SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Arıtma Suyu Faydalı Mıdır, Zararlı Mı?

15/04/2022

7 dakika

Arıtma Suyu Faydalı Mıdır, Zararlı Mı?

İçindekiler

Her gün ideal oranda su tüketmenin sağlık için sunduğu faydalar göz ardı edilemez. Vücut fonksiyonlarının hücresel bazda efektif bir şekilde gerçekleşmesini mümkün kılan su; vücut ısısının dengelenmesini, eklemlerin desteklenmesini, toksik maddelerin vücuttan atılmasını ve omurganın korunmasını sağlıyor. Hâliyle vücudun susuz kalması olumsuz birçok etkinin eş zamanlı yaşanmasına yol açabiliyor. Su tüketiminin bu denli önemli olması içilen suyun kalitesi ile ilgili soruların gündeme gelmesine de neden oluyor.

Son yıllarda avantajları ile öne çıkan su arıtma sistemleri kaliteli, sağlıklı ve lezzetli suya istenildiği her an pratik bir şekilde ulaşılmasının yolu olarak gösteriliyor. Yine de su arıtma sistemleri ve arıtılmış su ile ilgili bazı soru işaretlerinin bulunduğu da biliniyor. Bu yazımızda “Su arıtma cihazı sağlıklı mı?”, “arıtılmış suyun faydaları nelerdir?” ve “Arıtma suyu zararlı mı?” gibi soruların yanıtlarını bulabilir; su arıtma sistemi kullanımından maksimum verim elde etmek için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Arıtma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Şebeke suyunun içilebildiği yerleşim yerleri olsa da içme suyunun güvenilirliğinden emin olmak için devlet kurumlarının şebeke suyu ile ilgili yaptığı açıklamalardan fazlasına ihtiyaç vardır. Ev, bina ya da muhitin tesisatında herhangi bir eskime, yıpranma ya da sızıntı olması hâlinde şebeke suyunun içilmesi riskli hâle gelebilir. Bu noktada içilebilir su tüketiminin devamlılığı için ya damacana suların satın alınması ya da arıtma cihazı kullanımı daha sağlıklı alternatifler olarak öne çıkar. Su arıtma cihazı daha sürdürülebilir sonuçlar sunması, arıttığı suda mikroplastiklerin bulunmaması ve sahip olduğu teknoloji doğrusunda sudaki ağır metalleri arındırması sayesinde giderek popüler hâle gelmektedir.

Günümüzde en gelişmiş ev su arıtma sistemleri ters osmoz teknolojisine sahiptir. Bakımı ve filtre değişimi düzenli olarak yapılan cihazların arıttığı suyu içmenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Arıtılmış Suda Mikrop Bulunmaz

Su arıtma cihazlarının sunduğu avantajlardan biri şebeke sularında bulunması muhtemel mikropların uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Şebeke suyunu farklı filtreleme aşamalarından geçirerek sağlık için zararlı mikroorganizmaların sudan ayrıştırılmasını sağlayan su arıtma cihazları ile suyun en temel içilebilme kriterleri sağlanabilir. Ters osmoz teknolojisine sahip, bakımı ve filtre değişimi düzenli olarak gerçekleştirilen su arıtma cihazlarının sunduğu arıtılmış su; bakterilerden, virüslerden ve zararlı mikroorganizmalardan temizlenir.

Arıtılmış Su, Berrak ve Lezzetlidir

Arıtılmış su, içilebilecek forma gelene kadar olan süreçte, su arıtma cihazının teknolojisine de bağlı olarak çeşitlenebilen sayıda filtreleme aşamalarından geçer. Örneğin ters osmoz teknolojisine sahip olan cihazlar söz konusu olduğunda şebeke suyu öncelikle tortularından, daha sonra uçucu organik maddelerden, ağır metallerden arındırılır ve iyileştirici filtreye ulaşır. Bu filtreleme süreçlerinde su berraklaşır ve aynı zamanda lezzetlenir. İçeceği suyun lezzet beklentilerini karşılamasını isteyenler için arıtılmış su, su içme deneyimini iyileştirir ve su içme isteğini artırır. 

Arıtılmış Su İdeal Sertliktedir

Suyun sertlik derecesi hem suyun faydaları hem de su içme deneyiminin kalitesi ile yakından ilişkilidir. Sert su, içerisinde yüksek miktarda çözünmüş mineral olan sulardır. Sert suyun tadı acı ve içimi zor olur. Üstelik uzun süreli sert su tüketimi ile böbrek fonksiyonlarının azalması gündeme gelebilir. Arıtılmış su, yumuşak içimli olur. Ters osmoz teknolojisi ile arıtılan suda ağır metaller bulunmaz, böylece su içme deneyimi hem daha keyifli hem de daha sağlıklı bir hâle getirilebilir.

Arıtılmış Su ile Yemek Yapmak Güvenlidir

Sebzeleri ve meyveleri yıkarken ya da yemek yaparken şebeke suyunun kullanılması önerilmiyor. Şebeke suyunun içerisinde bulunması muhtemel mikroplar, bakteriler, virüsler, kimyasallar ve ağır metaller insan sağlığını tehdit edebiliyor. Arıtılmış suyun öne çıkan faydalarından biri, sebze ve meyve yıkarken de yemek yaparken de güvenle tercih edilebilmesidir. 

Arıtılmış Su ile Su İçmenin Tüm Faydaları, İstenildiği Anda Deneyimlenebilir

İleri teknolojiye sahip, en iyi su arıtma cihazları tercih edildiğinde beklentileri eksiksiz karşılayan bir su içme deneyimi yaşanabilir. Sindirim sisteminin daha efektif çalışması, boşaltım sisteminin desteklenmesi, toksinlerin ter ve idrar yoluyla vücuttan atılması, eklem sağlığının iyileştirilmesi, cildin ihtiyaç duyduğu nemle buluşması ve vücut ısısının dengelenmesi mümkün olur. Arıtma cihazları sayesinde sağlıklı içme suyuna kesintisiz erişim sağlanabilir. Böylece hem sıcak içecekler hazırlanırken hem yemek yapılırken hem de sağlıklı detoks içecekleri hazırlanırken kaliteli su bulmak kolaylaşır.

Arıtılmış suyun tüm bu faydalarından yararlanılabilmesi için bazı kriterlerin karşılanması önemlidir. Öncelik su arıtma cihazı seçiminin doğru yapılmasıdır. Günümüzde ters osmoz teknolojisine sahip su arıtma cihazları, en sağlıklı deneyimi sunan alternatif olarak karşımıza çıkar. Bir diğer önemli kriter ise cihazların bakımının ve filtre değişiminin düzenli olarak gerçekleştirilmesidir. Ancak bu şekilde arıtılmış suyun kalitesi yüksek ve stabil tutulabilir.

Arıtılan Su Ne Kadar Sağlıklı?

“Arıtma suyu ne kadar sağlıklı?” sorusunun yanıtları sıklıkla merak ediliyor. Ters osmoz teknolojisine sahip sağlıklı su arıtma cihazları aracılığı ile elde edilen suyun son derece sağlıklı olduğu biliniyor. Ağır metallerden, zararlı mikroorganizmalardan ve partiküllerden arındırılarak içime hazır hâle getirilen arıtma suları güvenle tüketilebiliyor. Bu noktada filtreleme sistemlerinin yeterli kaliteye sahip olmasının ve filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesinin de önemli kriterler olduğunun unutulmamasında fayda vardır.

Su Arıtma Cihazı Faydalı mı?

Su arıtma cihazları sağlıklı, kaliteli, lezzetli ve taze suya erişimi sürekli kılan cihazlardır. Evlerde, ofislerde ve genel olarak insanların bulunduğu alanlarda kaliteli suya istenildiği zaman ulaşılmasını sağlayan sağlıklı su arıtma cihazları yemek yaparken, sebzeleri ve meyveleri yıkarken de güvenli bir deneyim yaşanmasını kolaylaştırır. Bu açıdan yaklaşıldığında arıtma suyu faydalarından yararlanmak için doğru su arıtma cihazı seçimi yapmak gerektiğinin unutulmaması önemlidir.

Su Arıtma Cihazı Sağlıklı mı?

“Su arıtma sistemleri sağlıklı mı?” sorusunun yanıtlarının merak edilmesi ve sorgulanması son derece normal. Neticede sağlıklı ve kaliteli suya erişmek insan sağlığı için büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla su arıtma cihazı seçerken yapılan değerlendirmeler sonucu sağlıklı olduğu ortaya konan alternatiflerin önceliklendirilmesi gerekiyor.

Su arıtma cihazı almayı ve su arıtma cihazı ile sağlıklı bir deneyim yaşamayı isteyenlerin ters osmoz teknolojisine sahip olanlara yönelmesi tavsiye ediliyor. Ters osmoz teknolojisinde minimum 5 filtreleme aşaması bulunuyor. Bu filtreleme süreçlerinde suyun arındırılması ve içime hazır hâle getirilmesi için hiçbir kimyasal süreç devreye sokulmuyor. Arıtma suyu, tamamen fiziksel yöntemlerle elde ediliyor. Kokusu ideal, içeriği ideal, lezzeti yerinde arıtılmış su elde edilmesini sağlayan sağlıklı su arıtma cihazları, “Arıtma cihazı faydalı mı?” sorusuna olumlu yanıtlar verilmesini mümkün kılıyor. 

Arıtma Suyu Zararlı mı?

Arıtılmış su, filtrelenmiş sudur. Suyun kimyasallardan ve ideal durumda içerisinde yer almaması gereken tüm kirleticilerden arındırılmış hâlidir. “Arıtma suyu zararlı mı?” sorusu son yıllarda, arıtma cihazlarına artan ilgili ile birlikte çok sık sorulsa da bu sorunun tek bir cevabı yoktur.

Güvenilirliği kalite standartları ile test edilmiş, doğru şekilde kullanılan, düzenli bakımı ve filtre değişimi yapılan sistemlerin kullanımı hem insan sağlığı hem de doğa açısından değerli bir deneyim sunar. Arıtma suyu kullanmanın doğru bir sistem tercih edildiği takdirde bir zararı olmadığını, hatta faydası olduğunu söylemek mümkündür.

Aksi bir durum olduğunda, yani kalite standartlarını karşılamayan, doğru kullanılmayan, bakımı ya da filtre değişimi düzgün gerçekleştirilmeyen sistemler tercih edildiği zaman arıtma suyunun faydaları ve zararları ile ilgili değerlendirme yapılması gerekir. İyi bir arıtma cihazı tercihi çok yönlü faydalar sunarken yanlış sistem tercihi belirli zararları da beraberinde getirebilir.

Waternet su arıtma sistemleri dünya genelinde geçerliliği olan sertifikaları ile en iyi su arıtıcı sistemler arasında yer alır. National Sanitation Foundation, Water Quality Association ve CE sertifikaları ile her zaman güvenilir ve kaliteli hizmet alacağınızın, sağlıklı ve taze suya erişim sağlayacağınızın garantisini verir. 

Su Arıtma Cihazlarının Zararları Nelerdir?

Ters osmoz teknolojisi barındıran arıtma cihazı çeşitleri, sundukları faydalarla öne çıkıyor. Ancak en sağlıklı su arıtma cihazlarının dahi belirli kurallar doğrultusunda kullanılmasının önemli olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Arıtma suyunun zararları genellikle filtre temizliğinin düzenli olarak yapılmaması sonucu gündeme geliyor. Filtrelerin düzenli olarak temizlenmeyip önerilen zaman dilimlerinde değiştirilmemesi arıtma suyu zararları ile karşılaşılmasına neden olabiliyor.

Filtrelerin yeterli performansa sahip olmaması, musluk suyu arıtıcısı işlevlerinin tam olarak yerine getirilmemesi ile sonuçlanıyor. Bu gibi bir durumda sudaki ağır metallerin, zararlı mikroorganizmaların tamamen filtrelenmesi mümkün olmuyor. Arıtma su zararları ile sağlığın tehdit edilmemesi için en sağlıklı su arıtma cihazlarının dahi bilinçli ve doğru şekilde kullanılması gerekiyor.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır