SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Suyun Cilde Faydaları

13/03/2022

4 dakika

Suyun Cilde Faydaları

İçindekiler

Su içmenin faydaları hakkında artan genel bir farkındalık var. Sabah aç karnına su içmek alışkanlık hâline geliyor, gün içerisinde tüketilen su miktarı konusunda hassasiyet sergileniyor ve evet, artık içilen suyun kalitesinin de ne denli önemli olduğu biliniyor. Bu farkındalık hem genel sağlık için önem taşıyor hem de cilt sağlığına katkı sunuyor. Suyun faydaları söz konusu olduğunda akla ilk gelenler vücut ısısının düzenlenmesi, enerjinin yükselmesi, hücre fonksiyonlarının devam etmesi ve sindirim sisteminin düzenli olarak çalışması olsa da suyun cilde faydaları da göz ardı edilemeyecek denli önemli. Nitekim cilt için bol su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Bu yazımızda suyun cilde faydaları hakkında bilgi bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Cildi Güzelleştirir

Su yüze iyi gelir mi?” diye merak edenlere güzel bir haberimiz var: Su cildi güzelleştiriyor.

Bol su içmenin faydaları böbreklerin fonksiyonlarında iyileşmeyi beraberinde getiriyor. Böbreklerin daha verimli çalışması toksinlerin atılmasını sağlayarak genel sağlığa olduğu kadar cilt güzelliğine da pozitif bir yansıma sunuyor.

Gün içerisinde yeterli oranda su içen kişilerin vücutlarından daha fazla toksin atılıyor ve bu durum cilt tonunun dengelenmesine yardımcı oluyor. Üstelik güneşe maruz kalınması neticesinde ortaya çıkan cilt yanıklarının su tüketimi ile daha hızlı iyileştiği, cildin daha parlak ve canlı bir görünüme kavuştuğu da bilinen gerçekler arasında yer alıyor.

Suyun cilde faydaları arasında yalnızca cilt tonunun dengelenmesi ve ciltteki yanıkların hızlı iyileşmesi bulunmuyor. Su, cilt bariyerinin güçlü kalmasının da sırlarından. Cilt bariyeri vücudumuzun koruma kalkanı olarak görev yapıyor. Ne kadar sağlam olursa cildimiz de o denli sağlıklı bir yapıya kavuşuyor. Böylelikle enfeksiyonların meydana gelme ihtimali azalıyor.

Kırışıklıkları Azaltıyor ve Geciktiriyor

Cilt kuruluğunun temel nedenlerinden birinin yeterli su tüketilmemesi olduğu biliniyor. Susuz kalan cilt, nemini kaybediyor. Nemini kaybeden cilt hem daha soluk görünüyor hem de kırışıklık oluşumuna açık hâle geliyor. Su içmenin faydaları cilt kırışıklıklarının azaltılmasında da geciktirilmesinde de öne çıkıyor. İdeal miktarda su içildiğinde cilt nemini ve buna bağlı olarak elastikiyetini koruyor. Cilt bariyerinin desteklenmesini sağlayan bu durum ciltte erken yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesini ve var olan kırışıklıkların görünümünün hafifletilmesini sağlıyor.

Şişlikleri Önler

Cilt susuz kaldığında, dehidrasyondan korunmak için su tutar. Bunun sonucunda ciltte şişlik oluşması mümkündür. Yeterince su içilmediğinde karşılaşılan bu durum kişinin yorgun, uykusuz ve yaşlı görünmesine neden olabilir. Ciltteki şişliklerin azaltılması için “İyi bir cilt için kaç litre su içilmeli?” sorusunun yanıtlarına uyum sağlanması gerekir. Uzmanlar “Günde kaç litre su içilmeli?” sorusuna her zamankinden farklı yanıtlar sunmazlar. Genel olarak kadınların günde 2,7 litre, erkeklerin ise 3,7 litre su tüketmesi gerekliliği bir kez daha gündeme gelir.

Gözenekleri Açar

Su içmek de suyun kendisi de cilde iyi gelir. Bu nedenle “Su yüze iyi gelir mi?” sorusunun spesifik perspektiften yanıtlarının sunulması mümkündür. Su cildin en sağlıklı temizleyicilerindendir. Su buharı ve ılık su, cilt sağlığını desteklemek için formüle edilen ürünlerin kullanımından önce gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bu son derece önemli bir etkidir. Gözenekler açıldığında cilt temizleyicilerin etkileri artar ve akabinde uygulanan serum ve cilt bakım kremleri cilde derinlemesine nüfuz eder. Unutulmaması gereken ise çok sıcak su ile cildin uzun süre temas etmemesidir. Çok sıcak su, cildin kurumasına neden olur.

Hassas Ciltleri Besler

Hassas, akneye yatkın ve farklı problemlere meyilli ciltlere sahip olan kişilere suyun faydaları ile buluşmaları öneriliyor. Su ciltteki kuruluğu yok ediyor, cildi nemlendiriyor, cilt bariyerini güçlendirerek cildin savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Suyun hücre yenilenme sürecine katkıda bulunması cildin onarılmasına yardımcı oluyor. Tüm bu çoklu etkiler hassas cilde bağlı yaşanan şikâyetlerin minimize edilmesini sağlıyor.

Saçları Besler ve Güçlendirir

Vücudun susuz kalması genel sağlığın ve cilt sağlığının bozulmasına yol açar. Saçların daha güçlü, daha parlak ve daha sağlıklı olması için de su, temel gereklilikler arasında yer alır. Saç sağlığının bozulması temelde bir cilt problemi olduğundan suyun saçlar için faydalarının göz ardı edilmemesi gerekir.

Su içmek saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için elzemdir. Vücudumuz gibi saçlı derimizin de suya ihtiyacı vardır. Saçlı derinin ideal nem dengesine sahip olması saçların uzamasını uyarır. Su, saç foliküllerinin vitamin ve mineralleri absorbe etmesi sürecinde görev yapar. Saçların nemli kalmasını sağladığından saçlı deride kaşıntı, kepek oluşumu gibi problemlerin oluşumunu engeller. Neme doymuş saçlı deri saç sağlığının desteklenmesi ve saçların güçlenmesi anlamına gelir. Tüm bunlara ek olarak saç tellerinin ideal nem dengesine sahip olması saçların hasar alma ihtimalini azaltır. Kuru saç telleri kopmaya ve yıpranmaya daha müsait olduğundan saç tellerinin nemle buluşması adına su tüketiminin ihmal edilmemesi önemlidir. 

Sağlığınız ve Cildiniz İçin İyi Su İçin

Daha sağlıklı bir vücuda, daha parlak ve canlanmış bir cilde sahip olmak için siz de kaliteli ve iyi su ile buluşabilirsiniz. Gün içerisinde ideal oranda su tüketilmesi son derece önemli olsa da içilen suyun kaliteli olması da gerekir. Musluk suyunu içime hazır sağlıklı su formuna dönüştüren sağlığa faydalı su arıtma cihazları hem evlerde hem de ofislerde kullanılabilecek özelliklerde üretilir. Farklı tank kapasiteleri ve özelliklere sahip şekilde sunulan su arıtma cihazları sayesinde siz de su içmenin tüm faydalarını deneyimleyebilirsiniz.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır