SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

23/03/2022

4 dakika

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İçindekiler

Vücudun yaklaşık %60 - 70’ini oluşturan su, hücresel fonksiyonlardan enerji seviyesine dek birçok önemli konuda belirleyici niteliğe sahip. Dolayısıyla sağlıklı, kaliteli, temiz ve iyi suya erişimin sürekliliği önemli. Bu noktada su arıtma cihazı sunduğu avantajlarla yaşamı kolaylaştırıyor ve sağlığın desteklenmesine katkı sunuyor. Peki hangi su arıtma cihazı tüm beklentilere yanıt veriyor?

Doktorların tavsiye ettiği su arıtma cihazı modelleri arasından seçim yapılması sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var. Gerek ev tipi su arıtma cihazı gerekse ofis tipi su arıtma seçimi sırasında belirli kritik faktörler hakkında bilgi edinilmesi öneriliyor. İşte bu yazımızda en iyi su arıtma cihazı seçimi sırasında “Su arıtma cihazı kaç aşamalı olmalıdır?”  başta olmak üzere en çok merak edilen soruların yol gösteren yanıtlarına değineceğiz.

Su Arıtma Teknolojisi: Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışıyor?

Ofis ya da ev tipi su arıtma cihazı seçerken su arıtma cihazının sahip olduğu filtreleme teknolojisi belirleyici unsurların başında gelir. Musluk suyunu arıtan ve içilebilir su hâline getiren en iyi su arıtma cihazı teknolojisi ters osmoz teknolojisidir. Ters osmoz teknolojisi musluk suyunun ağır metallerden, kimyasallardan, mikroorganizmalardan ve tortulardan fiziksel yollar kullanılarak arındırılmasını sağlar. Ters osmoz teknolojisi ile su arıtan cihazlar minimum 5 aşamalı su arıtma mekanizmasına sahiptir. En gelişmiş teknoloji olmasında filtreleme aşamaları ve filtre özellikleri de etki sahibidir.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri: Filtreleme Aşamaları Ne Kadar Etkili?

Ters osmoz teknolojisi barındıran 6 aşamalı ve 5 aşamalı su arıtma cihazı çeşitlerinde membran filtreler kullanılır. Bu filtreler hücre zarı gibi görev yapar. Yarı geçirgen nitelik taşıyan membran filtreler basınç uygulanan suyun içerisindeki partiküllerin, kimyasalların ve tortuların temizlenmesini sağlar. Arıtma sürecindeki aşamalar doğrultusunda kullanılan filtrelerin gözenek genişlikleri değişir. Böylece su arıtılırken içeriğinde bulunabilecek partiküllerin boyutları doğrultusunda bir filtreleme süreci devreye sokulur.

“Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun en önemli yanıtı arıtma teknolojisi olsa da filtrelerin de benzer öneme sahip olduğunun unutulmaması gerekir. Membran filtreler sağlıklı suya erişimi mümkün kılar. Filtrelerin bakımlarının düzenli yapılması ve belli aralıklarla değiştirilmesi tavsiye edilir.

Su arıtma cihazı filtreleri ne zaman değiştirilir?” sorusuna tek ve doğruluğu kesin bir yanıt verilmesi mümkün değildir. Cihazın ne kadar çalıştığı, kaç litre su arıttığı ya da arıttığı suyun niteliği bu sorunun yanıtlarını değiştirebilir. Dolayısıyla önemli olan, tüm riskleri göz önünde bulundurarak su arıtma cihazı filtreleri değişiminin aksatılmamasıdır. Waternet üyelik sistemine dahil olup en iyi su arıtma cihazı kullanan kişiler için her 6 ayda bir ücretsiz kontrol ve filtre değişimi hizmetleri sunulur.

Su Arıtma İhtiyacı: Ev Tipi Su Arıtma Cihazı mı Ofis Tipi mi?

Su arıtma cihazları farklı tasarımlarda, işlevlerde ve kapasitelerde üretilebilir. Ev tipi su arıtma cihazları da ofis tipi arıtma cihazları da farklı ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde çeşitlenir. Bu noktada su arıtma cihazı kullanımının yapılacağı mekânda yaşayan kişi sayısı, su tüketim miktarı ve tercihler belirleyicidir.

Su arıtma cihazı önerileri incelendiğinde karşımıza temel olarak iki ana grup çıkar: Ev tipi su arıtma cihazları ve ofis tipi su arıtma cihazları. Ev tipi su arıtma cihazı ile ofis tipi su arıtma cihazı arasındaki temel fark arıtılan suyun tutulduğu tankların kapasiteleridir. Evlerde yaşayan insan sayısının daha az olması arıtılmış su kullanımına duyulan ihtiyacın ofislere oranla daha az olmasına neden olur. Bu durum ev tipi su arıtma cihazı çeşitlerinin daha düşük tank kapasitesi ile sunulmaları sonucunu doğurur.

Kalabalık evlerde ofis tipi su arıtma cihazı çeşitlerinden olan arıtmalı su sebili, az kişinin çalıştığı ofislerde ise ev tipi su arıtma cihazı modelleri tercih edilebilir. Su arıtma cihazları ihtiyaçlara yanıt verecek çeşitlilikte sunulur.

Su Arıtma Cihazlarının Konumlandırılacağı Alan ve Dekorasyonu       

Ev tipi su arıtma cihazı tavsiye edildiğinde, son karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer unsur su arıtma cihazlarının konumlandırılacağı alandır.

Sıklıkla tercih edilen modellerin başında tezgah altı su arıtma cihazı gelir. Tezgah altı su arıtma cihazı, konumlandırıldığı alanın dekorasyonunda yer kaplamaz ve kullanım konforunu maksimize eder. Alternatif tercihlerden biri de tezgah üstü su arıtma cihazlarıdır. Waternet tezgah üstü su arıtma cihazı ödüllü tasarımı ile mutfak dekorasyonunda şık bir etki yaratırken farklı sıcaklık derecelerinde su teminini mümkün kılması ile favori tercihlerdendir.

Ofisler ya da ortak kullanıma açık alanlar için su arıtma sistemi ihtiyacı ortaya çıktığında arıtmalı su sebili modelleri öne çıkar. Ofisler kadar kalabalık aileler için de doğru tercih olarak nitelendirilen arıtmalı su sebili her an hem sıcak hem soğuk hem de oda sıcaklığında su ihtiyacının karşılanmasını sağlayan, tank kapasitesi yüksek ürünlerdir. Şık tasarımları konumlandırıldıkları mekânların dekorasyonuna uyum sağlamaları, sahip oldukları teknoloji ise kaliteli suya erişimi mümkün kılmaları ile sonuçlanır.

Siz de daha sağlıklı ve kaliteli suya erişiminizin önündeki engelleri kaldırmak isterseniz içeriğimizde değindiğimiz unsurlara dikkat ederek konforlu bir deneyim yaşayabilirsiniz. En gelişmiş su arıtma teknolojisi olan ters osmoz teknolojisini barındıran, en az 5 aşamalı su arıtma cihazı ve membran su arıtma cihazı filtreleri ile hem kendiniz hem de aileniz için iyi su içme deneyimini yaşayabilirsiniz.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır