SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Otofaji ve Su: Su Otofajiyi Nasıl Etkiler

03/06/2024

4 dakika

Otofaji ve Su: Su Otofajiyi Nasıl Etkiler

İçindekiler

Son yıllarda farkındalığın yükseldiği kavramlardan biri de otofaji. En basit şekilde vücudun eski, hasarlı hücreleri yok ederek sağlıklı hücreler ürettiği doğal bir temizlik süreci olarak tanımlanabiliyor.[1] Otofaji ve yaşlanma karşıtı etkilerinin yanı sıra otofaji ve kilo verme, otofaji ve hastalıkları önleme gibi konular da sıklıkla tartışılıyor. Otofaji bir sağlık trendi olarak konumlandırılsa da temelde çok daha fazlasını ifade ediyor: Sağlıklı hücrelerin oluşumu için otofajinin tetiklenmesi büyük ölçüde tavsiye ediliyor. Yine de araştırmaların devam ettiğinin bilinmesi önemli. Otofajiyi tetiklemek için beslenme şeklinin radikal olarak değiştirilmesinin bireylere zararları da dokunabiliyor. Bu yazımızda otofaji hakkında en çok merak edilenlerin yanı sıra otofaji ve su arasındaki ilişkinin detaylarını bulabilirsiniz.

Otofaji Nedir?

Otofaji; vücudun eskiyen, hasar almış ve artık fonksiyonlarını yerine getiremeyen hücre parçalarını yeniden kullanması ile karakterize, metabolik bir süreçtir. Vücuttaki her bir dokunun ve organın yapıtaşı olan hücreler birden çok parçadan oluşur. Hücreleri oluşturan parçalardan bazıları, farklı nedenlerle, zaman içerisinde işlevsiz kalır. İşte otofaji, bir nevi hücresel geri dönüşüm sistemi faaliyetidir: Hücrelerin işlevini yitiren parçalarını yok ederek, yenilerinin üretilmesini sağlar. Dahası, hücrelerin daha doğru çalışmasına yardımcı olarak performanslarını artırır.[2]

Hücrelerin fonksiyonlarının iyileştirilmesi bakımından son derece önemli olan otofaji sayesinde;

  • Hasarlı hücreler işlevsel hücrelere dönüştürülebilir,

  • Hücreler onarılarak daha performanslı çalışabilir,

  • Hücrelere zarar veren patojenler yok edilebilir.

Su, Otofajiyi Nasıl Etkiler?

Otofajinin tetiklenebilmesi için farklı yöntemler bulunduğu söylenebilir. Uzmanlar; kalori alımının kısıtlanması, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat odaklı diyetle beslenilmesi, egzersiz yapılması ve aralıklı oruç uygulanması gibi yöntemlerle otofajinin tetiklenebildiğini belirtmektedir. Vücudu hayatta kalma moduna sokabilen tüm bu yöntemlerin uzmanlara danışılarak uygulanması esastır, aksi durumda kişinin sağlığı bozulabilir.

Otofaji söz konusu olduğunda suyun otofajiyi tetikleyip tetiklemediği ile ilgili çeşitli soru işaretleri bulunmaktadır. Su, otofajiyi doğrudan tetikleyen bir etkiye sahip değildir. Ancak otofaji sürecinin optimal şekilde ilerlemesi bakımından son derece önemlidir. Dehidrasyon hücresel süreçlere zarar verir. Yeterince su içildiğinde tüm hücresel süreçler daha verimli bir şekilde gerçekleşebilir, hücrelerdeki toksinler uzaklaştırılabilir ve otofaji için aralıklı oruç gibi bir beslenme programı uygulanıyorsa bu programın etkinliği de yine su tüketimi sayesinde artabilir.

Suyun Otofajiye Faydaları

Tek başına su tüketimi ile otofaji arasında doğrudan bir bağlantı bulunmamaktadır. Vücudun otofajiye girmesi için hayatta kalma moduna geçmesi gerekir, diğer bir deyişle vücuttaki hücrelerin yeterince besin ve/veya oksijen ile buluşmaması veyahut hasar görmesi gerekir. Yapılan bilimsel çalışmalar doğru uygulanan su diyetinin otofajiyi tetikleyebileceğini göstermektedir.[3] Fakat bu sonuç, su orucu esnasında herhangi bir katı besinin tüketilmemesi ile de ilişkilidir.

