SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su Arıtma Cihazı Atık Su Miktarı

08/05/2023

5 dakika

Su Arıtma Cihazı Atık Su Miktarı

İçindekiler

Temiz ve kaliteli suya sürekli erişimi mümkün hâle getiren su arıtma cihazlarının sunduğu avantajlar, her geçen gün popülerliklerinin artmasını da sağlıyor. Hâl böyle olunca su arıtma cihazları hakkında çeşitli soruların sorulması da son derece normal bir durum. Bunların arasında “Su arıtma cihazı ne kadar atık su atar?” sorusu hem kullanıcılar hem de su arıtma cihazı almayı düşünen kişiler tarafından en çok merak edilenler arasında üst sıralardaki yerini koruyor. Bu yazımızda “Su arıtma cihazı atık su miktarı ne kadardır?” ve “Su arıtma cihazı atık su kısıtlayıcı ne işe yarar?” gibi pek çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Su arıtma cihazı modelleri, içerisinde sağlık için zararlı maddeler bulunan şebeke suyunun içilecek kalitede suya dönüştürülmesi amacıyla kullanılır. Musluk suyundaki kimyasalların, organik ve inorganik maddelerin ve hatta ağır metallerin arındırılmasını sağlayan su arıtma cihazları, bu esnada bir miktar suyun kullanım dışı kalmasına neden olur. Sudaki zararlı maddelerin dışarı atılması esnasında ortaya çıkan su arıtma atık su miktarı, işlem gören su miktarı başta olmak üzere birçok unsur doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla “Su arıtma cihazları ne kadar atık su atar?” sorusuna tek ve kesin bir yanıt verilmesi mümkün olmayacaktır. Peki genel bir söylemde bulunmak gerekirse “Su arıtma cihazı ne kadar atık su atar?” sorusuna hangi yanıtlar verilebilir? Gelin birlikte inceleyelim…

Su Arıtma Cihazı Ne Kadar Atık Su Atar?

En genel ifade ile su arıtma cihazı atık su oranı 3’te 1 dolaylarındadır. Su arıtma proseslerinde yer verilen su filtrelerinin çalışması sırasında ortaya çıkan su arıtma cihazı atık su miktarı; su arıtma teknolojisine, arıtılan su miktarına, cihazın tipine, musluk suyunun özelliklerine, cihazların bakımlarının ve filtre değişimlerinin ne sıklıkta yapıldığı gibi unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Su arıtma cihazı atık su oluşumuna neden olsa da bunun sağlıklı bir içme suyuna ulaşmak için gerekli olduğu göz ardı edilmemelidir. Suyun arıtılması esnasında oluşan atık su içerisinde sağlık için zararlı nitelik taşıyan küfler, paslar, ağır metaller ve kimyasallar gibi maddeler bulunur. Su arıtma cihazı atık su oranı mümkün olduğunca azaltılmalı ancak oluşan atık su israf olarak değerlendirilmemelidir.

Su arıtma cihazı kullanımına bağlı olarak oluşan atık suların değerlendirilmesi için birçok farklı yöntem hayata geçirilebilir. Atık su test edilebilir ve elde edilen test sonuçları doğrultusunda yeterince kaliteli olduğunun belirlenmesi hâlinde atık su farklı bir depoda biriktirilebilir. Cihazın monte edildiği yere yakın bir konuma yerleştirilmesi gereken atık su deposundaki suyun ev temizliğinde, bahçenin sulanmasında, araçların yıkanmasında veya sifonlarda kullanılması mümkündür. Dikkat edilmesi gereken, atık suyun yemek pişirirken, çay demlerken ya da yemek yaparken kullanılmamasıdır. Bu gibi bir tercih sağlık için zararlı maddelere maruz kalınması anlamına gelecektir.

Su Arıtma Cihazı Atık Su Kısıtlayıcı Ne İşe Yarar?

Su arıtma atık suyu azaltma yöntemlerinin başında atık su kısıtlayıcı kullanımı gelir. Su arıtma cihazları çalışırken ortaya çıkan atık suyun azaltılması amacıyla su arıtma cihazlarında su kısıtlayıcı kullanılmaktadır. Atık su kısıtlayıcılar atık suyun hem hızını hem de miktarını kontrol eden bir mekanizma olarak düşünülebilir. Atık su kısıtlayıcı sayesinde atık suyun hızı azaltılabilir ve su arıtma cihazının daha verimli çalışması sağlanabilir.

Ters osmoz teknolojisi ile çalışan su arıtma cihazlarında su kısıtlayıcı, membran filtrenin atık su çıkışında konumlandırılır. Bu mekanizma atık suyun hızını düşürerek filtreleme süreçlerinin daha etkili gerçekleşmesini ve daha az atık su oluşmasını sağlar. Ayrıca su tasarrufu sağlanmasına bulunduğu katkıyla gerek doğal kaynakların korunmasına gerekse su faturalarının daha kontrollü gelmesine yardımcı olur.

Su arıtma cihazlarında kullanılan ve membran filtrelerin atık su çıkışında bulunan su kısıtlayıcılar sayesinde tasarruflu bir kullanım ile buluşmak mümkün olsa da atık su miktarını azaltmak için başka tedbirlerin de alınması gerektiği göz ardı edilmemelidir. Su arıtma cihazlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması, filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi ve su arıtma cihazı seçimi sırasında incelikli karar verilmesi tasarruf sağlamanın yanı sıra kaliteli suya erişimin sürekli hâle gelmesi bakımından oldukça önemlidir.

Waternet Su Arıtma Cihazı

En iyi su arıtma cihazı önerileri incelendiğinde tavsiyelerin odağında ters osmoz teknolojisi barındıran modellerin bulunması rastlantıdan ibaret değil. Ters osmoz teknolojisi sudaki bakterilerin, virüslerin ve ağır metallerin fiziksel olarak ayrıştırılmasını sağlıyor. Sağlık için zararlı olan maddelerin sudan uzaklaştırılmasını sağlayan bu gelişmiş teknoloji atık su sorununu da gündeme getiriyor. Bilinmesi gereken, su arıtma sonrası oluşan atık suyun su kısıtlayıcılar sayesinde minimize edilebilmesi ve doğru şekilde değerlendirildiği takdirde yeniden kullanılabilmesi. Özellikle cihazların bakımları ve filtre değişimleri belirli sıklıkta yapıldığında “Su arıtmada atık su ne kadar olur?” ya da diğer bir deyişle “Su arıtma ne kadar atık su atar?” sorusunun yanıtı endişe kaynağına dönüşmüyor.

Waternet su arıtma cihazlarının tamamında kullanılan ters osmoz teknolojisi çok küçük boyutlardaki gözeneklere sahip membran filtreleri sayesinde suyu %99 gibi yüksek bir oranda kirleticilerden arındırabiliyor. Sağlıklı ve kaliteli suya erişimi sürekli hâle getiren Waternet markalı su arıtma cihazları, Waternet üyelik sisteminin sunduğu avantajlarla hem evlerde hem de iş yerlerinde en sık tercih edilenler arasında yer alıyor.

Siz de Waternet üyelik sisteminden yararlanarak evinizde ve/veya iş yerinizde su tüketimi ihtiyacınızı karşılayacak özelliklere sahip su arıtma cihazı çeşitleri arasından seçiminizi yapabilir, Waternet ayrıcalıkları ile buluşabilirsiniz. Üyeliğinizin devam ettiği süre boyunca her 6 ayda bir ücretsiz cihaz bakımı ve filtre değişimi hizmetlerinden yararlanarak su arıtma atık suyu azaltma ve tasarruflu bir kullanım deneyimi yaşamanın keyfini sürebilirsiniz.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır