SSS

Faydalı Bilgiler

İletişim

NSF Sertifikası: Sağlığınız İçin Onaylı Su Arıtma Cihazlarının Önemi

19/04/2024

6 dakika

NSF Sertifikası: Sağlığınız İçin Onaylı Su Arıtma Cihazlarının Önemi

İçindekiler

Temiz, kaliteli ve lezzetli suya ulaşmak herkesin hakkı. Bu kapsamda herkes kendi için en sağlıklı ve sürdürülebilir olduğuna inandığı yolu tercih ediyor. Son yıllarda damacana kullanımının yol açtığı çevre ve sağlık ile ilgili olası zararlara yönelik farkındalığın yükselmesi, su arıtma cihazı kullanım sıklığını artırıyor. Peki her su arıtma cihazı aynı ölçüde kaliteli ve temiz suyu sunuyor mu? İşte bu sorunun yanıtı ne yazık ki değişiyor. Dolasıyla su arıtma cihazı satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin önemi artırıyor. Siz de güvenle kullanabileceğiniz bir su arıtma cihazı arayışındaysanız ürünün sahip olduğu sertifikaları değerlendirmelisiniz. Sorgulamanız gereken sertifikalardan biri de: NSF sertifikası.

Bu yazımızda “NSF belgesi nedir?”, “NSF onaylı su arıtma cihazları neden tercih edilmelidir?”, “NSF sertifikası sorgulama nasıl yapılır?” gibi sağlığınızı yakından ilgilendiren soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Ancak öncesinde, NSF nedir? kısaca açıklayalım.

NSF Nedir?

1944 yılında ABD’de sanitasyon ve gıda güvenliğinin standart hâle getirilmesi amacıyla kurulan ve kısaca NSFolarak adlandırılan National Sanitation Foundation; 1990 yılı itibarıyla küresel ölçekte halk sağlığını ve güvenliğini desteklemeye yönelik faaliyetlerini genişleten, kâr amacı gütmeyen bir sertifikasyon kuruluşudur. Faaliyet alanının küresel boyuta yayılması ile kuruluşun ismi NSF olarak değiştirilmiştir. Dünya genelinde insan sağlığını ve güvenliğini ilgilendiren su, ilaç, kozmetik, ulaşım, gıda ve içecek gibi temel sektörlerde teknik mükemmelliği simgeleyen NSF, kalite standartlarından geçen ürünlere NSF sertifikası sunar. “NSF sertifikası nedir?” sorusuna “Ürünün NSF standartlarını karşılayan merkezlerde gerçekleştirilen testler sonucunda NSF kriterlerini karşıladığını, halk sağlığı ve güvenliği için sorun teşkil etmediğini gösteren belgedir.” şeklinde yanıt verilebilir.

NSF sertifikası alınabilmesi için kuruluşa başvuruda bulunulması, yapılan başvurunun NSF tarafından işleme alınması, ürünün NSF kuruluşunun tanıdığı merkezlerde testlerden geçirilmesi ve tüm testleri başarıyla karşılaması gerekir. NSF sertifikası alınması zorunlu olmamakla birlikte kaliteyi ve güvenliği temsil ettiği için varlığı önemli bir kriter olarak değerlendirilir.

Az önce de belirtildiği gibi NSF, halk sağlığını ilgilendiren farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Kuruluş; su ürünleri ve sistemlerinin kalitesini, performansını ve güvenliğini de standartlara bağlıyor. Bu bilgi bizi NSF onaylı su arıtma cihazı tercihinin önemine götürüyor. Siz de su arıtma cihazınızı güvenle kullanmak ve sağlığınızla ilgili endişe yaşamamak için Waternet NSF sertifikası ile sunulan kaliteli su arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz.

NSF / ANSI Standartları ve Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?

ANSI yani The American National Standards Institute, ABD’de standartları ve uygunluk değerlendirme sistemini yöneten özel, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak tanımlanabilir. NSF ve ANSI standartları onay verilen ürünlerin tasarımlarının, yapım süreçlerinin, ürünlerin performanslarının değerlendirilmesi amacıyla belirlenmiştir. Halk sağlığının ve çevrenin korunması, tüketicilerin sağlıklı ve güvenilir ürünlerle buluşturulması gibi amaçlar güden bu kuruluşların onayı, ürünlerin kalitesinin ve güvenilirliğinin bir simgesi olarak kabul edilir. Sağlığı etkileyen ve yaşam kalitesini şekillendiren ürünlerin standartları karşılıyor olması son derece önemlidir. Bu ürünler arasında şüphesiz su arıtma cihazları da bulunur. NSF onaylı filtre seti ve NSF belgesi olan su arıtma cihazları ile buluşabileceğiniz Waternet’te, hem kendiniz hem de aileniz için sağlıklı tercihler yapabilirsiniz.

NSF Sertifikalı Ürünlerle Sağlık ve Güvenlik

NSF onaylı su arıtma cihazları arasından seçim yapmak, onaylı NSF su arıtma filtresi kullanılarak arıtılan su ile buluşmak anlamına gelir. Waternet su arıtma cihazları NSF/ANSI 42, NSF/ANSI 53, NSF/ANSI 58, NSF/ANSI 372 ve NSF/ANSI 401[DÖ1] sertifikasyonlarına sahiptir. Bu sertifikaların ne anlama geldiği şu şekilde özetlenebilir:

NSF 42: Su arıtma cihazlarındaki filtrelerin sudaki kokuyu, tadı ve kloru azalttığını gösterir.

NSF 53: Suda bulunan ve sağlık için zararlı olan kirleticilerin azaltıldığını gösteren sertifikadır. Bu kirleticiler sıvı, gaz ya da çözünmüş forma olabilir.

NSF 58: Suyun ters osmoz teknolojisi ile arındırıldığını gösterir. Yarı geçirgen membran filtre sudaki kirleticileri fiziksel olarak arındırır.

NSF 372: Düşük kurşun içeriğinin belgelendirilmesine yönelik standarttır. Ürünlerin %0,25’ten fazla kurşun içermediğini gösterir.

NSF 401: Su arıtma filtrelerinin herbisitlerin, pestisitlerin, BPA’nın ve farmasötiklerin de dâhil olduğu 15 farklı kirleticiyi azaltabildiğini gösteren standarttır.

Nasıl Kontrol Edilir? Gerçek NSF Onayını Anlama

NSF sertifikası, ülkemizde en çok su arıtma cihazlarında karşımıza çıkar. Arıtma cihazlarında NSF onaylı su arıtma filtreleri olduğunu anlamanın en pratik yolu NSF onayı olduğunu gösteren logodur. Ancak ne yazık ki bazen sahte sertifikalarla karşılaşılabilir. Bu durumda kullanıcıların NSF sertifikası sorgulama işlemi yapmaları gerekir.

NSF sertifikası sorgulama işlemi NSF’nin web sitesi üzerinden ürün adı, üretici ve model gibi bilgiler girilerek ve/veya varsa ürünlerdeki barkod okutularak yapılabilir. Su arıtma cihazlarının güvenilir markalardan ve/veya satış platformlarından alınmasının orijinal sertifikalı ürünlere ulaşma noktasında önemli olduğu ifade edilebilir.

Ev ve Endüstri İçin En İyi NSF Onaylı Su Arıtma Cihazları

Evlerde ve iş yerlerinde NSF onaylı su arıtma cihazları kullanmak sağlığı korumak ve desteklemek anlamına geliyor. Kalitesi ve güvenilirliği uluslararası standartları karşılayan Waternet NSF onaylı su arıtıcılar farklı beklentileri karşılayan gelişmiş özelliklerle hayatınızı kolaylaştırıyor.

NSF/ANSI 42, 53, 58, 372 ve 401 sertifikalarına sahip Waternet set üstü su arıtma cihazları, tezgah altı su arıtma cihazları ve arıtmalı su sebilleri farklı beklentilere yanıt veren tank kapasiteleri ile hayat kalitesini yükseltiyor. Waternet üyelik sistemine dâhil olunduğunda cihazların bakımları ve filtre değişimleri her 6 ayda bir ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Tercih edilen model doğrultusunda sıcak, soğuk ve oda sıcaklığında temiz suya kesintisiz erişim sunan Waternet NSF sertifikalı su arıtma cihazları ile hemen sağlıklı suya ulaş?

NSF Sertifikası Alma Süreci: Bir Su Arıtma Cihazının Yolculuğu

NSF sertifikası alma sürecindeki adımlar ürüne, sürece ve sertifikasyona göre değişiklik göstermekle birlikte standart bazı aşamalardan bahsedilebilir. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle NSF kuruluşuna sertifika türü de belirtilerek başvuru yapılır.

  • Başvuru kabul edildikten sonra ürün değerlendirilir.

  • Laboratuvarlarda ürün test edilir. Testlerin gerçekleştirildiği laboratuvar NSF onaylı olmalıdır.

  • Üretimin yapıldığı tesisler, süreçler denetlenir. Örnek ürün üretimi yapılır.

  • Test sonuçları değerlendirilir ve onaylanır.

  • Test sonuçları onaylandığı takdirde sözleşme imzalanır ve NSF platformlarında onaylı ürünler listelenir.

  • NSF sertifikası alan ürünlerin yıllık denetimleri yapılır ve testler yenilenir.

Tüm bu süreçlerin belirli standartlar ve kurallar dâhilinde gerçekleştirilmesi ile ürünlerin kalitesi NSF standartları doğrultusunda belgelenmiş olur. Belgeyi bir kez almaya hak kazanmak ise yeterli değildir, NSF onayı ile üretilen ürünler yıllık olarak test edilerek kalitenin sürdürülmesi sağlanır.

Su Kalitesinde Uluslararası Güvence: NSF Sertifikasyonunun Global Önemi

Ürünlerin halk sağlığını desteklemek ve korumak için gerekli kriterlere sahip olduğunu gösteren NSF sertifikası, tüketicilerin sağlıkları için güvenle tercih yapmasını mümkün kılar. Küresel çapta faaliyet gösteren bu bağımsız kuruluşun onayını almak markaların ürettiği ürünlerin kaliteli, sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve performanslı olduğunun somut göstergesi olarak yorumlanır.

Yaşamın ve sağlığın devamlılığında esas olan suyun, NSF onaylı su arıtma filtreleri ile içilebilir hâle getirilmesi göz ardı edilemeyecek bir öneme sahiptir. Ters osmoz teknolojisi ile suyu arıtan ve filtrelerinin kalitesi NSF tarafından onaylanan Waternet su arıtma cihazları sağlıklı su ile aranızdaki engelleri kaldırmanın güvenilir yoludur.

Sahte NSF Sertifikalarına Dikkat: Güvenilirliği Doğrulama Yöntemleri

NSF onaylı su arıtma cihazları arasından seçim yaparak sağlıklı ve güvenli su ile buluşmak mümkün. Ancak ne yazık ki her sertifika gerçek olmayabiliyor, sahte NSF sertifikaları ile satışa sunulabilen su arıtma cihazları toplum sağlığını tehdit ediyor. Bu nedenle su arıtma cihazı alanların NSF sertifika sorgulama işlemlerini yapmaları, üretici firmayı araştırmaları ve seçimlerini güvenilirliği ile bilinen markalardan yana yapmaları gerekiyor.

Waternet NSF sertifikaları ile kalitesini ortaya koyuyor. NSF’ye ek olarak Water Quality ve CE Conformite European sertifikaları ile öne çıkan Waternet, sağlıklı suyla buluşmanızı sağlıyor.

[DÖ1]https://www.nsf.org/consumer-resources/articles/standards-water-treatment-systems Belirtilen adreste, Waternet sitesinden farklı olarak standartlar NSF/ANSI olarak adlandırılmıştır. Waternet ve diğer su arıtma cihazı markalarının sitelerinde salt NSF olarak adlandırıldığından, içerikte iki farklı şekilde de kullanılmıştır.

Suyun İyilik Hali İle Tanışın

Suyunuzu ücretsiz test etmekten ve ihtiyaçlarınıza uygun uluslararası sertifikalı cihazlarımızın danışmanlığını sunmaktan memnuniyet duyarız.

+90
Contact us

© Copyright 2024 - Tüm hakları Saklıdır