SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su Tasarrufu

04/09/2023

5 dakika

Su Tasarrufu

İçindekiler

Temiz ve tatlı su oldukça kısıtlı bir kaynaktır. Dünyada meydana gelen kuraklıklarla beraber zaten kısıtlı olan tatlı su kaynakları giderek en değerli kaynaklar hâline gelmektedir. Dünyadaki tüm canlıların hayatını sürdürebilmesi için suya ihtiyacı vardır. İnsanların suyu tasarruflu ve kirletmeden kullanmayı öğrenmesi gelecek nesillerin suya erişimi için büyük önem taşır.

Günümüzde hâlâ birçok kişi su rezervlerinin sınırsız olduğunu zanneder ancak durum aslında tam tersidir. Her ne kadar dünyanın %70’i sudan oluşsa da içilebilir su miktarı oldukça düşüktür. Dünyadaki suların %97,5’u tuzlu sudur. %2’lik kısım ise taze su olarak kutuplarda buz formunda bulunur. Bununla beraber dünyanın birçok bölgesinde su kıtlığı yaşanmaktadır. 

Su tasarrufu suyun temiz kalması ve çevreye zarar vermemesi için olduğu kadar sürdürülebilir olması için de gereklidir. Özellikle Türkiye gibi su fakiri ülkeler için su sorunu kapıdaki problemlerden bir tanesidir. Bu nedenle dünyadaki su kaynakları dikkatli bir şekilde kullanılmalı; su atığı azaltılmalı, su kalitesine zarar verilmemeli ve su kullanımının yönetimi sağlanmalıdır.

Suyun Canlılar İçin Önemi

Suyun canlılar için önemi, göz ardı edilemeyecek denli kritik. Yaşayan tüm organizmalar su sayesinde hayatta kalabiliyor. Yeşil bitkiler solunum için suya ihtiyaç duyarken insanlar ve hayvanlar temel metabolik süreçlerinin sorunsuz ilerleyebilmesi adına suyu kullanıyor.  Dolayısıyla suyun hayatımızdaki önemisu israfı yapmadan yaşamayı zorunluluk hâline getiriyor.

Su sayesinde hücresel işlevler yerine getirilebiliyor, besin maddeleri hücrelere taşınırken toksinler vücuttan uzaklaştırılabiliyor, farklı yaşam formları varlıklarını sürdürebilirken ekosistemin devamlılığı sağlanabiliyor. Suyun canlılar için önemi ile tezat oluşturan kaynak kısıtlılığı su tasarrufunun önemi ile güçlü bir yüzleşme yaşanmasına neden oluyor. Peki nedir su tasarrufu? Nasıl yapılır? İşte detaylar…

Su Tasarrufu Nedir?

En kısa tanımıyla, su tasarrufu, suyun bilinçli kullanılması ve su israfının engellenmesidir. Yaşamın sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda organize edilmesinden günlük yaşamda alınacak küçük tedbirlere dek uzanan birçok farklı yöntem su tasarrufu yapılmasını mümkün kılabilir. Su tasarrufu bireylerce, kurumlarca, hükümetlerce ve hatta uluslararası sivil toplum örgütlerince mikro ve makro ölçekte hayata geçirilebilecek politikalarla desteklenmelidir.

Su Tasarrufu Neden Önemlidir?

Dünyadaki tüm canlıların suya ihtiyaç duyması su tasarrufunun ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Dünyadaki su kaynakları oldukça kısıtlıdır ve gelecek nesillerin kuraklık, kıtlık gibi problemler yaşamaması için su israfı önlenmelidir. Nüfus artışı ve endüstriyel büyüme nedeniyle insanlığın suya olan ihtiyacı giderek artış gösterse de su rezervi sabit kalmaktadır. Su döngüsü ile bu su dünyaya geri dönse dahi rezervlerimiz sınırlıdır. Ayrıca çevre kirliliği sebebiyle su döngüsünde geri dönen su aynı miktarda ya da aynı kalitede olmamaktadır. Su kullanımını kısıtlayarak gelecekteki kuraklıkları önlemek mümkündür.

Suyun sorumsuz bir şekilde kullanılması gelecekte su kaynağı eşitsizliğine yol açacaktır ve bunun önemli, olumsuz sonuçlar vardır. Su fiyatlarının yükselmesi, besinlerin azalması, sağlık problemleri ve politik krizler bu sorunlardan bazılarıdır. Su kullanımının düşürülmesi beraberinde suyun evlere, işletmelere ya da çiftliklere ulaştırılması için gerekli olan enerji miktarının da azalmasını sağlayarak dolaylı yoldan hava kirliliğinin ve fosil yakıt tüketiminin de azalmasına yardımcı olur.

Günümüzde yüzme havuzları, golf sahaları, hobi bahçeleri büyük miktarda su harcamaktadır. Suyun sorumsuzca kullanılması gelecekte çevresel düzenlemelerin de sekteye uğrayacağı anlamına gelir. Su kullanımı denildiğinde aslında akla çok kısıtlı bir alan gelmektedir. Ancak etrafta gördüğümüz her şeyin üretiminde su kullanılmaktadır. Bunun dışında sadece evlerin değil itfaiyelerin, hastanelerin, akaryakıt istasyonlarının, spor merkezlerinin ya da restoranların işlevini yerine getirebilmeye devam etmesi için çok miktarda suya ihtiyaç vardır. Su tüketiminin azaltılması bu servislerin de sürdürülebilirliği açısından gereklidir.

Su Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

“Suyu nasıl tasarruflu kullanırız?” sorusunun yanıtları “Su ayak izi nasıl azaltılır?” sorusunun yanıtları ile paralellik taşır. Gün içerisinde farkında dahi olmadan yaptığımız seçimleri gözden geçirmemiz ve su tüketimini azaltan tercihlerle değiştirmemiz büyük bir etki yaratabilir.

Su tasarrufu yapmak için atılması önerilen adımları şu şekilde sıralayabiliriz:[1][2]

 • Bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesi kullanmak.

 • Sebze ve meyveleri akan suda değil kapta biriktirilen su içerisinde yıkamak.

 • Buharda pişirme gibi sağlıklı yemek pişirme yöntemlerine daha sık başvurmak.

 • Temizlik yapmak, sifonda kullanmak ya da saksı bitkilerini sulamak için meyvelerin ve sebzelerin yıkandığı suyu tercih etmek.

 • Duş süresini kısaltmak. Duş esnasında suyun ısınmasını beklerken akan soğuk suyu biriktirmek.

 • Su tesisatlarının bakımını yaptırmak, sızıntı olması hâlinde tamir ettirmek.

 • Diş fırçalarken musluğu kapatmak.

 • Su tasarruflu duş başlıklarını kullanmak.

 • İmkân bulunması durumunda yağmur sularını biriktirip bahçe sulama ya da araç yıkama için kullanmak. Bahçe sularken sabah erken ya da akşam geç saatleri tercih etmek.

 • Çamaşır makinesini dolunca çalıştırmak.

 • Yiyecek israfından kaçınmak.

 • Su kaynaklarını kirletmemek. Zeytinyağı ya da sigara izmariti gibi atıkları suya karıştırmamak gerekir. Su kaynaklarının korunması için ilk önce kaynaklar kirletilmemelidir. Tek bir sigara izmariti 500 litre suyun kirlenmesine yol açmaktadır.

 • Mevsim sebzelerini, meyvelerini tercih etmek ve mümkün olduğunca yerel üreticilerden temin etmek.

 • Plastik pet ya da damacana su kullanımını azaltmak için su arıtma cihazı kullanmak. Waternet su arıtma cihazı çeşitleri hem ev hem de iş yerlerinde önemli ölçüde su tasarrufu sağlar.

Waternet Su Arıtma Cihazlarıyla Su Tasarrufu Çok Kolay

Sağlık için zararlı organik ve inorganik maddelerden arındırılmış, lezzetli ve içimi kolay suya kesintisiz erişimi olsun isteyenlerdenseniz siz de ters osmoz teknolojisine sahip Waternet su arıtma cihazları ile beklentilerinizi eksiksiz olarak karşılayabilirsiniz. Üstelik aynı anda su tasarrufu yapabilir, su israfı yapmanıza neden olan seçimlerinizi geride bırakabilirsiniz.

Waternet imzalı tezgâh altı, tezgâh üstü ve su arıtma sebili çeşitleri arasından beklentilerinize en uygun özelliklere ve tank hacmine sahip olanlar arasından seçiminizi yaparak cihaz fiyatı vermeden üyelik sistemimize dâhil olabilirsiniz.

Waternet üyelik sistemine dâhil olduğunuzda cihazınızın bakımı ve filtre değişimleri her 6 ayda bir ücretsiz olarak gerçekleştirilir. Böylece su arıtma cihazınızı maksimum verimlilikle kullanmaya devam edebilir, “Suyu nasıl tasarruflu kullanırız?” sorusunun yanıtlarını gerçek hayatta deneyimleyerek keşfedebilirsiniz.

[1] https://www.epa.gov/watersense/start-saving

[2] https://friendsoftheearth.uk/sustainable-living/13-best-ways-save-water

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır