SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su Arıtmanın Geleceği: Membran Filtrelerle Sağlık ve Saflık

08/05/2023

5 dakika

Su Arıtmanın Geleceği: Membran Filtrelerle Sağlık ve Saflık

İçindekiler

Membran filtre, su arıtma cihazlarında kullanılan filtre türlerinden biridir. Özellikleri ve yapısındaki gözeneklerin boyutları farklılaşabilir. Gözenek boyutlarındaki çeşitlenme “En iyi membran filtre hangisi?” sorusunun yanıtlarını değiştirebilir. Günümüzde en gelişmiş su arıtma teknolojisi olarak öne çıkan ters osmozteknolojisinin kullanıldığı su arıtma cihazlarındaki membran filtrelerin gözenek boyutları 0,5 – 10 mikrondur. Yalnızca su ve bazı inorganik moleküllerin geçmesine izin veren bu küçük gözenekler kirleticilerin sudan ayrılmasını sağlar. Membran filtre teknolojisi hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Membran Filtre Nedir? Teknik Bilgiler ve Kullanım Avantajları

Su arıtma cihazı kullanımının yaygınlaşması ve su arıtma cihazlarında kullanılan en gelişmiş teknolojinin ters osmoz olduğu hakkındaki farkındalığın artması “Membran nedir, membran filtre nedir?” sorusunun önem kazanması ile sonuçlanmıştır.

Membran, seçici geçirgen yapıları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Membran filtre ise su arıtma cihazlarında kullanılan, musluk suyunun içime hazır hâle getirilmesi sürecinde görev yapan yarı geçirgen zar özelliğindeki bir filtre türüdür. Membran filtrelerin kullanıldığı farklı filtrasyon türleri bulunur ve bu filtrasyon türlerindeki farklılaşmanın kaynağı membran filtrelerin gözenek boyutlarıdır.

Ters Osmoz: Sudaki ağır metallerin dahi ayrıştırılmasını sağlayan ters osmoz filtrasyon sürecinde, çok küçük gözeneklere sahip olan membran filtreler kullanılır.

Nanofiltrasyon: İşlem sırasında bakterilerin, yağların, proteinlerin geçişini engelleyen ancak mineralleri sudan ayrıştırmayan filtrasyondur. Ters osmoz kadar iyi bir arıtma sağlayamaz.

Ultrafiltrasyon: Daha büyük gözeneklere sahip membran çeşitlerinin kullanıldığı, nanofiltrasyona kıyasla daha az ayrıştırma yapan filtrasyon türüdür.

Mikrofiltrasyon: Daha geniş gözenekli membran filtrelerin kullanıldığı bu filtrasyonda yalnızca bakterilerin, yağların ve katı maddelerin ayrıştırılması mümkündür.

Filtrasyon türleri arasında en gelişmiş olan ters osmoz teknolojisidir. Ters osmoz teknolojisinin bu denli etkili olmasının ardında gözenek boyutları çok küçük olan ve yüksek basınca dayanabilen membran filtreler bulunur. Membran filtreler sudaki kirleticileri, organik ve inorganik maddeleri ayrıştırır. “Membran filtre ne işe yarar?” sorusuna da özetle “Yüksek kalitede, sağlıklı su ile buluşulmasına yardımcı olur.” yanıtı verilebilir. Waternet NSF onaylı su arıtma cihazları arasından seçim yaparak siz de sağlıklı su içme konforunu yaşayabilirsiniz.

Membran Filtrenin Önemi Nedir?

Su arıtma membran filtre yardımıyla çok daha etkili sonuçlar verebiliyor. Ters osmoz teknolojisine sahip su arıtma cihazlarında kullanılan çok küçük gözenekli ve basınca dayanıklı membran filtreler sudaki ağır metalleri dahi ayrıştırarak kaliteli, temiz ve sağlıklı su ile buluşulmasına aracılık ediyor.

Membran filtrenin gözenek boyutları sağlıklı suya ulaşmada çok önemli bir kriter olsa da yeterli değil. Membran filtre ömrü, filtrelerin kullanım miktarı doğrultusunda farklılaştığından belli aralıklarla değiştirilmeleri önem taşıyor. Membran filtre değişimi düzenli olarak yapılmadığında su arıtma cihazlarının performansı ve filtrelenen suyun kalitesi azalabiliyor.

Waternet üyelik sistemine dâhil olan kullanıcıların membran filtre fiyatları hakkında soru işareti yaşaması gerekmiyor: Waternet üyelerinin cihazlarındaki filtreler her 6 aylık periyotlarda tamamen ücretsiz olarak değiştiriliyor.

Membran Filtre Nasıl Çalışır?

Membran filtre, su arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerden biridir. Cihazların sahip olduğu teknik özellikler doğrultusunda filtreleme aşamalarının sayısı farklılaşabilir. Waternet su arıtma cihazları söz konusu olduğunda musluk suyu önce tortu filtresinden geçer, daha sonra karbon filtreye gider. Karbon filtreden geçen su membran filtreye ulaşır. Ters osmoz işleminin gerçekleştiği bu aşamada basınçlı su yarı geçirgen bir zar olan membran filtreden geçerken mikroorganizmalardan, bakterilerden, virüslerden ve hatta ağır metallerden fiziksel yolla ayrılır. Ters osmoz işleminden geçirilen su yeniden karbon filtreye gönderilir ve akabinde Innosense filtreye ulaştırılarak tat ve koku bakımından iyileştirilir.

Hangi Membran Filtre Daha İyi? Karşılaştırmalı Analiz

Membran filtreye sahip su arıtma cihazları arasından seçim yaparken “Hangi membran filtre daha iyi?” sorusu gündeme yerleşiyor. Membran filtrenin üretildiği materyalin kalitesi, gözeneklerinin boyutu ve membranın yoğunluğu “En iyi membran filtre hangisi?” sorusuna verilen yanıtları değiştirebiliyor. Ters osmoz teknolojisine sahip su arıtma cihazlarının hepsinde en kaliteli membran filtreler bulunmayabiliyor, dolayısıyla filtrelerin sahip olduğu kalite standartlarının değerlendirilmesi ve sertifikaların doğruluğundan emin olunması önem taşıyor.

Az önce de belirttiğimiz gibi ters osmoz, nanofiltrasyon, ultrafiltrasyon ve mikrofiltrasyon teknolojileri su arıtma cihazlarında kullanılabiliyor. Bu teknolojiler arasındaki farklılık ise membran filtrelerin gözenek boyutları ile oluşuyor. Ters osmoz yalnızca yüksek basınca dayanıklı, gözenek boyutu çok ama çok küçük membran filtrelerle gerçekleştiriliyor.

Waternet su arıtma cihazlarında uluslararası geçerliliğe sahip NSF sertifikaları bulunuyor. Diğer bir deyişle Waternet imzası taşıyan en iyi membran filtreli cihazlar kalitesi belgelenmiş filtreler ile sunuluyor. Kalite standartlarını karşılayan su arıtma cihazlarının sahip olduğu güvenilirlik, sağlıklı suya kesintisiz erişim sağlamak isteyenlerin tercihini Waternet’ten yana yapmalarıyla sonuçlanıyor.

Evde ve İş Yerinde Membran Filtre Kullanımı

Su arıtma cihazları sahip oldukları farklı tasarımları ve değişen beklentilere yanıt veren özellikleri ile hem evlerde hem de iş yerlerinde kullanılıyor. Kaliteli su içme deneyiminden ödün vermek istemeyenlerin tercihi; ters osmoz teknolojisine sahip, membran filtresi bulunan Waternet su arıtma cihazları oluyor.

Waternet markalı su arıtma cihazları hem set üstü hem tezgah altı hem de arıtmalı sebil olarak farklı çeşitlerde sunuluyor. Böylece her ihtiyaca yönelik bir seçim yapmak mümkün oluyor.

Waternet imzalı tezgah üstü su arıtma cihazları şık tasarımları ile mutfakların dekorasyonunu tamamlıyor. Sıcak, soğuk ve oda sıcaklığında su temin etmeyi sağlayan tank yapısı sayesinde hayatı kolaylaştırıyor.

Tezgah altı su arıtma cihazları da Waternet markasının kalitesini yansıtıyor. 10 l tanka ve günlük 4 damacana su üretme kapasitesine sahip cihazda kaliteli ve sağlıklı suya ulaşmayı sağlayan ters osmoz teknolojisi bulunuyor.

Waternet arıtmalı su sebilleri en kalabalık ailelerin ve iş yerlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tank kapasiteleri ile konforlu bir deneyim yaşatıyor. Diğer tüm Waternet su arıtma cihazları gibi NFS sertifikalı membran filtrelerin kullanıldığı arıtmalı su sebilleri teknik özellikleri ve estetik tasarımları ile beğeni kazanıyor.

Membran Filtre Bakımı ve Değişim Süreci

Membran filtreler temiz içme suyuna ulaşmayı sağlasa da yüksek verimlilik alınabilmesi için belli aralıklarla bu filtrelerin değiştirilmesi gerekiyor. Su arıtma cihazlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması da arıtılan suyun kalitesini doğrudan etkiliyor. Waternet farkı hem ücretsiz su arıtma filtresi değişimi hem de olası arızaların yaşanması durumunda hissediliyor.

Waternet üyelik sistemine dâhil olan kullanıcılar; ücretsiz filtre değişimi, ücretsiz bakım ve arıza durumunda ek ücret talep edilmeksizin cihaz değişimi gibi avantajlar yaşayabiliyor. Her 6 ayda bir, Waternet yetkilileri tarafından takip edilen ücretsiz bakım ve ücretsiz filtre değişimi süreçleri, su kalitesinin maksimumda tutulabilmesini sağlıyor. 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilen Waternet müşteri hizmetleri tüm sorulara yanıt veriyor. Tüm bu avantajlar yalnızca Waternet üyelerine özel?

Su Arıtma Sistemlerinde Membran Filtrelerle İnovasyon

Su arıtma cihazları plastik atıkların azalmasını, sağlıklı suya kesintisiz erişim sağlanmasını ve tasarruf yapmayı mümkün kılıyor. Ancak seçilen su arıtma cihazının sahip olduğu teknolojiye dikkat edilmesi gerekiyor. Gözenek boyutları mikron değerlerine sahip olan, yüksek basınca dayanıklı, yoğun yapılı membran filtreler suyun içerisinde sağlık için zararlı olabilecek organik ve inorganik maddelerin arındırılmasını sağlayabiliyor. Siz de “Hangi membran filtre daha iyi?” araştırması yapıyorsanız Waternet su arıtma cihazlarını ve Waternet üyelik sisteminin sunduğu avantajları hemen inceleyebilirsiniz?

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır