gerekçeleri doğrultusunda farklı su diyeti listesi alternatiflerinden yararlanılması mümkün olabilir.

3 günlük su diyeti listesi en popülerlerden. Kısa süreliğine uygulanan ve metabolizmayı hızlandırarak toksinlerin atılmasını sağlayan yöntemin kurallarına uygun devam ettirilmesi için 3 günlük su diyeti listesi seçenekleri konsept olarak benzerlik taşıyor. 

Su Diyeti Faydalı mıdır?

Bu sorunun yanıtı diyetin doğru şekilde, önerilen süre boyunca, mümkünse hekimlerin tavsiyeleri doğrultusunda uygulanıp uygulanmadığına göre değişiklik gösterebilir. Yanlış uygulamaların vücutta son derece yıkıcı yansımaları olabildiği bilinmektedir. Su diyeti zararlı mı sorusunun merak edilmesi boşuna değil; önerilen süreden daha uzun süre uygulandığında yetersiz beslenme ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak mineral ve vitamin eksiklikleri oluşabiliyor. Üstelik protein alımının da yeterli seviyede olmaması kas kaybı başta olmak üzere hafıza sorunlarına ve hissedilen aşırı açlık yeme bozukluklarının tetiklenmesine neden olabiliyor.

Sağlıklı bireyler tarafından kurallara uygun şekilde, önerilen süre boyunca yapıldığı takdirde ise çeşitli faydaların deneyimlenmesi mümkün. Yalnızca su diyeti ile vücudun toksinlerden arınması kolaylaşıyor, hücrelerdeki oksijen miktarı artıyor ve alınan kalori miktarı harcanandan çok daha az olduğu için kilo kaybı yaşanıyor.

Az önce belirttiğimiz gibi su diyeti tedavisi ile en iyi sonuçları alabilmek adına programın, kapsamına da bağlı olarak 3 ila 7 gün arasında uygulanması öneriliyor. 3 gün su diyeti yapmak ve akabinde su diyeti sonrası beslenme kurallarına uyum sağlamak yenileyici bir etki yaratabiliyor. 7 günlük bir diyet programı uygulanacaksa mutlaka ek gıdaların beslenmeye dahil edilmesi öneriliyor.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Hızlı kilo vermek isteyenler ve kısa süreliğine beslenme şeklini değiştirmeye karar verenlerin su diyeti nasıl yapılıyor, su diyeti nasıl olur, su diyeti kaç gün yapılmalı gibi konularda bilgi sahibi olmaları sağlıklarının korunması adına kritik öneme sahip. Öncelikle su diyeti nasıl yapılıyor hakkındaki soru işaretlerinizi azaltmak isteriz.

Su diyeti temel olarak sıvı beslenmeye dayanır. Kısa süreliğine uygulanabilen bu diyette su tüketimine ağırlık verilir. Ancak vücudun ihtiyaçlarının karşılanması için farklı besin kaynaklarının tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Su diyetinin yapıldığı esnada yalnızca su tüketen de su tüketimine ek olarak farklı gıdaları beslenmesine ekleyenler de mevcuttur. Asıl hedef daha sağlıklı bir bedene kavuşmak olduğu için su diyeti listesi seçimi sırasında farklı besin kaynaklarına yer verilen önerilerin değerlendirilmesi önem kazanıyor.

Su Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Su diyeti nedir nasıl yapılır? konusunda araştırma yapmaya başlayanların öncelikli olarak bilmeleri gereken unsur bu diyetin uzun süreli devam etmemesi gerektiğidir. Su ve sıvı haricinde hiçbir gıda tüketimi gerçekleştirilmeyecekse 3 gün su diyeti için maksimum süre olarak kabul edilebilir. Su tüketimine ek olarak hafif ve sağlıklı gıdalar tüketilecekse bu süre 7 güne uzayabilir. Sahip olunan diyet listesinin niteliği su diyeti kaç gün yapılmalı sorusunun yanıtlarını değiştirecektir.

Su Diyeti Yaparken İçme Suyunun Önemi

İçme suyunun niteliği yalnızca diyet yaparken değil her zaman önemlidir. Tüketilen suyun içeriğinin mineraller bakımından zengin olması içilen suyun vücuda fayda sağlamasının temel şartı olarak düşünülmelidir. İçerisinde mikroorganizmalar bulunan, ağır metaller içerme ihtimali olan içme suları, sağlık için oldukça zararlıdır. İçilen suyun kalitesinden emin olmak her zaman mümkün olmadığından su temininde en güvenli yöntemlerden biri olan su arıtma cihazları tercih edilebilir.

Son yıllarda giderek artan su arıtma cihazları sayesinde temiz suya her an erişim sağlanabilse de tercih edilen su arıtma cihazının teknolojisi belirleyici öneme sahiptir.

Waternet su arıtma cihazlarında Ters Osmoz teknolojisi kullanılır. Reverse Osmosis olarak da adlandırılan Ters Osmoz su filtreleme teknolojisi içme sularındaki ağır metalleri arıtabilen tek teknoloji olma özelliğine sahiptir. Üstelik ağır metalleri sudan arındırırken yalnızca fiziksel işlemler gerçekleştirilir, içme suyunun arındırılması sırasında kimyasal süreçlerin uygulanmaması elde edilen suyun saflığı ve temizliği bakımından elzemdir. Tamamen doğal yöntemle suları içilebilir kaliteye yükseltir.

Bu nedenle önerilen Ters Osmoz teknolojisine sahip su arıtma cihazları arasından seçim yapılmasıdır. Waternet su arıtma cihazları hem bireysel hem kurumsal kullanım için uygun tasarlanmıştır. Farklı su deposu kapasiteleri, özellikleri ve tasarımları ile hem kaliteli suya erişimi kolaylaştırırlar hem de ortam dekorasyonunu tamamlarlar.

Waternet tezgah üstü su arıtma cihazı üç farklı bardak ayarına sahiptir; 3 litre oda sıcaklığında suya ek olarak 2,3 litre soğuk ve 1,2 litre sıcak olmak üzere toplamda 6,5 litre tank kapasitesi bulunur. Ekonomik moduyla tasarruflu bir kullanım sunan tezgâh üstü su arıtma cihazı için 2 yılda 8 adet filtre değişimi Waternet tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Su Diyeti Listesi

Sadece su tüketimi ile sınırlandırılan bir diyet, sağlıklı değildir. Mümkünse hekimlere danışılarak ve yalnızca sağlıklı bireyler tarafından maksimum 3 gün boyunca gerçekleştirilmelidir. Çok özel bir gereksinim olmadığı takdirde gün boyu sadece su ile beslenmek sağlığa faydadan ziyade zarar anlamına gelebilir.

Beslenme uzmanları günlük beslenmede su tüketiminin artırılması ve hafif bir beslenmenin tercih edilmesine dayanan su diyeti listesi alternatiflerinin çok daha sağlıklı olduğunu vurguluyor. Öneriler değişiklik gösterebilse de su diyeti listeleri incelendiğinde sıkılmış meyve suları, su, limonlu su, sebze çorbası, yumurta, salatalık, yeşil salata, haşlanmış brokoli, süt, haşlanmış kabak, haşlanmış kereviz, haşlanmış pırasa, haşlanmış tavuk gibi besinlerin yer aldığı ifade edilebilir.

Su diyeti kaç kilo verdirir hakkında çeşitli görüşler bulunmaktadır. Kesin rakamlardan bahsetmek doğru değildir. Su diyeti 1 hafta boyunca kurallara uygun şekilde uygulandığında ve egzersiz ile de desteklendiğinde yaklaşık 5 kilo verilebileceği ifade edilebilir. Bu miktar kişinin yaşına, genel sağlık durumuna ve kilosuna göre değişiklik gösterecektir.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır