SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Sabah Su İçmek Faydalı Mıdır?

12/12/2022

6 dakika

Sabah Su İçmek Faydalı Mıdır?

İçindekiler

Su içmek vücudun sorunsuz bir şekilde işleyebilmesi ve vücut fonksiyonlarının devamlılığı için en önemli gerekliliklerden biridir. Su, besinlerin hücrelere taşınmasından vücut ısısının düzenlenmesine, eklem sağlığının korunmasından sindirim sürecinin fonksiyonlarının desteklenmesine dek birçok metabolik süreçte görev yapar.

Suyun faydaları hakkında artan farkındalık ideal su tüketimi ve zamanı ile ilgili daha derin bilgi arayışına yol açmaktadır. Doğal olarak “Sabah aç karnına su içmek faydalı mıdır?” ve “Sabah su içmek metabolizmayı nasıl etkiler?” gibi çeşitli sorular giderek daha sık sorulur hâle gelmiştir.

Bu yazımızda sabah aç karna su içmek hakkında bilgi aktaracağız ve konu hakkında geçmiş yıllarda gerçekleştirilen araştırmalar yoluyla elde edilmiş verileri sizlerle paylaşacağız.

Uyanır Uyanmaz Su İçilir mi?

Evet, sabah uyanır uyanmaz su içilmesi mümkündür. Nitekim birçok uzman sabah su içmenin faydaları hakkında çeşitli bilgiler aktarmaktadır. Ancak bu noktada kaçırılmaması gereken önemli bir gerçek vardır. Temelde önemli olan gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu oranda kaliteli ve temiz su tüketilmesidir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sabah uyanınca su içmek ile ilgili olduğu düşünülen çeşitli faydaları ortaya koysa da önemli olan günlük su tüketiminin idealin altında kalmamasıdır. Su içmenin faydaları salt su içilen zaman dilimine indirgenmemelidir. Sabah aç karnına 1 litre su içmek ve günün geri kalanında su tüketiminden kaçınmak sağlıklı bir yaklaşım olmaktan uzaktır.

Dolayısıyla dikkat edilmesi gereken, gün içerisinde yeterince su tüketmeye odaklanmak ve güne su içerek başlayarak vücudun gece uykuda kaybettiği suyu geri kazanmaktır. Hazır yeri gelmişken sabahları vücudun dehidrasyona uğradığı ve idrar rengindeki koyuluğun dehidrasyon kaynaklı olduğu yönündeki bilginin de tam olarak doğru olmadığını belirtmek isteriz.

Sabahları ilk idrara çıkıldığında idrar renginin koyu olması dehidrasyonun kesin bir göstergesi olarak kabul edilmemektedir. Sabahları idrarın daha konsantre, dolayısıyla koyu renkli olmasının dehidrasyondan kaynaklandığı düşünülse de sadece renge dayanarak hidrasyon durumundaki farklılıkların tespit edilmesi mümkün olmayabilir. Vücudun susuz kalmasından değil, gece boyunca su tüketilmemesinden kaynaklanabilen bu durumdan farklı olarak dehidrasyon genellikle aşırı susama hissi ile kendisini belli eder.

Elbette bu söylemler sabah kalkınca su içmek tercihinin yanlış olduğunu göstermiyor. Aksine birçok çalışmada sabah su içmenin potansiyel faydaları vurgulanıyor.

Sabah Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sabah su içmenin faydaları söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen sorulardan biri “Sabah aç karnına su içmek zayıflatırmı” oluyor. Bu soruya kesin bir yanıt verilememekle birlikte yapılan bazı çalışmalar sabah kaç karnına su içmenin kilo vermeye yardımcı olabildiğini gösteriyor. Yapılan bir çalışmada kahvaltıdan önce su içmenin bir sonraki öğünde kalori tüketiminin %13 oranında azalmasına yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yemeklerden 30 dakika önce su içildiğinde de benzer sonuçların elde edildiği bilinmektedir.

Sabahları su içmenin kilo kaybı ile ilişkisi arasında termojenik etki bulunduğu düşünülür. Sabah aç karnına soğuk su içmek, vücudun içilen suyu ısıtmak için enerji harcamasına neden olur. Araştırmalar su içtikten sonra oluşan termojenezin yetişkin bireylerde metabolizma hızını 60 dakika boyunca %30 oranında artırabileceğine işaret ediyor.

Sabah aç karnına su içmenin sağladığı düşünülen farklı yararlar da bulunuyor. Su içmekle ilgili bu faydalar arasında; toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olması, zihinsel kapasiteyi artırması, enerji vermesi, sindirimi kolaylaştırması ve tokluk hissini desteklemesi gibi avantajlar sıralanabiliyor.

Merak edilen bir diğer konu sabah sıcak su içmek ile ilgili. Sabah aç karnına ılık su içmek söz konusu olduğunda çeşitli faydaların deneyimlenebileceğine dair çeşitli görüşler mevcut. Yutkunma zorluklarının azalacağı, besinlerin yemek borusundan daha rahat geçeceği kabul ediliyor. Ancak bu konu son derece tartışmalı, sıcak su içmenin dehidrasyon riskini artırabileceği yönünde çeşitli çalışmaların bulunduğu biliniyor. Özellikle sabahları aç karnına sıcak su içmek isteyenlerin suyun derecesine dikkat etmeleri önemli. Uzmanlar içilen suyun 54 – 71 °C aralığında olması gerektiğini vurguluyor. Daha yüksek derecelerde su tüketilmesinin yanıklara ve tahrişlere neden olabileceğinin altı çiziliyor. İkazlara uyum sağlandığında sıcak su tüketiminin faydaları deneyimlenebiliyor.

Sabah uyanınca sirkeli su içmek

Sabah sirkeli su içmek son dönemlerde kilo vermek isteyenlerin favori uygulamalarından. Sabah uyanınca sirkeli su içmek ile kilo vermek, toksinlerden arınmak ve sindirimi kolaylaştırmak gibi faydalar arasında sıkı bir bağ olduğu düşünülür.

Her sabah sirkeli su içmek düşünüldüğünün aksine çok da faydalı olmayabilir. Kilo vermek için sağlıklı beslenilmediğinde ve egzersiz yapılmadığında suya elma sirkesi eklemenin bir yarar sunmayacağı yönünde uzman görüşleri vardır. Tüm bunlara ek olarak her sabah aç karnına sirkeli su içmek çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Sabah aç karnına sirkeli su içmek zararları arasında mide bulantısı ve diş minesinde aşınma gibi sonuçlar bulunabilmektedir.

Sabah aç karnına limonlu su içmek

“Sabah aç karnına limonlu su içmek zayıflatırmı?” diyet yapanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri. Aynı şekilde her sabah limonlu su içmek ile bağdaştırılan faydalar da gündemde. Sabah aç karnına limonlu su içmek, sağlıklı tercihlerden biri olarak değerlendiriliyor. Sindirime yardımcı olduğu, hidrasyonun devamlılığını sağladığı, kilo vermeye yardımcı olduğu, oksidasyonu engellediği, C vitamini ihtiyacının bir kısmını karşıladığı ve böbrek taşları oluşma riskini azalttığı yönünde görüşler sunuluyor.

Su Arıtma Cihazları ile Sağlıklı Su İçin

Sabah limonlu su içmek, sabah aç karnına soğuk su içmek ya da yalnızca günlük su tüketimi ihtiyacını karşılamak… Su içmeye bağlı çeşitli sağlık faydalarından yararlanabilmek için içilen suyun kalitesi ve temizliği en önemli gerekliliklerin başında geliyor. Temiz suya her an erişilmesini sağlayan sağlıklı su arıtma cihazları arasından seçim yapılarak su ihtiyacı uzun vadede hem ekonomik hem de güvenli bir şekilde karşılanabiliyor. Bu noktada tercih edilen su arıtma cihazının sahip olduğu filtre sayısı ve filtreleme teknolojisine dikkat edilmesi son derece önemli çünkü her su arıtma cihazı suyu sağlıklı ve keyifli bir içim deneyimine eksiksiz olarak hazırlayamıyor.

Ters osmoz teknolojisine sahip su arıtma cihazları suyu fiziksel olarak filtreliyor. Tamamen doğal bir yöntemle en ideal içme suyu elde edilmesini sağlayan ters osmoz sürecinde 6 aşamalı su filtreleme teknolojisi kullanılıyor. Böylece sudaki kirletici ve zararlı maddeler herhangi bir kimyasal kullanılmadan giderilebiliyor. Yüksek kaliteli içme suyu elde edilmesini sağlayan su filtreme teknolojisi hem evler hem de ofisler için tasarlanan su arıtma cihazlarında kullanılabiliyor.

Sabah Su İçmek Zararlı mı?

Hayır, sabah aç karnına su içmek zararları olan bir seçim değildir. Aksine, bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte sabah uyanınca su içmenin birçok faydası olduğu kabul edilir. Yine de suyun nasıl ve ne şekilde tüketildiğinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Özellikle mide sorunları olanlar için her sabah sirkeli su içmek önerilmez, her sabah aç karnına sıcak su içmek isteyenlerin de dereceye dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Sabah Ne Zaman Su İçilmeli?

Sabah uyanır uyanmaz ya da sabah aç karnına su içilmesi önerilmekle birlikte su içmenin temelde spesifik bir zamanı bulunmaz. Sabah aç karnına su içmek de su tüketimini gün içerisinde ideal oranda gerçekleştirmek de önemlidir.

Sabah Aç Karnına Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Sabah aç karnına 2-3 bardak su tüketimi metabolizmanın hızlandırılması, sindirimin kolaylaşması, mide asidinin dengelenmesi ve zindelik elde edilmesi bakımından ideal olarak kabul edilmektedir. Gece boyunca su tüketiminin olmaması sabahları yaklaşık 500 ml su tüketimi önerilmesinin ardındaki temel nedenlerdendir.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır