Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır? Ters Osmoz Nedir?Su arıtma sistemi yeni tanıştığımız bir kavram değil. Fakat su arıtma sistemleri teknolojisindeki gelişmeler gösteriyor ki burada yeniden keşfedilmeyi bekleyen yepyeni bir düzen var. Hem de eski tecrübelerinizi tamamen unutmanızı sağlayacak bir düzen.
Temiz içme suyu, sadece bir şehrin, bir ülkenin meselesi değil; tüm dünyanın, tüm insanlığın ortak meselesi. Şebeke sularının aynı zamanda içme suyu olarak kullanılabilmesi de aynı şekilde ne yalnızca kullanan kişilerin sağlığı ne de ekonomisi ile ilgili. Tüm dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren su arıtma konusunun en temeline inmeye ne dersiniz? Bildiğiniz bir şeyi sahiplenmeniz çok daha kolay olacaktır. İşte su arıtma sistemlerinin çalışma düzeni…
 
1. Suyun sabit döngüsüÖncelikle dünyadaki su miktarının asla değişmediğini bilmeniz gerekiyor. Suyun sabit döngüsü değişmediği sürece, suyun miktarı da değişmeyecek. Okyanuslar, nehirler ve göllerden buharlaşan su, bulutların yardımıyla taze yağmur olarak yağar ve bu döngü devam ettiği sürece de suyun miktarı aynı kalacak. Su arıtma sistemlerinin, doğaya olan sevgisini ve saygısını da buradan anlayabilirsiniz.

2. Döngü elbette kirlendi! Aslında bu kusursuz ve inanması güç döngü, suyumuzu temiz tutmak için tek başına yeterliydi. Fakat dünyadaki kirliliğin dev boyutlara ulaşması, bu döngünün tek başına insanlara temiz su temin etme şansını ortadan kaldırdı. Havaya karışan veya doğrudan suya karışan kirlilik, atmosfere karışan dumanlar, hem buharlaşan hem de yağan suyun pis olmasına neden oluyor.

3.Su, ne kadar tatlısın! Dünyanın dörtte üçü su ama bu suların sadece yüzde biri tatlı su… Bu tatlı suya ulaşmak da yaşadığımız hayatlar ve çevresel etmenler nedeniyle imkansız görünüyor. Aslında bu suya musluktan ulaşmamız mümkün ama kirliliğin ulaştığı boyut nedeniyle, musluktan su içmek bir korku filmi sahnesi ile eş değer tutuluyor. Ama fark yaratan ters osmoz sistemi sayesinde, korku filmi sahnesi olmaktan çıkıp, hayatınızda aldığınız en iyi kararlardan biri haline dönüşecek.

4.Ters Osmoz sistemiTers osmoz, devrim niteliğinde bir teknoloji ve musluktan su içmek için muazzam bir sisteme sahip. İlk ortaya çıktığında, gemilerde içme suyu üretmeye yarıyordu fakat günümüzde teknolojinin de ilerlemiş olmasıyla ters osmoz evlerimize girmeyi başardı.
Kısaca deniz suyunu, içme suyuna dönüştüren ters osmoz sistemi tamamen doğal bir yöntemdir. Suyun az yoğun ortamdan, çok yoğun ortama emilme sürecine Osmoz adı verilir. Ters osmoz ise bu süreci basınçla tersine döndürür ve temiz suyu elde etmenizi sağlar.

5. Filtreler Osmoz sistemi için toplamda 6 aşama gerekiyor bu da suyun arıtılma sürecinde 6 farklı filtreden yolculuk yaparak size ulaşması anlamına geliyor.
-Tortu filtresi
-Ön karbon filtre
-Membran filtre
-Son karbon filtre
-İnce filtre
-Anti-bakteriyel (seramik) filtre
 
Bu altı filtrenin sürecini özetlemek gerekirse, her biri kendi yetenekleri doğrultusunda yok edebilecekleri kir ve bakterilerle uğraşıyorlar. En büyük toz, kum gibi partikülleri tortu filtresi ortadan kaldırıyor. Kimyasallar, ağır metaller, ince toz parçacıkları derken suda bulunan tüm saf olmayan maddeler ortadan kalkıyor.
 
6. Kurulum ve kontrol 
Su arıtma sistemini evinizde kullanmaya başladıktan sonra hiçbir şeyi dert etmenize gerek yok. Periyodik bakımı yapılan arıtma sisteminizde herhangi bir aksaklık veya arıza meydana gelirse, en hızlı şekilde müdahale edilebiliyor. Üstelik temizliği ile de uğraşmanıza gerek yok. Evinizde, musluğunuzdan aynı çocukluğunuzdaki gibi su içmenizi sağlayacak arıtma sistemleri suyun tadına doya doya varmanızı sağlayacak