Suyun otofajiye temel faydası, hücresel bazda metabolik fonksiyonların desteklenmesine dayanır. Otofajinin uygun bir şekilde gerçekleşmesi için temel şartlardan biri hidrasyondur. Vücut susuz kalırsa, bir başka ifadeyle dehidrasyon durumunda hücresel atıkların hücrelerden ideal şekilde uzaklaştırılması mümkün olmayabilir. Tüm bunlara ek olarak su ve hücresel yenilenme arasındaki bağlantının da göz ardı edilmemesi gerekir. Vücuttaki tüm organların, dokuların ve hücrelerin doğru şekilde çalışması için suya ihtiyacı vardır. Su vücuttaki atıkların idrar, solunum ve bağırsak hareketleri ile atılmasından hassas dokuların ve hücrelerin korunmasına dek sayısız işleve sahiptir.[4] Hâliyle vücudun kendini temizlediği otofaji sürecinin etkinliğinde de su, çok önemli bir etkiye sahiptir.

Otofajiyi Tetiklemek için Ne Kadar Su İçmeliyim?

Otofajiyi tetikleyen tek unsur su içmek değildir, az önce de belirtildiği gibi su ve otofajiyi tetiklemek için yapılması gerekenler ortak bir etki yaratır. Bu noktada su tüketiminin otofajiyi tetikleyen değil destekleyen bir seçim olduğu ifade edilebilir. Otofajinin ideal şekilde gerçekleşmesi için diğer tüm şartlar sağlandığında, ki bu şartlar kişiden kişiye değişebilir, önemli olan vücudun ideal oranda su almasını sağlamak olacaktır. Kişilerin dehidrasyona uğramaması için tüketmesi gereken su miktarı; yaşa, cinsiyete, genel sağlık durumuna, iklime ve aktivite düzeyine göre değişebilir. Uzmanlar yetişkin kadınların günde 2,7 litre, yetişkin erkeklerin de 3,7 litre su tüketmesini öneriyor.[5]

Su ve Otofaji ile İlgili Araştırmalar

Suyun bilimsel olarak birçok faydası olduğu biliniyor. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar suyun eklem sağlığının desteklenmesinden doku ve organların korunmasına, vücuttaki elektrolit dengesinin sağlanmasından hücrelere besin ve oksijen taşınmasına, vücut sıcaklığının düzenlenmesinden toksinlerin atılmasına dek somut faydaları olduğunu gösteriyor.[6] Yapılan birçok araştırma vücudun “kendi kendini yeme” süreci olarak tanımlanan otofajinin sağlık için faydaları olabildiğini gösteriyor. Ancak şu an için araştırmalar yeterli değil, otofajinin hastalıkları önlemede kesin fayda sunduğu belirtilemez. Nitekim yapılan bazı çalışmalar aşırı otofajinin kalpteki hücreleri öldürebileceğini göstermektedir.[7] İnsanlardan ziyade hayvanlar üzerinde yaygın olarak gerçekleştirilen bu çalışmalar devam etmektedir.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazları İle Temiz Suya Ulaş

Otofajinin egzersizle ve diyet değişikliği ile tetiklenmesi mümkün. Su ise otofajinin verimli bir şekilde gerçekleşmesi için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Hücresel bazda vücudun sağlığını destekleyen su, sağlıklı yaşamın kaynağı olarak değerlendiriliyor. Elbette içilen suyun niteliği, suyun faydalarından yararlanmak bakımından önemli. Günümüzde ters ozmos teknolojisi ile çalışan su arıtma cihazları kaliteli suya erişmek isteyenlerin ilk tercihi oluyor.

Ters ozmoz teknolojisi ve gelişmiş filtre sistemleri ile sunulan Waternet markalı set üstü arıtma cihazları ve tezgah altı su arıtma cihazları hem evlerde hem de ofislerde sağlıklı su ihtiyacının kesintisiz karşılanmasını sağlıyor. Arıtılmış suya ihtiyacın yoğun olduğu, kalabalık ev ve ofislerde ise Waternet arıtmalı su sebilleri konforlu bir deneyim yaşatıyor. Ücretsiz filtre değişimi ve cihaz bakımı gibi hizmetlerle buluşabileceğiniz Waternet üyelik sistemine siz de dâhil olarak sağlıklı su içmenin faydalarını yaşayabilirsiniz. Buradan, hemen sağlıklı suya ulaş.

[1] https://www.verywellhealth.com/how-autophagy-works-4210008

[2] https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24058-autophagy

[3] https://www.healthline.com/nutrition/water-fasting#what-it-is

[4] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256

[5] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256#

[6] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-much-water-should-you-drink

[7] https://www.medicalnewstoday.com/articles/autophagy#side-effects-and-risks

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır