SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Aralıklı Oruç: Sağlık İçin Arıtılmış Su Neden Bu Kadar Önemli?

04/04/2024

6 dakika

Aralıklı Oruç: Sağlık İçin Arıtılmış Su Neden Bu Kadar Önemli?

İçindekiler

Son dönemin en popüler sağlık trendlerinden biri ile karşınızdayız: aralıklı oruç. Kilo vermek, daha sağlıklı olmak ve hatta yaşam tarzını yeniden yapılandırmak gibi farklı amaçlarla uygulanan aralıklı oruç diyeti, bilimsel çalışmalarla da gösterilen faydalara sahip olması ile dikkat çekiyor. Birçok diyet programı hangi gıdaların ne kadar tüketilmesi gerektiğine odaklanırken, aralıklı oruç diyetinde ne zaman yemek yenildiği en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Aralıklı oruç saatleri çeşitlilik gösterdiğinden aralıklı oruç türleri de aynı doğrultuda farklılaşıyor. Sağlıklı bireyler yaşa göre aralıklı oruç saatleri doğrultusunda hareket etse de spesifik gereksinimleri olanlar kendilerine en uygun aralıklı oruç diyeti sorgulamasına girebiliyor. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın vücudun dehidrasyona uğramasının engellenmesi gerekiyor. Her zaman olduğu gibi ideal oranda, kaliteli su ile buluşulması önem taşıyor. Bu yazımızda “Aralıklı oruç nasıl yapılır?”, “Aralıklı oruç faydaları nelerdir?” ve “Aralıklı oruç yapanlar için su tüketiminin önemi” hakkında bilgi bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Geleneksel diyetlerden belirgin şekilde ayrılan aralıklı oruç diyeti, belirli yiyeceklerin tüketilip tüketilmemesinden ziyade belirli zaman dilimlerinde aç kalınmasına dayanan bir beslenme yöntemidir. En yaygın uygulanan aralıklı oruç türleri; 16/8 aralıklı oruç, 5:2 aralıklı oruç ve alternatif gün orucu şeklinde sıralanabilir. “Aralıklı oruç nasıl yapılır?” sorusunun yanıtları, uygulanan aralıklı oruç türleri doğrultusunda değişiklik gösterir. 16/8 Aralıklı Oruç: Günün 16 saati aç kalınması ve geri kalan 8 saat içerisinde yemek yenmesi yoluyla uygulanan aralıklı oruç diyeti planıdır. 5:2 Aralıklı Oruç: Bu planda açlık ya da tokluk süreleri günlük olarak belirlenmez. 5/2 aralıklı oruç diyeti; haftanın 5 günü normal beslenmeye, geri kalan 2 gün ise günlük 500-600 kalori almaya dayanır. Alternatif Gün Orucu: 1 gün normal beslenmeye, ertesi gün günde tek öğünde 500 kalorinin altında alıma izin veren programdır. Aralıklı oruç türleri arasında 24, 36, 48 ve 72 saat boyunca aç kalınması prensibiyle uygulanan ağır programların da bulunduğu bilinir. Ancak bu planlar sağlık için tehlikeli olabilir. Çok uzun süre aç kalınması vücudun aşırı açlık karşısında yağ depolamaya başlaması ile sonuçlanabilir.1 Aralıklı oruç diyeti uygulamayı planlayanların en sık sordukları sorulardan biri de “Aralıklı oruç sırasında su tüketilebilir mi?” oluyor. Bu soruya “Evet.” yanıtı verilebilir. Aralıklı oruç diyeti sırasında kan şekerini yükseltmeyen su, kahve ve çay gibi içecekler tüketilebilir. Çaya ya da kahveye şeker ve/veya süt eklenmemelidir. Su tüketimi dehidrasyonu engellemesi bakımından ihmal edilmemelidir. Ancak bir istisna bulunur: Aralıklı oruç diyetinin operasyondan önce uygulanması söz konusu olduğunda, su tüketiminin operasyona saatler kala bırakılması gerektiğinin unutulmaması gerekir.2

Aralıklı Oruç Faydaları

Aralıklı oruç faydaları ile öne çıkan bir beslenme biçimi olarak kabul edilir. Faydalarının şu şekilde sıralanması mümkündür: Kilo verilmesine destek olabilir.

Kilo verilmesi ve fiziksel aktivitenin artışı obezite ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarının oluşum riskinin azalmasına katkı sunabilir.

Vücuttaki enflamasyonu azaltabilir ve vücuttaki enflamasyonun azalmasına bağlı olarak artrit, astım, MS, Alzheimer hastalığı ve felç riski düşebilir.

Bağışıklık sistemi güçlenebilir.

Aralıklı oruç diyeti birçok kişi için sağlıklı olarak kabul edilse de gebelik ve emzirme döneminde olanların aralıklı oruç diyetini uygulamamaları önerilir. Diyabet, tansiyon düşüklüğü, yeme bozukluğu ve böbrek sorunları gibi kronik hastalıkları bulunanların hekimlere danışması gerekir.3

1 https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/intermittent-fasting-what-is-it-and-how-does-it-work2 https://www.healthline.com/nutrition/can-you-drink-water-when-fasting3 https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/intermittent-fasting/faq-20441303

Aralıklı Oruç Sırasında Su Kalitesinin Önemi

Aralıklı oruç sırasında su tüketmek önemli bir gereklilik olarak kabul edilir. Böylece vücut susuz kalmaz, vücut sıcaklığı dengelenebilir ve hatta açlıkla baş etmek kolaylaşabilir. Fakat her zaman olduğu gibi tüketilen suyun kalitesine dikkat edilmesi gerekir. İçilen suda mikroorganizmaların, kirleticilerin ve ağır metallerin bulunması sağlık için risk oluşturabilir. Bu nedenle sağlıklı suya ulaşma noktasında kararlı adımların atılması ile aralıklı oruç faydaları eksiksiz olarak deneyimlenebilir.

Sağlıklı ve kaliteli su yalnızca aralıklı oruç yapanlar için değil, herkes için önemlidir. Waternet sağlıklı su arıtma cihazları ile kaliteli, temiz ve lezzetli suya her an erişebilirsiniz. Evinizde ya da ofisinizde Waternet farkını yaşamak için hemen bize ulaşabilirsiniz?

Su Arıtma Cihazları: Aralıklı Oruç Sürecinizin Gizli Kahramanı

Aralıklı oruç yaparken açlığınızı dindirmek, dehidrasyon ihtimalinizi azaltmak ve daha enerjik hissetmek için su ve şekersiz, sütsüz içecekleri tüketebilirsiniz. Kahve ve çay gibi su ile yapılan içeceklerde de kaliteli su kullanmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Bakımı düzenli olarak yapılan, önerilen zamanda filtreleri değiştirilen ve sahip olduğu su arıtma teknolojisi ile güvenli bir deneyim sunan su arıtma cihazları ile plastik kullanımını azaltabilir, sıcak ve/veya soğuk suya hızla ulaşabilirsiniz. En gelişmiş su arıtma sistemleri arasında yer alan ters osmoz teknolojisine sahip Waternet su arıtma cihazlarını tercih ettiğinizde Waternet üyelik sisteminin tüm ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Aralıklı Oruçta Hidrasyon: En İyi Su Arıtma Yöntemleri

Aralıklı oruç diyeti uygulayanlar, kendileri için en sağlıklı aralıklı oruç türleri arasından seçim yaptıktan sonra belirlenen plan doğrultusunda yeni bir beslenme planına geçerler. Yaşa göre aralıklı oruç saatlerideğişmekle birlikte katı gıdalardan uzak kalınması, bu beslenme düzeninin temel şartıdır. Fakat bu şart, susuz kalmamaya da özen gösterilmesini gerektirir.

Aralıklı oruç yapıyorsanız, seçtiğiniz plan ne olursa olsun, vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamalısınız. Bunun için en gelişmiş su arıtma yöntemlerinin kullanıldığı su arıtma cihazları hayatınızı kolaylaştıracaktır. Oda sıcaklığında, sıcak ve soğuk suya anında ulaşabileceğiniz Waternet su arıtma cihazları sayesinde sağlıklı su hep sizinle olacak?

Zayıflama ve Detoks: Arıtılmış Su ile Aralıklı Orucun Gücünü Keşfedin

Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlayan detoks sürecinde de daha sağlıklı bir yaşama adım atılan zayıflama planlarında da yeterli oranda kaliteli su tüketmenin faydalarını görmezden gelmek mümkün değil. İçerisinde sağlık için zararlı mikroorganizmalar, ağır metaller, bakteriler ve tortular bulunmayan su içmek, detoks sürecine önemli bir katkı sunarken tokluk süresini uzatıp kalori alımının kısıtlanmasına yardımcı olarak kilo vermeyi de kolaylaştırabiliyor. Üstelik vücudun sıvı dengesi sağlandığında metabolik faaliyetler de sorunsuz bir şekilde gerçekleşebiliyor. Aralıklı oruç gibi uzun süre devam eden açlık sürecinde temiz ve sağlıklı su içerek siz de vücudunuzu kimyasallardan arındırabilir, ideal kilonuza ulaşmak için attığınız adımları hızlandırabilirsiniz.

Aralıklı Oruçla Bağışıklığınızı Güçlendirin

Aralıklı oruç ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar bu beslenme planının enflamasyonu ve insülin direncini azaltabildiğini, kötü kolesterolü düşürebildiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirebildiğini göstermektedir. Üstelik aralıklı oruç diyeti ile vücuttaki zararlı ve fonksiyonunu yitiren hücrelerin ardındırılması olarak tanımlanabilen otofaji sürecinin tetiklenebildiği de bilinmektedir. Aralıklı oruç diyetinin tüm faydalarını deneyimlemek adına ideal oranda kaliteli su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Su Arıtma Teknolojileri: Aralıklı Oruç Yapanlar İçin En İyi Seçenekler

Aralıklı oruç diyeti son yılların en gözde beslenme yöntemi olarak değerlendiriliyor. Beslenme planının belirli günlerde ve/veya günün belirli saatlerinde yapılmasına dayanan aralıklı oruçta su içmenin kesinlikle ihmal edilmemesi tavsiye ediliyor. Ancak bu şekilde sağlığı desteklemek için gösterilen çabalar karşılığını bulabiliyor.

Ters osmoz teknolojisi ile musluk suyunu fiziksel yöntemlerle arıtan Waternet su arıtma cihazları ile siz de dilediğiniz an lezzetli ve temiz suya erişim sağlayabilirsiniz. Sundukları su kalitesinin yanı sıra şık tasarımları ile hem evlere hem de iş yerlerine çok yakışan Waternet arıtma cihazları farklı ihtiyaçlara yanıt veriyor.

Şıklıkla fonksiyonelliği buluşturan Waternet tezgah üstü su arıtma cihazları, en kalabalık ortamlarda dahi sağlıklı suya erişimi sürekli hâle getiren arıtmalı su sebilleri ve mekânların görünmez kahramanına dönüşen tezgah altı su arıtma cihazları arasından seçim yapmak için siz de hemen bize ulaşabilirsiniz? Sağlıklı su, Waternet internet sitesi kadar yakınınızda!

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır