SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

17/04/2023

4 dakika

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

İçindekiler

Bebeklerin dünyaya “Merhaba,” demesi ile birlikte ebeveynlerin hayatında radikal değişimler meydana gelir. Artık kendilerinden çok düşündükleri ve sağlıklı gelişimlerini her şeyden çok önemsedikleri bebeklerinin çevresinde dönen bir hayatları vardır. Yenidoğan döneminden itibaren bebeklerle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de bebeklerde su tüketimidir. “Yeni doğan bebeklere ne zaman su verilir?” sorusu ise açık ara en sık merak edilendir. Bu yazımızda “Bebeklere su ne zaman verilir?” sorusunun yanıtları ve bu yanıtların temel dayanakları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bebeklere Su Ne Zaman Verilir?

Bebeklere su vermek için minimum 6 ay beklenmesi önerilir. İlk 6 aylık dönemde bebeklerin su içmesi daha az süt tüketmelerine, daha az kalori almalarına ve elektrolit dengelerinin bozulmasına neden olarak gelişimsel süreçlerinde optimal değerlerin yakalanmasına engel teşkil edebilir.

Bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gereken bu dönemde, anne sütü haricinde hiçbir yiyeceğe ve/veya içeceğe ihtiyaçları bulunmaz. Anne sütünün %80’inden fazlasının su olması bebeklerde dehidrasyon ihtimalini ortadan kaldırır. Elbette bu söylemin bazı istisnaları da olabilmektedir. Böbrek rahatsızlığı olan bebekler için hekimler su tüketimi ile ilgili farklı yönlendirmeler yapabilir.

Bebeklerin su ihtiyaçlarını dünyaya geldiklerinden itibaren ilk 12 ay boyunca sadece anne sütü ve/veya formül mamalar karşılayabilir. Formül mamaların hazırlanması sırasında temiz ve kaliteli su kullanılması gerekir. “Bebeklere ne zaman su verilir?” sorusunun yanıtı ise katı gıdaya geçiş yapılan döneme göre değişebilir. Bebekler genellikle 6. aydan itibaren katı gıda yemeye ve bu süreçte su içmeye başlarlar. Katı gıdaya geçiş yapmasalar da bebeklerin 6 ve 9. aylarda su ile tanıştırılmaları önerilebilmektedir.

Bebekler İçin Arıtılmış Su Sağlıklı mıdır?

Bebeklerin hem mamalarının hazırlanmasında kullanılan hem de 6. aylarını tamamlayıp katı gıdalara geçiş yaptıklarında tükettikleri suyun kaliteli, temiz ve taze olması son derece önemlidir. Uzmanlar bebeklere doğrudan ya da mama yapımında dolaylı olarak verilen suyun kritik öneme sahip olduğunu ifade etmektedir. Bebeklere şebeke suyunun verilmesi doğru bir seçenek değildir. Aynı şekilde şişelenmiş suların da farklı tehlikeler barındırdığı bilinmektedir. Damacananın zararları hakkında farkındalığın yükselmesi, su arıtma cihazları kullanımını artırmaktadır.

Bebekler için arıtılmış su sağlıklıdır ancak arıtılmış suyun sağlıklı kabul edilebilmesi için su arıtma cihazlarında kullanılan teknolojinin ve filtre aşamalarının belirleyici önemi bulunur. Waternet su arıtma teknolojisi ters osmoz teknolojisidir. Su içindeki tortuların, kimyasalların, organik maddelerin, mikroorganizmaların ve hatta ağır metallerin arındırılmasını sağlayan Waternet su arıtma cihazları bebekler için güvenle tercih edilebilen kalitede sağlıklı su elde edilmesini sağlar.

Bebeklere İlk Su Nasıl Verilmeli?

Bebeklere musluk suyu verilecekse suyun 5 – 10 dakika kaynatılması ve oda sıcaklığına dek soğutularak içime hazırlanması önemlidir. Ne yazık ki yalnızca suyu kaynatmanın elde edilen suyun ideal özelliklerde olmasını sağlayamayacağı söylenebilir. Kaynatılan suda da bebeklerin hassas bünyelerine zararı dokunabilecek maddelerin kalabileceği bilinmektedir.

Sunulacak su kaliteli, temiz ve taze olduğunda suyun kaynatılması gerekmez. En iyi su arıtma cihazı önerileri arasında ilk sıralarda yer alan ters osmoz teknolojisine sahip, en az 5 filtreleme aşaması bulunan su arıtma cihazları su tüketimi başlandığı andan itibaren bebeklere güvenle sunulacak nitelikte arıtılmış su elde edilmesini sağlar. Bebeklere su verilirken ölçüsü olan damlatmaz bardakların ve/veya biberonların tercih edilmesi önerilir. Böylece günlük su tüketiminin kontrol ve takip edilmesi mümkün olur.

Yeni Doğan Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Yenidoğan dönemi, doğumdan sonraki ilk 28 günü kapsayan süreçtir ve bu dönemde bebeklere su verilmesi tavsiye edilmez. Bu süreç optimal bebek gelişimi için anne sütünün tek başına yeterli olduğu dönemdir.

Uzmanlar ilk 6 ay boyunca bebeklerin su içmemesi gerektiğinin altını çizerler. İlk 6 ay bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmeleri önerilir. Anne sütü bebeklerin gelişiminin optimal düzeyde devam etmesini sağlarken dehidrasyon oluşumunu engeller.

6 Aylık Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Bebeklere ne zaman su verilir?” sorusuna verilen farklı yanıtlar bulunuyor. Uzmanların ortak görüşü bebeklerin katı gıdaya geçiş ile birlikte su içmeye başlamaları yönünde. Bazı bebekler 12 aydan sonra bazıları ise 6 aydan sonra katı gıda yemeye başlayabiliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) 6 ayı tamamlayan bebeklerin günde 118 – 236 ml su tüketmelerini öneriyor.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır