SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

18/03/2022

5 dakika

Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

İçindekiler

Vücudun hücresel bazda efektif olarak çalışabilmesi için gereken en temel kimyasal bileşenlerin başında su gelir. Gün içerisinde ideal oranda su tüketilmediği takdirde dehidrasyon riskinin artış gösterdiği ve dehidrasyona bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarının gündeme geldiği bilinir. Peki tüm bu gerçekliğe rağmen su içme alışkanlığı edinmenin önündeki engeller nedir? “Canım su içmek istemiyor,” günlük su tüketimi hedeflerine ulaşılmasını sekteye uğratan yaygın nedenlerden biri olmakla birlikte su içmek istememek üstesinden gelinmesi gereken bir durumdur. Dolayısıyla “Su içemiyorum ne yapmalıyım?” sorusuna doğru ve etkili yanıtların bulunması önemli bir gereklilik hâline gelir. Bu yazımızın konusu da bu. “Su içme alışkanlığı nasıl kazanılır?” sorusu karşısında verilebilecek farklı önerileri sizler için bir araya getirdik.

Su İçme Alışkanlığı Kazanma Yolları

“Su içemiyorum ne yapmalıyım?” diyenlerdenseniz uzmanların önerilerini değerlendirerek su içme alışkanlığı kazanmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Günlük Hedefler Koyun

Küçük hedefleri tutturarak zafere ulaşmanız mümkün. Hedef koymak su içme alışkanlığı kazanmak söz konusu olduğunda da ciddi bir motivasyon kaynağına dönüşebilir. Gerçekçi, ölçülebilir ve belirli zaman dilimleri ile kısıtlanmış hedefler belirleyerek, belirlediğiniz hedeflere her gün uymaya çalışarak su içmek istememek ile ilgili yatkınlığınızı tersine çevirebilirsiniz. 

Günlük Rutinlerinizi Su İçerek Destekleyin

Günlük rutinlerin öncesinde ya da sonrasında su içerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Yemekten önce su içmek, yemekten sonra su içmek, diş fırçaladıktan sonra su içmek gibi davranış değişiklikleri ile günlük su tüketiminizi artırabilirsiniz.

Mobil Uygulamaları ve Hatırlatıcıları Kullanın

“Su içemiyorum ne yapmalıyım?” sorusunu kendinize soruyorsanız ilk olarak teknolojinin gücünden yararlanabilirsiniz. Su tüketiminizi takip etmek için mobil uygulamaları kullanabilir, hatırlatıcıların yardımıyla gününüzü su ile güzelleştirebilirsiniz.

Suyunuzu Aromalarla Lezzetlendirin

Kaliteli, temiz ve leziz suya erişmek her zaman, herkes için mümkün olmuyor. Kimi zaman “Su içme isteksizliği neden olur?” sorusunun yanıtı içilen suyun niteliği oluyor. Suyun lezzeti ve kokusu nedeniyle su içmeyi tercih etmeyenler için suyu limon, tarçın ve meyve çeşitleri ile lezzetlendirmek en etkili çözümlerden birine dönüşüyor.

Suyunuzu Yanınızda Taşıyın

Geri dönüştürülebilir materyallerden üretilen şişelere sahip olmak suyunuzu her zaman yanınızda taşımanızı sağlayacaktır. Kendinize sağlıklı su içme deneyiminizi pekiştirecek bir şişe alarak gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar suya kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 

Beslenme Alışkanlığınızı Gözden Geçirin

Vücudun su ihtiyacını karşılamak için su içmek en geçerli yöntem olsa da beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek de önemli bir kazanım elde edebilirsiniz. Marulun %96’sı, kerevizin ve kabağın %95’i, lahananın %92’sinin sudan oluşması sebze ve meyvelerin beslenmeye dâhil edilmesinin önemini vurgular nitelikte. Öğünlerinizde sebze ve meyve tüketmediğinizde ekstra 1 bardak su tüketerek su içme alışkanlığı kazanmak için önemli bir adım atabilirsiniz.

Bardakları Masanızda Bulundurun

Evde ya da ofiste gözünüzün önündeki bir noktada bardak bulundurmak su içmeyi hatırlamanızı sağlayacak önemli yöntemlerden biri olarak yorumlanır. Bardağı her gördüğünüzde suyunuzdan bir yudum alabilir, bardağı boş gördüğünüz her an suyunuzu doldurarak su içmeyi süreklilik hâline getirebilirsiniz. 

Arkadaşlarınıza Meydan Okuyun

Su içme alışkanlığı kazanmaya çalışan tek kişi siz değilsiniz. Muhtemelen yakın çevrenizde daha çok su içmesi gerektiğinin farkında olan birçok tanıdığınız var. Bu durumu herkes için avantaja dönüştürmek adına küçük meydan okumalar ve biraz rekabet son derece faydalı olabilir. Denemelisiniz. 

Lezzetli Suya Ulaşarak Su İçmenin Tadını Çıkarın

Su içme alışkanlığı kazanmakta zorlanıyorsanız belki de nedeni içtiğiniz sudur? Temiz, kaliteli, sağlıklı, hoş kokan ve lezzetli suya erişmek ise düşünüldüğü kadar zor değildir. Arıtılmış suyun faydaları hakkında artan farkındalık neticesinde sağlıklı su arıtma cihazlarına her geçen gün daha çok ilgi gösterilmektedir.

Kaliteli ve temiz suya erişimin sürekli olmasını sağlayan su arıtma cihazlarında kullanılan en güncel teknoloji ters osmoz teknolojisidir. Ters osmoz teknolojisi sudaki mikroorganizmaların, virüslerin, bakterilerin ve hatta ağır metallerin fiziksel olarak arındırılmasını sağlar. Böylece sağlıklı ve kaliteli suya her daim kolaylıkla erişilebilir. Waternet su arıtma teknolojisi olan ters osmoz ile her zaman içilmesi keyifli, temiz suya ulaşılabilir.

Waternet su arıtma cihazları musluk suyunun etkili bir şekilde arındırılmasını, tat ve koku olarak keyifli bir içim deneyimi yaşanmasını sağlar. Arıtmalı sebil, tezgâh altı ve tezgâh üstü gibi farklı tasarımlarda ve özelliklerde tasarlanan su arıtma cihazları ile siz de su içme alışkanlığı kazanabilir, sağlığınız için önemli bir adımı keyifle atabilirsiniz.

Yemekten Önce Su İçmek Zayıflatır mı?

Yanıtı sıklıkla merak edilen ve kendisine her daim gündemde yer bulan diğer bir soruysa “Yemekten önce su içmek zayıflatır mı?” olarak karşımıza çıkıyor. Yemekten önce su içmenin doğrudan zayıflama üzerinde bir etkisi olduğunu söylemek pek mümkün değil. Ancak dolaylı olarak daha az yemek tüketmeyi desteklediği biliniyor. Yemekten yaklaşık yarım saat önce su tüketilmesi ile tokluk hissedebileceği ve normalden daha az yemek tüketimi ile sofradan kalkılabileceği ifade edilebiliyor.

Yemekten Sonra Su İçmek Zararlı mı?

Yemekten sonra su içmek zararlı bir alışkanlık değildir. Aksine yemekten 30 dakika sonra su içmenin sindirim üzerinde faydalı etkileri olduğu kabul edilir. Öğünde çok fazla yemek yendiyse ve öğünün hemen ardından su içildiyse bir süre şişkinlik hissedilebilir.

Su İçme İsteksizliği Neden Olur?

Su içme isteksizliğinin ardında sindirim sistemi sorunları, mide rahatsızlıkları ya da suyun tadından veya kokusundan hoşlanmama gibi farklı nedenler olabilir. Kimi zaman su tüketme alışkanlığının bulunmaması da su içme isteksizliğine yol açabilir. Suyun tadının ve kokusunun iyileştirilmesi için meyvelerin kullanılması yaygın bir tercihtir.

Su İçemiyorum Ne Yapmalıyım?

Su içemeyenlerin günlük sıvı tüketimlerinin kaynaklarını değerlendirmeleri önerilir. Çok fazla çay ya da kahve tüketenler su içme gereksinimi hissetmeyebilir. Bu durumda su dışındaki sıvı alımının kesilmesi ve suyun meyvelerle tatlandırılması gibi farklı yöntemler denenerek su içme alışkanlığı kazanılması için adım atılması mümkündür.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır