SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Sporcuların Daha Fazla Su İçmesi İçin 5 Sebep

30/05/2024

4 dakika

Sporcuların Daha Fazla Su İçmesi İçin 5 Sebep

İçindekiler

İdeal miktarda su tüketimi herkes için sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Ancak söz konusu sporu günlük hayatının rutin bir parçasına çeviren sporcular olduğunda, su ihtiyacının karşılanması daha önemli bir hâl alır. Sporda suyun önemi kritiktir, en basitinden susuzluk ve spor performansı arasındaki ilişkinin bilinmesi gerekir. Spor öncesinde, sırasında ve sonrasında yeterince su içmek sporcuların yorgunluğunun azaltılmasından eklem sağlığının korunmasına, kaslarının fonksiyonlarının desteklenmesinden dayanıklılıklarının artmasına dek birçok faydayı beraberinde getirir. Diğer bir deyişle sporcular için su tüketimine dikkat etmek, tercihten ziyade bir zorunluluk hâline gelir. Bu yazımızda sporcuların daha fazla sağlıklı su ile buluşması için 5 sebebi detaylandıracağız, keyifli okumalar dileriz.

Vücut Sıcaklığını Düzenlemeye Yardımcı Olur

Yoğun egzersizler sırasında vücudun sıcaklığı yükselir ve vücut, dengeyi yakalamak için terler. Sporun süresi ve yoğunluğu doğrultusunda ter miktarının artması, vücutta elektrolit kayıplarının oluşmasına neden olur. Sporcuların su ihtiyacı karşılanmadığı takdirde karşılaşabileceği başlıca olumsuzluklar arasında ısı stresi ve elektrolit kaybı bulunur.

Terlemeye bağlı olarak vücuttan fazlaca su atıldığında diğer bir deyişle hipohidrasyon meydana geldiğinde vücut artık ısınma etkilerini tolere edememeye başlar: Isı depolanması artar, terleme azalır ve kan akışı yavaşlar. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için sporcuların ideal oranda su içmeleri elzemdir. Böylece vücut sıcaklığını düzenleyebilmeye devam eder, kan hacmi artar, kaslara daha fazla kan ulaşır ve vücudun elektrolit dengesi korunabilir. Vücudun elektrolit dengesinin korunması ile vücuttaki su ideal seviyede tutulabilir, hücrelere daha fazla besin taşınabilir, hücrelerdeki atıklar temizlenebilir, kasların fonksiyonları desteklenebilir ve kan basıncı stabil kalabilir.

Kasların İşlevini Destekler

Vücutta su kaybı meydana geldiğinde ortaya çıkan belirtiler, vücudun ne kadar süredir ve ne boyutta su kaybetmiş olduğu doğrultusunda değişiklik gösterir. Örneğin susuzluk hissi ve dudakların kuruması akut dehidrasyon belirtileri arasında yer alırken susuzluğun uzun süre devam etmesi elektrolitlerin kaybından hâlsizliğe dek birçok farklı soruna yol açabilir. İnsan vücudunun yaklaşık %60’ının, kaslarının ise %73’ünün sudan oluştuğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda kaslar için suyun önemi daha net bir şekilde fark edilebilir.

Yeterince su tüketilmediğinde kaslar ihtiyaç duydukları elektrolitlerle buluşamaz. Bu durum kasların çalışma performanslarını düşürür ve sporcuların kasları üzerindeki hâkimiyetini azaltır. Su tüketimi artırıldığında ise kaslara daha fazla kan akışı olması, kramp oluşumunu da minimize eder. Su içmek kasların fonksiyonlarını destekler söylemi vücuttaki büyük kas grupları ile kısıtlanmamalıdır, kalp kasları da yeterli oranda su içildiğinde ve vücuttaki elektrolit dengesi sağlandığında daha efektif çalışır.1

Yorgunluğu Önler

Su ve spor yaşamın daha sağlıklı olabilmesinde önemli fonksiyonlara sahiptir. Su tüketimi ya da spor aksatıldığında metabolik süreçlerin mutlak verimlilikle gerçekleşmesi beklenemez. Sporcular için su önerileriise ekstra dikkat gerektirir. İdeal seviyede su tüketildiği takdirde fiziksel performans maksimum seviyeye yükselebilir. Özellikle sporcular için bu bilgi son derece önemlidir.

Yeterli miktarda su içildiğinde kasların ideal şekilde çalışması için gerekli elektrolit alımı gerçekleşebilir, vücuttaki su oranı ideal seviyede tutulabilir. Vücut sıcaklığı düzenlendiğinden kasların aşırı ısınması engellenebilir, kaslarda strese neden olan toksinler vücuttan uzaklaştırılabilir. Böylece sporcuların ağrıya karşı toleransları artabilir ve enerjileri yükseldiğinden dayanıklılıkları desteklenebilir.

Eklem Sağlığını Korur

Suyun faydalarından birinin eklem sağlığını desteklemek olduğu bilinir. Su içmek, var olan eklem hastalıklarını tedavi etmeyi sağlayamasa da eklem problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Sporcular için bu durum, suyun önemini bir kez daha gözler önüne serer.

Eklem sağlığının korunması için kemiklerin birbirlerine sürtünmemesi gerekir. Anatomik olarak eklemlerin içerisinde, kemiklerin birbirine sürtmesi esnasında aşınmayı önleyen sinovyal sıvı bulunur. Sinovyal sıvı büyük oranda sudan oluşur. Dahası eklemdeki kıkırdakların yapısında da yoğun şekilde su vardır. Vücut yeterince su ile buluşmadığında eklemlerin esnekliği azalabilir, ağrı sorunu gündeme gelebilir. Özetle sporda suyun önemi, eklem sağlığında da etkisini gösterir.

Dehidrasyonu Önler

Hidrasyon; performansta, yaralanmaların engellenmesinde, antrenman sonrası iyileşmenin desteklenmesinde muazzam bir öneme sahiptir.2 Sporcuların güçlerinin ve kondisyonlarının optimal seviyede tutulması için ideal oranda su tüketmeleri gerekir. Yoğun antrenmanlar sırasında aşırı efor harcanmasına bağlı olarak yükselen vücut ısısının dengelenmesi için ter atılır. Vücutta yeterince su bulunmadığında ter kaybı, elektrolit kaybına neden olur ve vücut kendi ısı dengesini koruyamamaya başlar. Kan akışının da yavaşlaması ile kaslara daha az oksijen ulaşır ve hücrelerdeki atıklar temizlenemez.

Vücudun dayanıklılığını azaltan, kas kramplarını ve yorgunluğu tetikleyen dehidrasyon ile başa çıkmanın en kesin yolu su içmektir. Bu nedenle sporcuların antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında su tüketmeyi ihmal etmemeleri gerekir. Su içmek için susama hissinin gelmesini beklemek de doğru olmayacaktır. Bir saatlik spor sırasında vücuttan yaklaşık 2 litre su azalabilir. Koşu ve yoğun aktivite sırasında ise bu miktar 3 litreye çıkabilir. Dolayısıyla tedbirli olunması en sağlıklı tercih olarak kabul edilir.

Sporculara ve Spor Salonlarına Uygun Su Arıtma Cihazları

Sporcular için su arıtma cihazları sağlıklı suya kesintisiz erişim sağlamanın en pratik yoluna dönüşüyor. Antrenmanlar sırasında spor performansının yükseltilmesi, dayanıklılığın artırılması ve kas kramplarının engellenmesi adına su içilmesi gerekliliği su arıtma sistemleri kullanan spor salonlarının sayısını da artırıyor.

Elbette her su arıtma sistemi aynı kalitede suya ulaşmayı sağlayamıyor. Ters ozmoz teknolojisine sahip, filtre değişimleri ve bakımı düzenli olarak ücretsiz yapılan Waternet tezgah altı su arıtma cihazları ve arıtmalı su sebilleri iyi suyla aranızdaki engelleri kaldırıyor. Siz de Waternet ile iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza en uygun su arıtma cihazları arasından seçim yapabilir, Waternet üyelik sisteminin avantajlarını hemen yaşamaya başlayabilirsiniz.

1 https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21790-electrolytes

2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8336541/

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır