SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su Arıtma Cihazları Mineralleri Yok Eder Mi?

12/12/2022

5 dakika

Su Arıtma Cihazları Mineralleri Yok Eder Mi?

İçindekiler

Vücudumuzun ısı dengesinin korunması, hücrelerimize besin taşınması, enerjimizin yükselmesi ve sindirim sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışması gibi önemli süreçlerde suya ihtiyaç duyarız. Gün içerisinde ideal oranda su içmemiz bu nedenle son derece önemlidir. Elbette ideal oranda su içmeye özen gösterirken içtiğimiz suyun kaliteli ve sağlıklı olması gerektiğini de göz ardı etmemeliyiz. Tükettiğimiz ya da tüketme potansiyelimiz olan tüm içme suları yeterince sağlıklı olmayabilir. Nitekim musluk sularının içerisinde zararlı organik ve inorganik maddelerin, plastik şişelerdeki sularda da mikroplastiklerin bulunabildiği bilinmektedir.

Tüm bu nedenlerle sağlıklı su arıtma cihazı kullanımı giderek artıyor. Kaliteli ve temiz suya erişimin süreklilik kazanmasını sağlayan en iyi su arıtma cihazı arayışları farklı filtreleme teknolojileri arasında seçim yapılması gerekliliğini gündeme getiriyor.

Günümüzde en çok tercih edilen su arıtma cihazı modelleri incelendiğinde, ters osmoz teknolojisi en gelişmiş su arıtma teknolojisi olarak öne çıkıyor. Sudaki ağır metalleri, kimyasalları, organik ve inorganik maddeleri tamamen doğal yöntemlerle arındıran ters osmoz teknolojisi sunduğu avantajlarla bilinçli tüketicilerin tek tercihi hâline geliyor.

Musluk suyunu içilebilir kaliteye yükselten ters osmoz su filtreleme teknolojisi etkin bir arındırma sunduğundan su arıtma cihazlarının sudaki mineralleri yok edip etmediği ile ilgili sorular gündeme gelebiliyor.

Su Arıtma Cihazları Mineralleri Yok Ediyor mu?

Ters osmoz su arıtma cihazı modelleri sudaki kirleticileri ve ağır metalleri hiçbir kimyasal süreç gerçekleştirilmeksizin tamamen doğal yollarla arındırırken sudaki yararlı minerallerin tamamını yok etmez.

Ters osmoz teknolojisine sahip Waternet su arıtma aşamaları sudaki büyük molekülleri sudan arındırmak üzere tasarlanmıştır. Suyu içilebilir kaliteye yükselten ve temiz suya erişimi mümkün kılan sağlıklı su arıtma cihazı çeşitleri sudaki zararlı molekülleri yok eder ancak minerallerin tamamını sudan arındırmaz. Minerallerin tamamı su arıtma cihazı ile yok edilebilseydi ortaya çıkan su, saf su niteliği taşırdı. Ters osmoz teknolojisi barındıran su arıtma cihazları saf su değil, ideal içim değerlerine sahip pH derecesinde temiz su elde edilmesini sağlar. Bu nedenle mineralleri yok etmeyen su arıtma cihazı teknolojisi olarak da bilinir.

Sudaki minerallerin dengesi söz konusu olduğunda bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri vücudun mineral ihtiyaçlarını besinler aracılığı ile karşıladığıdır. Vücut sağlığının sürdürülebilmesi için gerekli oranda mineral alımının su içerek karşılanması gerçekçi bir yaklaşım olmaktan oldukça uzaktır. Nitekim bu konuda Dünya Sağlık Örgütünün de yaptığı açıklamalar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü vücut için gerekli mineralleri karşılamanın en etkili yolunun besinlerin ve besin takviyelerinin tüketimi olduğunu açıklamıştır. Mineral ihtiyacını sudan karşılamak ne mümkündür ne de temelde sağlıklı olarak nitelendirilebilir. Su arıtma cihazı kullanılmaksızın tüketilen suyun içerisinde birçok mineral olabilir ancak bu minerallerle birlikte insan sağlığına ciddi zararlar verebilen inorganik maddeler de vücuda alınabilir. Arıtılmamış suda bulunabilen kimyasal, mikrobiyolojik ve fiziksel maddelerin birçok kronik hastalığa yol açabileceği bilinmektedir.

Arıtma Suda Mineral Var mı?

Ters osmoz teknolojisi ile arıtılmış suda mineraller bulunur. Ancak bu minerallerin oranı, arıtılmamış suya oranla daha azdır. Bilinmesi gereken, bu durumun sağlık için zararlı olmadığıdır. İnsan vücudu için gerekli mineralleri karşılamanın yolu su içmek değildir, sağlıklı beslenme hem mineral hem de vitamin ihtiyacını karşılamanın en etkili yöntemidir. Su arıtma cihazı kullanımı ile elde edilen temel kazanım suyun kirleticilerden ve ağır metallerden arındırılmış olmasıdır. Yüksek mineralli su arıtma cihazı ile elde edilemese de sağlıklı suya ulaşmak mümkündür.

Ters Osmoz Teknolojisi ile Sağlıklı Suyun Tadını Çıkarın

En gelişmiş su arıtma teknolojisi olan ters osmoz teknolojisi ile her an temiz, kaliteli, taze ve lezzetli suya erişmek mümkün. Tüm Waternet su arıtma cihazlarında sağlıklı su arıtma teknolojisi, yani ters osmoz kullanılıyor.

Waternet su arıtma aşamaları tamamlandığında içerisinde ağır metaller bulunmayan, kirleticilerden arınmış, kötü koku barındırmayan sağlıklı su elde edilebiliyor; üstelik elde edilen suda mineraller de bulunuyor. Yapılan analizler sonucunda Waternet su arıtma aşamaları ile arındırılan suların paketlenmiş sulardan daha fazla mineral içerdiği görülmektedir.

Su Arıtma Cihazı Kullanmak Sağlıklı mı?

Bu sorunun yanıtı su arıtma cihazında kullanılan teknoloji, su arıtma cihazı filtresi kalitesi, filtrelerin ne sıklıkla değiştirildiği, cihazın bakımının yapılıp yapılmadığı ve su arıtma aşamaları gibi değişkenler doğrultusunda değişiklik gösterebiliyor.

Sağlıklı su arıtma cihazı kullanımı hem tasarruflu hem de sağlıklı. Waternet su arıtma cihazları sahip oldukları ters osmoz teknolojisi, filtreleme aşamalarının etkinliği ve filtre kaliteleri ile su içmeyi sağlıklı bir deneyim hâline getiriyor.

Waternet su arıtma cihazı filtreleri 200’den fazla teste tabi tutulmuştur ve yapılan analizler sonucunda 100 binden fazla zararlı maddeyi arıtabilme özelliğine sahip oldukları gösterilmiştir.

Su Arıtma Cihazları Ağır Metalleri Arıtır mı?

Musluk suyunda ağır metaller bulunabiliyor. Cıva, kurşun, bakır, çinko ve arsenik gibi minerallerin dahil olduğu ağır metaller sağlık için göz ardı edilmemesi gereken tehlikeleri beraberinde getirebiliyor. Ters osmoz teknolojisinin ayırt edici özelliklerinden biri de sudaki ağır metalleri arıtabilmesi. Hatta sudaki ağır metalleri arıtabilen tek filtreleme teknolojisinin ters osmoz olduğu biliniyor.

Ters osmoz teknolojisine sahip su arıtma cihazları sudaki ağır metalleri fiziksel olarak, tamamen doğal yollarla arıtıyor. Arıtma sürecinde hem su arıtma cihazı filtresi yapısı hem de su arıtma aşamaları belirleyici nitelik taşıyor.

Arıtılmamış suyun basınç uygulanarak seçici geçirgen nitelik taşıyan yarı geçirgen bir zardan filtrelenmesine dayanan ters osmoz sürecinde su molekülleri ile su içerisinde bulunan zararlı maddelerin büyük çoğunluğu birbirinden ayrılabiliyor. Yüksek kalitede su elde edilmesini sağlayan işlemde su arıtma süreci aşamalara ayrılıyor ve her bir aşama için farklı gözenek çaplarına sahip filtreler kullanılıyor.

Waternet su arıtma cihazlarında en az beş ya da altı ayrı filtre kullanılıyor. İlk aşamada su içerisinde bulunan tortu parçacıkları atılıyor, ikinci aşamada karbon filtre devreye giriyor ve uçucu organik maddelerle kimyasallar sudan uzaklaştırılıyor. Üçüncü aşama ters osmoz işleminin gerçekleştiği aşama; suda bulunan mikroorganizmalar, bakteriler ve virüsler sudan arıtılıyor. Bu aşamadan sonra su yeniden karbon filtreden geçiyor ve kalması olası kimyasallar da bu filtrede sudan uzaklaştırılıyor. Bir sonraki adımda su, tat ve koku bakımından iyileştirilmesini sağlayan iyileştirici filtreye ulaşıyor. Su son olarak arıtma cihazı haznesindeki seramik filtreye ulaşarak taze bir şekilde saklanıyor.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır