SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Yeterince Su İçmek Uyku Kalitesini Nasıl Etkiler?

10/06/2024

5 dakika

Yeterince Su İçmek Uyku Kalitesini Nasıl Etkiler?

İçindekiler

Uykuya dalmakta zorlandığınız, uyumaya çalışırken yatakta dönüp durduğunuz ancak amacınıza ulaşamadığınız zamanlar oldu mu? Uykuya dalma sırasında sorun yaşıyorsanız yaşadığınız sorunların çözümü düşündüğünüzden daha kolay olabilir: Yeterince su içmiyorsanız uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. Şaşırtıcı gelse de gün içerisinde ideal miktarda su tüketmiyorsanız ve vücudunuz dehidrasyona uğruyorsa uyku kaliteniz dramatik ölçüde düşüşe geçebilir. 

Dehidrasyon Uykuya Dalmanızı Engelleyebilir

Vücudun aldığından daha fazla su kaybetmesi ile karakterize dehidrasyon, uyku alışkanlıklarını belirgin ölçüde etkileyebilir. Ek olarak uyanık olunan saatlerde duygu durumu dalgalanmalarına ve fiziksel semptomlara yol açabilir. Horlamayı tetikleyen ağız kuruluğu, uyku sırasında bacaklara kramp girmesi gibi şikâyetlerin ardında da dehidrasyon bulunabilir. Dehidrasyonun uyku hormonu olarak da bilinen melatonin salınımını baskıladığı da bilinmektedir. 

Yol açtığı etkilerle dehidrasyon uyku kalitesini düşürmekle kalmaz aynı zamanda ertesi gün yorgunluk hissedilmesine de neden olabilir. Gün boyu hissedilen yorgunluk günlük yaşamı etkileyebilir. Dehidrasyon ve yetersiz uyku döngüsü hem genel sağlığa hem de genel iyilik hâline zarar verebilir. Tüm bu nedenler gün içerisinde ideal miktarda su içmenin önemini gündeme getirir.

Suyun Uyku Sürecindeki Rolü Nedir?

Su vücudun hem iç dengesinin sağlanmasında hem de ısısının düzenlenmesinde görev yapar. Bu işlevler, iyi bir gece uykusu deneyimi yaşamak için kritik derecede önemlidir. Su tüketimi uyku kalitesi üzerinde şu etkilere sahiptir:

 • Su, ısının vücutta dağıtılmasına yardımcı olur. Uyumadan önce su içmek vücudun ideal sıcaklığını korumasını destekler. 

 • Yeterli oranda su tüketmek uyku sırasında dinlenmeye, kasların onarımına ve kan dolaşımının iyileşmesine yardımcı olabilir. 

Gece yatarken su içmek farklı avantajları da beraberinde getirebilir. Bu noktada zamanlamaya dikkat edilmelidir. Uykudan birkaç saat önce, geceleri su içmek uyku sırasında dehidrasyona uğramayı ve dehidrasyonla ilişkili ağız kuruluğu ve baş ağrısı gibi sorunların oluşmasını engelleyebilir. Geceleri uyumadan kafein veya alkol içeren içeceklerden uzak durmak, aynı zamanda uyku arasında su içmek istenmesi durumuna hazırlıklı olmak adına yatağın yakınında su bulundurmak uykunun bölünmesini engelleyebilir. 

Sağlıklı Bir Uyku Rutini Nasıl Oluşturulur?

Sağlıklı, dinlendirici ve canlandırıcı bir uyku deneyimi yaşamak adına uyku rutini oluşturulması önemlidir. Siz de uyku kalitenizi artırmak isterseniz, şu önerileri takip edebilirsiniz:

 • Aynı Saatte Uyuyun, Aynı Saatte Uyanın: Her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak uyku döngüsünün temellerinin sağlam atılmasına yardımcı olur. Tutarlılık sergilendiğinde uyku kalitesi artabilir ve uykuya dalmak kolaylaşabilir.

 • Yatmadan Önce Rahatlayın: Yatmadan önce doğru rutinleri belirlerseniz uyku kalitenizi yükseltme ihtimalinizi artırabilirsiniz. Uykudan en az yarım saat önce ekran kullanımını bırakmalı, ılık bir duş yapmalı ve vücut kaslarınızı yoga egzersizleri ile esnetmelisiniz. Vücudunuzun fiziksel olarak rahatlamasına yardımcı olan tüm bu adımlar, uykuya geçişinizi kolaylaştırabilir. 

 • Uyuduğunuz Ortamı ve Şartları İyileştirin: Uyku kalitesini artıran temel unsurlardan birinin uyuduğunuz ortamın şartları olduğunu biliyor muydunuz? Tamamen karanlık bir ortam hem uykuya kolay dalma hem de uykunun deliksiz devam etmesi için en önemli gereksinimlerinden biridir. Aynı şekilde, ortamda sessizlik sağlanması da gerekir. Sessizlik sağlanamıyorsa kulak tıkaçlarından yardım alınabilir. Uyku için ideal ortamın hazırlanması adına sıcaklık değerlerinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Uyunan odanın çok sıcak ya da çok soğuk olmaması, ideal serinlikte tutulması önemlidir.

Uyku Arasında Su İçmek Zararlı mı?

Geceleri hissedilen susuzluk nedeniyle uykudan uyanmak, dikkat gerektiren bir semptom olarak değerlendirilir. Kullanılan ilaçlar, uyumadan önce alkollü içeceklerin tüketilmesi, hormonal değişimlerin yaşanması, diyabet hastalığı, anemi, böbrek hastalıkları gibi bir dizi faktör uyku arası su içmek gereksinimi hissettirebilir. 

Gece uyku arasında su içmek zararlı mı? sorusunun yanıtlarından önce geceleri susuzluk nedeniyle uyanmanın nedenlerinin belirlenmesi önemlidir. Benzer sorunları yaşayanların uzman hekimlere danışması gerekir.

Uyku arasında su içmek zararlı mı? sorusunun yanıtlarına gelirsek uyku arasında aşırı su içmenin dezavantajlarına değinebiliriz. Uyanıp fazla miktarda su içmek vücudun elektrolit dengesini bozabilir ve vücudun elektrolit dengesinin bozulması, metabolizmanın doğru şekilde çalışmasına engel olabilir. 

Gece Su İçilir mi?

Gece yatmadan su içmek çeşitli handikaplara yol açabiliyor. İdrara sıkışmaya neden olabilen bu durum, uykuya ara verdirip yeniden uykuya dalmayı zorlaştırabiliyor. Her ne kadar vücut uyku sırasında idrar üretimini yavaşlatmaya programlı olsa da aşırı su tüketimi vücudun sınırlarını zorlayabiliyor. Uykunun sürekli bölünmesi fiziksel ve mental sağlık için sorun teşkil edebildiğinden yatmadan su içmek, daha doğru bir ifadeyle uyumadan hemen önce fazla miktarda su içmek önerilmiyor.

Bu noktada uykuya hazırlık sürecinde yeterince su içmenin öneminin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Yatmadan birkaç saat önce ideal miktarda su içmek hem uyumayı kolaylaştırıyor hem de uykunun bölünmesini zorlaştırıyor. Asıl önemli olan ise su tüketimini gün içerisine yaymak. Geceleri aşırı su tüketme gereksinimi hissedilmemesi için gündüzleri 8 su bardağı su tüketilmesi önem arz ediyor.

Uykuya Daha Kolay Geçmek İçin 3 İpucu

 1. Uyku öncesi hem zihin hem vücut rahatlatılmalıdır. Derin derin nefes almak veya meditasyon yapmak, uykuya en iyi şekilde hazırlanılmasına yardımcı olur.

 2. Gün içinde uyumak enerjinin yenilenmesini sağlar. Gündüz uykuları uzun tutulursa geceleri uykuya dalmak zorlaşır.

 3. Uyku öncesinde zihin sakin olmalıdır. Uyumadan önce ertesi gün neler yapılması gerektiği ile ilgili düşüncelerin veya endişelerin akılda olması uykuya dalışı engelleyebilir. Ertesi gün yapılması gerekenleri not almak ya da endişeleri kenara bırakmak uykuya geçişi kolaylaştırabilir.

Uykuyu Sürdürmek İçin 3 İpucu

Uykuya dalmak başlı başına zor olabilir, ancak uykuyu sürdürmenin de benzer şekilde zorlaşabileceği unutulmamalıdır. Aşağıdaki ipuçları gece uyandıktan sonra yeniden uyumanızı kolaylaştırabilir:

 1. Yatak ve yastık seçimine dikkat? Birçok kişi yanlış yatak ve yastık seçimi nedeniyle uyumakta ve uykuyu sürdürmekte zorlanabiliyor. Yatak ve yastık seçimi sırasında vücudu destekleyenler arasında tercihte bulunmak dinlendirici bir uyku deneyimini beraberinde getirebiliyor.

 2. Uyumadan önce çok fazla miktarda yemek yemek ya da atıştırmalık tüketmek uyku kalitesini düşürebilir. Alkol ve kafein içeren içeceklerin tüketilmesi de uykusuzluğa neden olabilir. Gece yatmadan önce su içmek, en doğru seçimlerdendir. 

 3. Gürültülü bir lokasyonda yaşıyorsanız, uyuduğunuz ortamdaki gürültüden etkilenmemeyi başarmanız zorlaşabilir. Bu gibi bir durumda kulak tıkaçları kullanabilir veya beyaz gürültü uygulamalarının yardımına başvurabilirsiniz.

Waternet: Daha İyi Su, Daha İyi Uyku

Uyku kalitesi yüksek ise  yaşam kalitesi de yükselir. Yorgun uyanmak, günün zor ve verimsiz geçeceğinin en önemli göstergesidir. İdeal ölçüde kaliteli su ile buluşmak için siz de su arıtma cihazlarının sunduğu avantajlara başvurabilirsiniz. Elbette her su arıtma cihazı aynı değil: Waternet’in gelişmiş su arıtma sistemleri sayesinde yüksek kaliteli su ile buluşmanın avantajlarını 7/24 yaşayabilirsiniz. Waternet tezgah üstü su arıtma cihazları ve arıtmalı su sebilleri arasından seçim yaparak her zaman temiz suya ulaşmanın sunduğu faydalarla daha sağlıklı kalabilir, daha iyi bir uyku deneyimi ile buluşabilirsiniz. İyi bir uyku çoklu faktörlerin bir araya gelmesinin bir ödülüdür, vücudunuzu ihtiyaç duyduğu su ile buluşturmadığınızda hedeflediğiniz uyku deneyiminden uzaklaşabilirsiniz. Hem genel sağlığınızı hem de uyku kalitenizi desteklemek için siz de Waternet ile iletişime geçin.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır