SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Spor Yaparken Su İçilmeli mi?

27/08/2022

5 dakika

Spor Yaparken Su İçilmeli mi?

İçindekiler

“Spor yaparken su içilmeli mi?”, “Spor yaparken su içmenin faydaları nelerdir?” gibi önemli soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Biz farkında olmasak da vücudumuz her an su kaybediyor. Organların fonksiyonlarının devamlılığı sırasında da nefes alıp verirken de kaybedilen suyun miktarı özellikle sıcak havalarda ve egzersiz boyunca terlemenin artması ile fazlalaşıyor. “Spor yaparken su içilmeli mi?” sorusunun yanıtlarının keşfedilmesi olası dehidrasyon oluşumunun engellenebilmesi adına son derece önemlidir.

Günlük su ihtiyacı çeşitli nedenlere bağlı olarak değişebilir. Yaş, gebelik ya da emzirme sürecinde bulunulması, ilaç kullanımı, sıcak bir iklimde yaşamak ve elbette spor yapmak gün içerisinde su tüketiminin artırılmasını sağlayabilir. Su içmenin faydaları spor yapmak gibi yoğun efor harcanan aktiviteler söz konusu olduğunda artış gösterir. Bu söylemin temel nedeni spor yaparken su kaybının fazlalaşmasıdır.

Vücuda alınan sudan daha fazlası kaybedildiğinde dehidrasyon yaşanır. Dehidrasyon susuzluk hissi gibi basit belirtilere de kalp atışında hızlanma, baş ağrısı, mide bulantısı, sersemlik, ağız kuruluğu, ısı artışı, ısı çarpması ve kas krampları gibi şikâyetlere de neden olabilir. Kasların %75’inin sudan oluştuğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda spor yapanlar için suyun önemi daha net anlaşılabilir.

Spor Yaparken Su İçmek Neden Önemlidir?

Egzersiz sırasında su içmek en önemli gereksinimlerin başında gelir. Atıkların idrar ve ter yoluyla atılması da dahil olmak üzere çeşitli metabolik süreçler, vücudumuzun su ihtiyacını sürekli hale getirir. Fiziksel aktiviteler sırasında vücut, ısısını dengelemek için daha çok terleyerek soğur. Terlemenin artması vücuttan hem su hem de elektrolit azalmasına neden olur.

Egzersiz yaparken yeterince su içilmediğinde kas krampları, ısı artışı, dayanıklılık düşüşü gibi sonuçlar ortaya çıkarken bu sonuçlar aynı zamanda yaralanma riskini de artırır. Spor esnasında su içmek vücudun elektrolit dengesinin korunması adına da önemli bir gerekliliktir. Tüm bu kazanımlar egzersiz performansının artırılmasını ve vücut ısısının dengelenmesini de sağlamaktadır.

Spor Yaparken Su İçilir mi?

S“Spor yaparken su içilir mi?” sorusuna “evet” yanıtı verilebilir. Vücudumuzun ortalama %60’ı sudan oluşur. Dokularımızın sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını sürdürmeleri ve kan dolaşımının sorunsuz devamlılığı için spor yaparken su içmek tercihten ziyade bir gereklilik olarak değerlendirilmelidir. Spor yaparken dehidrasyon riskinin artışı söz konusu olabilir ve vücut su kaybettikçe az önce de belirtilen kramp, enerji düşüşü ve performans kaybı yaşanabilir.

Spor yaparken susuzluk hissedildiğinde vücut sinyal vermeye başlamış demektir ve bu hissin su içerek giderilmesi gerekir. Önerilen susuzluk hissi yani dehidrasyonun ilk somut belirtisi ortaya çıkmadan su içilmesidir. 

Spor Öncesi Su İçilmeli mi?

Spor yaparken olduğu gibi spor öncesi süreçte de su içilmesi önerilmektedir. Özellikle sıcaklığın ve nemin yüksek olması halinde egzersiz öncesi su içmenin ihmal edilmemesi gerekir. Egzersize başlandığında vücut halihazırda susuz kalmışsa vücut ısısı çok hızlı bir şekilde yükselebilir ve kalp atış hızı her zamankinden çok artış gösterebilir. Bu şikâyetlerin ortaya çıkması sıcak çarpması dahil olmak üzere oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Spor yapmadan önce vücuttaki su seviyesinin yeterli olup olmadığı ile ilgili emin olmak için en pratik yöntem idrar renginin kontrol edilmesidir.

Spor Yaparken Ne Kadar Su İçilmeli?

Spor yaparken su içmek gerekli olduğundan “spor yaparken ne kadar su içilmeli?” sorusunun yanıtlarının bilinmesi önem taşır. Her ne kadar spor yaparken içilmesi gereken su miktarı ile ilgili kesin bir söylemde bulunmak mümkün olmasa da bazı genel önerilerin olduğu bilinmektedir.

The American Council on Exercise (ACE) spor yaparken her 10 – 20 dakikada bir 230 – 290 ml su içilmesini önermektedir. Egzersiz öncesinde ve sırasında olduğu gibi sonrasında da su tüketimi devam ettirilmelidir.

Spor Yaparken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Spor yaparken su içmenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Vücutta aşırı su kaybı yani dehidrasyon ve dehidrasyona bağlı sorunların oluşumu engellenebilir.

Atletik performansın devamlılığı sağlanabilir.

Enerji seviyesi artabilir.

Egzersizler sırasında dayanıklılık korunabilir.

Vücuttaki su ve elektrolit kaybı dengelenebilir.

Kasların ve eklemlerin fonksiyonları devam ettirilebilir.

Vücut ısısı dengelenerek sıcak çarpması ihtimali minimize edilebilir.

Vücut hücrelerine besin ve oksijen taşınabilir.

Kan basıncı dengelenebilir.

Suyun faydaları saymakla bitmese de önemli olanın iyi ve temiz suya erişmek olduğunun unutulmaması gerekiyor. Ne yazık ki ulaşılabilen tüm sular sağlık için maksimum faydayı sunabilecek özellikte olmayabiliyor. Bu nedenle günlük su tüketimi kriterleri yerine getirilirken mineraller bakımından zengin, kaliteli ve temiz suya erişilmesi gerekiyor. Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde su arıtma cihazı çeşitleri ile kaliteye her an ulaşılabilir. Su arıtma cihazı seçimi yapılırken filtre seçeneklerinin incelenmesi ve cihazda kullanılan teknolojilerin detaylı olarak araştırılması önemlidir. Waternet su arıtma cihazları

Ters Osmoz teknolojisi barındırmakta, sudaki ağır metalleri fiziksel olarak uzaklaştırılmaktadır. Böylece kaliteli ve içimi leziz suya erişmek her an mümkün olabilir. Temiz ve kaliteli suya erişimin sürekliliği su arıtma cihazlarının çeşitliliğine de yansımıştır. Waternet’in Red Dot Tasarım Ödülü’ne sahip Tezgâh Üstü Su Arıtma Cihazı en çok tercih edilen ürünlerden biri haline geliştir. Farklı sıcaklıklarda temiz suya tek musluktan, 3 farklı bardak ayarıyla erişilmesini sağlayan cihaz, Ters Osmoz teknolojisi ile su arıtmaktadır.

Spor Sonrası Su Tüketimi İhmal Edilmemeli

Spor öncesinde ve spor sırasında olduğu gibi spor sonrasında da su tüketiminin ihmal edilmemesi önemlidir. Spor yaptıktan sonra su içmek gerek kaybedilen suyun yerine konması gerekse kaslarda oluşan mikro yırtılmaların iyileşmesi bakımından fayda sağlamaktadır. Su tüketimine ek olarak besin alımının da dikkatli planlanması spor sonrası kas beslenmesini destekleyebilmekte ve kas ağrılarını hafifletilebilmektedir.

Kaynaklar:

https://www.medicinenet.com/is_drinking_water_during_exercise_good/article.htm

https://www.bupa.co.uk/health-information/exercise-fitness/hydration-exercise

https://www.mtsac.edu/kinesiology/sportsnutrition/hydration.html

https://www.livestrong.com/article/381935-why-drink-water-after-exercising/

https://www.med.umich.edu/1libr/Mhealthy/TheImportanceofWaterWhileExercising.pdf

https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-percentage-of-the-human-body-is-water

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır