SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Sürdürülebilir Bir Yaşam için 10 Öneri

19/01/2024

5 dakika

Sürdürülebilir Bir Yaşam için 10 Öneri

İçindekiler

Waternet’in sürdürülebilir bir yaşam için önerileri ile doğaya saygılı bir tüketim biçimini benimsemek, gelecek nesiller için önlem almak mümkün. Doğal kaynakların tükenmeye başladığı günümüzde, bu kaynakları korumak oldukça önemli. Özellikle sürdürülebilirlik açısından atacağınız her adım, dünyayı ve geleceği korumak demek. Haydi gelin, siz de Waternet’in sürdürülebilirlik önerilerine bir göz atın.

1. Plastik Kullanımını Azaltın

Doğaya en çok zarar veren maddeler arasında plastikler ilk sırada gelir. Çünkü plastikler, doğada uzun yıllar yol olmaz ve bu da doğa kirliliğinin başlıca sebebini oluşturur. Plastik kullanımını azaltmak için öneriler ile hayatınızı daha sürdürülebilir hale getirebilirsiniz. Örnek olarak; plastik poşetler yerine tek kullanımlık olmayan torbalara geçiş yapabilirsiniz. Plastik ambalaja sahip ürünlerden kaçınmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca online alışverişlerinizi azaltarak da plastik kullanımınızı azaltabilirsiniz.

Aynı şekilde tek kullanımlık şişeler, bardaklar, pipetler yerine yeniden kullanılabilir alternatiflere yönelebilirsiniz. Ayrıca su arıtma cihazına sahip olmak, plastik şişeye sahip damacana kullanmamanızı ve evden çıkarken yanınıza kendi suyunuzu alabilmenizi sağlar. Böylece hem doğayı koruyabilir hem de sağlıklı suya erişebilirsiniz.

2. Su İsrafının Önüne Geçin

Su kullanımına dikkat etmek, yaşamınızı sürdürülebilir kılmanın en önemli yollarından biridir. Özellikle şişelenmiş su satın almayı hayatınızdan çıkararak işe başlayabilirsiniz. Su arıtma cihazı sayesinde musluk suyunuzu filtreleyerek içme suyuna dönüştürebilirsiniz. Bu hem su tasarrufu yapmanızı hem de zengin mineralli ve sağlıklı su içmenizi sağlar. 

Su israfını önleyerek doğal kaynakları korumak için duşlarınızı daha kısa tutabilirsiniz. Eğer evinizde akıtan bir musluk varsa onu tamir edebilir ya da sifonunuzun içine pet şişe koyabilirsiniz. Böylece gereksiz yere akan suyun önüne geçebilirsiniz.

3. Evde Daha Çok Yemek Yapın

Eğer sürekli dışarıdan yemek yerseniz, bu yemeklerin hazırlanması sırasında pek çok israfa yol açabilirsiniz. Restoranlar, kafeler gibi yerler yemek hazırlarken daha fazla atık çıkardığı ve enerji harcadığı için doğaya zarar verebilirler. Bunun yerine evde, ne kadar yemek istiyorsanız o kadar yiyecek hazırlayarak israfın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca mutfağınızda sıfır atık uygulamasına geçerek sürdürülebilir yaşamın önünü açabilirsiniz. 

Evde kaynakların tasarruflu kullanılması için neler yapılabilir diye merak ediyorsanız; gereksiz yanan lambaları söndürmeyi, kullanmadığınızda elektrikli aletlerin fişini çekmeyi, boşa akan suyu kapatıp su tasarrufu yapmayı, tabağınıza yiyebileceğiniz kadar yemek almayı deneyebilirsiniz.

4. Geri Dönüşüm Yapmaya Özen Gösterin

Ürünlerin yeniden kullanımı sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir. Günümüzde genellikle ürünler, henüz kullanım ömrünü doldurmuş olmamasına rağmen çöpe gidebiliyor. Bunun önüne geçmek için geri dönüştürülebilir malzemelerle üretilen ürünleri kullanabilirsiniz. 

Benzer şekilde, tek kullanımlık ürünler yerine birden fazla kez kullanıma uygun alternatifleri hayatınıza dahil edebilirsiniz. Ayrıca birincil kullanım amacını ve ömrünü dolduran eşyalarınızı, başka alanlarda kullanmaya devam ederek geri dönüşüm ile doğayı koruyabilirsiniz.

5. Toplu Taşıma Kullanımını Artırın

Karbon ayak izi, doğa üzerinde en etkili faktörlerden biridir. Bireysel karbon ayak izinizi azaltmak için sürüş alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Araçlarda kullanılan fosil yakıtlar, karbon ayak izinizin artmasına neden olur çünkü bunlar yakıldıktan sonra zararlı gaz haline gelerek dışarı atılır. Ayrıca hava kirliliğine yol açar. 

Fosil yakıt kullanımını azaltmak için mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmalısınız. Ayrıca yürümeyi ve bisiklet sürmeyi de alışkanlık haline getirebilirsiniz.

6. Tek Kullanımlık Ürünlerden Uzaklaşın

Sürdürülebilir yaşam için yapabileceğiniz en basit şeylerden biri, materyali her ne olursa olsun tek kullanımlık ürünlerden kaçınmaktır. Çünkü bu ürünler, çok fazla atık çıkarır ve bazılarının doğada çözülmesi uzun yıllar alır. Bu da toprağa, havaya, suya epey zarar verir. Özellikle ürün satın alırken birden fazla kez kullanılabilir olmasına ve atık haline geldiğinde doğada hızlı çözünebilir olduğuna dikkat etmelisiniz.

7. Alışveriş Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Alışveriş yaparken etiket okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Özellikle doğa dostu ve sürdürülebilir olmasına dikkat ederek üretim yapan pek çok marka vardır. Bunları tercih ederek doğaya ve gezegene katkı sağlayabilirsiniz. Eğer hangi markaların doğa dostu olduğunu bilmiyorsanız, etiketlerini ve sertifikalarını okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

8. Elektronik Aletlerinizi Fişten Çekin

Sürdürülebilirlik örnekleri arasında verilebilecek elektronik aletleri fişten çekme alışkanlığı, kısa sürede edinebileceğiniz ve doğaya oldukça fayda sağlayabileceğiniz bir alışkanlıktır. Bunu kazanmak için yapmanız gereken tek şey, kullanmadığınız zamanlarda elektrikli aletleri fişten çekmektir. Bu aletleri yalnızca kapatmanız yetmez, fişte takılı kaldıkları sürece cihazlar elektrik tüketmeye devam eder. Dolayısıyla sürdürülebilir çevre için kaynakları korumak amacıyla bu alışkanlığı edinmelisiniz.

9. Kağıt Tüketimini Azaltın

İletişimden alışverişe, bankacılıktan resmi işlere kadar pek çok alanda artık ihtiyaçlarınızı dijital ortamda karşılayabilirsiniz. Dolayısıyla kağıt kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü kağıt üretmek için ağaçların kesilmesi gerekir. 

Bu üretim esnasında kullanılan yöntemler, doğaya başlı başına zarar verirken bir de ağaçların doğayı koruma ve sürdürme işlevine de engel olur. Ayrıca bu kağıtların doğaya birer çöp olarak geri dönmesi, çevre kirliliği açısından da ciddi problem oluşturur.

10. Sigara Kullanımını Azaltın

Sigara, çıkardığı duman dolayısıyla hava kirliliğine en çok neden olan şeylerden biridir. Ayrıca bu sigara izmaritleri de doğaya zarar verir. Her biri tek kullanımlık olduğu için de geri dönüştürülmesi ya da yeniden kullanılması mümkün değildir. Bu da sürdürülebilirlik açısından önemli bir sorundur. 

Sigara kullanımını azaltmanız ya da tamamen bırakmanız, aynı zamanda kendi sağlığınız için de en iyisidir.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır