SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Membran Filtre Nedir?

08/05/2023

5 dakika

Membran Filtre Nedir?

İçindekiler

Su tasarrufu sağlayan ve kaliteli suya kesintisiz erişimi mümkün kılan su arıtma cihazlarının giderek daha çok tercih edilmesi sayesinde, farklı özelliklerde ve kapasitelerde sunulan pek çok su arıtma cihazı ile karşılaşabiliyoruz. Bu seçeneklerin arasından doğru su arıtma cihazının bulunabilmesi için cihazlardaki su arıtma teknolojisine, su arıtma aşamalarına ve elbette cihazlarda kullanılan su filtresi çeşitlerine dikkat etmek gerekiyor. Günümüzde su arıtma filtresi çeşitleri de özellikleri de oldukça gelişmiş durumda. Farklı yapısal özelliklerle sunulan su filtreleri arasında membran filtre öne çıkıyor. Bu yazımızda “Membran filtre nedir?”, “Membran filtre ne işe yarar?” ve “Hangi membran filtre daha iyi?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Membran filtre nedir?” sorusuna yanıt vermeden önce membran filtreleme hakkında kısa bir bilgi aktarmak istiyoruz. Membran filtreleme ya da membran filtrasyon, farklı gözenek genişliğine sahip membran filtre türleri kullanılarak sıvılardan farklı partiküllerin, mikro organizmaların ve makro moleküllerin arındırılmasını sağlayan yöntemler bütünü olarak kısaca tanımlanabilir. Membran filtrasyonun ayırt edici özelliği adından da anlaşılacağı gibi su arıtma sürecinde kullanılan filtrelerin yapısıdır.

Membran filtre, suyun moleküler düzeydeki bileşenlerini geçirebilen, daha büyük molekül yapısına sahip maddeleri ise engelleyen yapıdaki izolasyon materyalidir. Membran su filtresi, membran filtrasyon yöntemine bağlı olarak farklı boyuttaki gözeneklere sahip olabilir.

Günümüzde evlerde ve iş yerlerinde tercih edilen su arıtma cihazlarında kullanılan en gelişmiş membran filtrasyon yöntemi ters osmoz teknolojisidir. Ters osmoz teknolojisi sudaki ağır metallerin, kimyasalların, genel bir ifadeyle organik ve inorganik maddelerin tamamen fiziksel yollarla ayrıştırılmasını sağlar. Ters osmoz teknolojisinin merkezinde ise membran filtre yer alır. Hücre zarı gibi yarı geçirgen özellikteki bu membran filtre suyun içilebilir kaliteye ulaşmasında görev yapar. Ters osmoz teknolojisinde kullanılan membran filtre türlerinin gözenek boyutu 0,5 ila 10 mikron dolaylarındadır, diğer bir deyişle bu filtrelerin gözenekleri çok küçüktür. Ters osmoz teknolojisine sahip su arıtma cihazları 10 ila 70 bar arasında değişen bir basınçla suyu güvenle içilebilir hâle getirebilir.

Membran Filtre Ömrü

Ters osmoz teknolojisinin yaygınlaşması ve membran filtreler hakkında farkındalığın yükselmesi ile membran filtre ömrü özelindeki soru işaretleri de artıyor. Genel bir söylemde bulunmak gerekirse membran filtrelerin 2 yıl kadar kullanım ömrü olduğu ifade edilebilir. Ancak bu söylem su arıtma cihazının kullanım sıklığı ve miktarına göre değişiklik gösterebilir. Su arıtma cihazlarının arıttığı suyun ideal kalitede kalabilmesi için filtrelerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve belli periyotlarla değiştirilmesi gerekir. Filtrelerin gereğinden uzun süre kullanılması sonucunda arıtılan suyun kalitesinde azalma meydana gelebilir ve filtre, görevini tam olarak yapamadığı için, elde edilen suyun niteliği sağlık için zararlı hâle dönüşebilir.

Genel olarak önerilen, membran filtrelerin her iki yılda bir değiştirilmesi yönünde olmakla birlikte Waternet üyelik sistemine katılan ve Waternet su arıtma cihazı kullananlar üyelik süreleri boyunca her 6 ayda bir ücretsiz su filtresi değişimi hizmetinden yararlanabilirler. Waternet üyeleri membran filtre fiyatları araştırması yapmadan yenilenen filtrelerini kullanmaya devam edebilirler. Membran filtre ömrü dolmadan sağlanan bu hizmet sayesinde su arıtma cihazlarının verimliliğinin korunması son derece kolay bir hâle gelir.

Hangi Membran Filtre Daha İyi?

Membran filtre türlerinin kalitesini belirleyen çeşitli unsurlar bulunur. Bu unsurların başında filtrenin gözenek boyutu yer alır. Yarı geçirgen bir zar yapısına sahip olan filtrelerin membranlarının üretiminde kullanılan materyal önemli bir kalite kriteri olarak öne çıkar. Sudaki kirleticilerin ayrıştırılmasında gözenek boyutu ve membran materyaline ek olarak membran yoğunluğunun da önemli bir rolü bulunduğu unutulmamalıdır.

Su arıtma cihazlarında kullanılan membran filtrelerin kaliteli olması sağlıklı bir su içme deneyimi yaşamak için gerekli olsa da tek başına yeterli değil. Örneğin en kaliteli membran filtreler kullanılsa dahi cihazın bakımları düzenli yapılmadığında ya da filtre değişimi aksatıldığında arıtılmış suyun kalitesinde ciddi bir düşüş yaşanabiliyor. Üstelik iyi suya erişmek için dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında da farkındalığın artması önemli. Cihazın membran filtreye ek olarak kaç tane filtreye sahip olduğu, suyu kaç aşamada filtrelediği ve sahip olduğu filtreleme teknolojisi su kalitesi üzerinde belirleyici bir etkiye sahip. Tüm bu bilgiler ışığında en iyi su arıtma cihazı önerileri incelendiğinde ters osmoz teknolojisi bir kez daha gündeme geliyor.

Ters Osmoz Teknolojisi

Ters osmoz su arıtma teknolojisi, en gelişmiş ve en verimli su arıtma teknolojisidir. Ters osmoz teknolojisi suyu arıtırken tamamen fiziksel yöntemler kullanır. Uygulanan basınç sayesinde su çok küçük gözeneklere sahip membran filtrelerden geçer ve bu esnada ağır metaller dâhil olmak üzere içerdiği tüm kirleticilerden arınır. 0,5 – 10 mikron boyutlarında gözeneklere sahip olan membran filtre sudaki en küçük partiküllerin dahi temizlenmesini ve sağlık için zararlı olan tüm maddelerin arındırılmasını sağlayarak suyu içilebilecek kaliteye yükseltir.

Ters osmoz teknolojisine sahip Waternet su arıtma cihazlarında en az 5 aşamalı filtreleme kullanılır. Şebeke suyu ilk olarak sudaki büyük partiküllü tozların, küflerin ve pasların temizlenmesini sağlayan tortu filtresine gelir. Tortu filtresinden geçen su, uçucu organik maddelerden ve kimyasallardan arındırılmak üzere karbon filtreye ulaştırılır. Bir sonraki filtre ters osmoz teknolojisinin devreye girdiği membran filtredir. Membran filtrede sudaki mikroorganizmalar, bakteriler, ağır metaller ve virüsler temizlenir. 4. aşamada membran filtreden geçen su bir kez daha karbon filtreye gider. Tüm kimyasallardan arındırılan su 5. aşamada iyileştirici filtre ile buluşur. İyileştirici filtrede su, tat ve koku bakımından iyileştirilir.

Waternet üyeleri su arıtma filtresi fiyatları ile ilgili endişe duymadan, gelişmiş teknolojiye sahip su arıtma cihazları ile hem kendileri hem de aileleri için sağlıklı bir su içme deneyimini mümkün kılabilirler. Her 6 ayda bir filtre değişimine ek olarak cihaz bakımı hizmeti sunan Waternet ile iyi suyun keyfini çıkarabilirler.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır