SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Arıtmadan Çıkan Atık Su Kullanılır Mı, Nasıl Kullanılır?

12/12/2022

6 dakika

Arıtmadan Çıkan Atık Su Kullanılır Mı, Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

Su arıtma cihazı kullanmayı düşünenlerin önemli soru işaretlerinden biri, arıtma sürecinde ortaya çıkan atık su miktarının ne kadar olduğudur. Su arıtma cihazı atık su miktarı ile değerlendirilmesi gereken bir üründür. Ancak atık suyun yeniden kullanımının mümkün olmadığı, su arıtma cihazı kullanımının suyu boşa harcadığı gibi söylemleri göz önünde bulundururken süreci daha kapsamlı ele almak gerektiği unutulmamalıdır. Su arıtma cihazı kullanımına meydana gelebilecek evsel atık su miktarı yüzünden şüphe ile yaklaşıyorsanız bu yazımızda sürece dair detaylı bilgileri bulabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için daha doğru karar verebilirsiniz.

Arıtmadan Çıkan Atık Su Kullanılır mı?

Su arıtma, atık su oluşumuna neden olabilecek bir süreç olsa da su arıtma cihazı, atık su değerlendirme imkânını ortadan kaldırmaz. Şebeke suyunun kalitesi göreceli olarak iyiyse ve su arıtma cihazının kullanımına bağlı olarak meydana gelen evsel atık su herhangi bir amaçla değerlendirilmek isteniyorsa öncelikle suyun kimyasal ve inorganik safsızlık varlığı açısından test edilmesi gerekir. Test sonucunda TDS’nin, yani atık sudaki toplam katı atık miktarının standart seviyenin üzerinde olmaması hâlinde arıtmadan çıkan atık su depoda, tankta ya da kontrollü bir şekilde kovada biriktirildiğinde belirli alanlarda kullanıma uygundur.

Şartları karşılamasında hâlinde atık su;

  • Bahçe işlerinde,

  • Ev işlerinde ve sifonlarda,

  • Araç yıkama esnasında rahatlıkla tercih edilebilir.

Su Arıtma Cihazı Ne Kadar Atık Su Atar?

En genel ifade ile su arıtma cihazı atık su oranı 3’te 1 dolaylarındadır. Su arıtma proseslerinde yer verilen su filtrelerinin çalışması sırasında ortaya çıkan su arıtma cihazı atık su miktarı; su arıtma teknolojisine, arıtılan su miktarına, cihazın tipine, musluk suyunun özelliklerine, cihazların bakımlarının ve filtre değişimlerinin ne sıklıkta yapıldığı gibi unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Su arıtma cihazı atık su kısıtlayıcı kullanılarak da atık su miktarının minimize edilmesi mümkündür.

Su Arıtma Cihazı Atık Su Kısıtlayıcı Ne İşe Yarar?

Su arıtma cihazları çalışırken ortaya çıkan atık suyun azaltılması amacıyla su arıtma cihazlarında su kısıtlayıcı kullanılmaktadır. Atık su kısıtlayıcılar atık suyun hem hızını hem de miktarını kontrol eden bir mekanizma olarak düşünülebilir.

Ters osmoz teknolojisi ile çalışan su arıtma cihazlarında su kısıtlayıcı, membran filtrenin atık su çıkışında konumlandırılır. Bu mekanizma atık suyun hızını düşürerek filtreleme süreçlerinin daha etkili gerçekleşmesini ve daha az atık su oluşmasını sağlar.

Su arıtma cihazlarında kullanılan ve membran filtrelerin atık su çıkışında bulunan su kısıtlayıcılar sayesinde tasarruflu bir kullanım ile buluşmak mümkün olsa da atık su miktarını azaltmak için başka tedbirlerin de alınması gerektiği göz ardı edilmemelidir. Su arıtma cihazlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması, filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi ve su arıtma cihazı seçimi sırasında incelikli karar verilmesi tasarruf sağlamanın yanı sıra kaliteli suya erişimin sürekli hâle gelmesi bakımından oldukça önemlidir.

Arıtmalı Su Sebili Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arıtmalı su sebili alırken öncelik fiyat araştırmasının yapılması olsa da odaklanılması gereken asıl unsurlar teknoloji ve kalitedir. Cihazda ters osmoz gibi gelişmiş bir arıtma teknolojisi kullanılıyorsa ve kalite standartları yüksek tutulmuşsa su arıtma sebilinden alınan verim de yükselecektir.

Tercih edilen ürün sıcak ve soğuk suyu istenilen zamanlarda sağlayabilecek kapasitede olmalıdır. Yedek parça sorunu çıkarmayacak ve servis sıkıntısı yaşatmayacak bir ürün tercih etmek de önemli konular arasında bulunur. Yıllık bakımları ihmal edilmediği sürece hata vermeden çalışacak bir su sebili satın almak konforlu bir deneyime dönüşür.

Su Arıtma Cihazı Kullanmak Mantıklı mı?

Doğru su arıtma cihazı tercihi yapıldığı zaman çok yönlü fayda elde etmek mümkündür. Su tasarruflu arıtıcı cihazları sunan Waternet ürünleri arasından seçim yaptığınız zaman hem sağlığınıza hem de doğaya katkıda bulunabilirsiniz. Waternet su arıtma cihazları ile plastik pet şişeler ve damacanalar olmadan sağlıklı ve taze suya erişmek mümkün olur. Damacanaların temizlenme süreçlerinin tam anlamıyla gerçekleştirilmemesi, bir damacananın ideal kullanım süresinden daha uzun süre kullanılması bu ambalajlar ile sunulan suların ideal kaliteye sahip olmamasında etkilidir.

Waternet Su Arıtma Cihazı

En iyi su arıtma cihazı önerileri incelendiğinde tavsiyelerin odağında ters osmoz teknolojisi barındıran modellerin bulunması rastlantıdan ibaret değil. Ters osmoz teknolojisi sudaki bakterilerin, virüslerin ve ağır metallerin fiziksel olarak ayrıştırılmasını sağlıyor. Zararlı maddelerin sudan uzaklaştırılmasını sağlayan bu gelişmiş teknoloji atık su sorununu da gündeme getirebiliyor. Bilinmesi gereken, su arıtma sonrası oluşan atık suyun su kısıtlayıcılar sayesinde minimize edilebilmesi ve doğru şekilde değerlendirildiği takdirde yeniden kullanılabilmesi. Özellikle cihazların bakımları ve filtre değişimleri belirli sıklıkta yapıldığında “Su arıtmada atık su ne kadar olur?” ya da diğer bir deyişle “Su arıtma ne kadar atık su atar?” sorusunun yanıtı endişe kaynağına dönüşmüyor.

Siz de Waternet üyelik sisteminden yararlanarak evinizde ve/veya iş yerinizdeki su tüketimi ihtiyacınızı karşılayacak özelliklere sahip su arıtma cihazı çeşitleri arasından seçiminizi yapabilir, Waternet ayrıcalıkları ile buluşabilirsiniz. Üyeliğinizin devam ettiği süre boyunca her 6 ayda bir ücretsiz cihaz bakımı ve filtre değişimi hizmetlerinden yararlanarak su arıtma atık suyu azaltma ve tasarruflu bir kullanım deneyimi yaşamanın keyfini sürebilirsiniz.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır