Dünyanın En Temiz Denizleri ListesiSuyun hayati öneminin fiziksel sağlıkla birlikte aslında psikolojik sağlıkla da alakası bulunuyor. Nasıl mı? Hemen kendinize “Neden yazı bu kadar çok özlüyorum?” diye sorun. Cevap kesinlikle deniz ve güneş olacaktır. Denize girmek, deniz kenarında saatlerin hiç bitmemesini istemekte çok haklısınız! Su her yerde iyileştiricidir. Hem bardakta, hem siz içindeyken hem de dışından ona bakarken. Yaz planlarına yavaş yavaş başlarken, yüzmek için dünyanın en harika ve en temiz 10 denizi öğrenmeye hazır mısınız?

1. Bora Bora, Fransız Polinezya’sı
Uçuşun bir günden fazla sürdüğü bir yere insan neden gitmek ister diye sormayın. Bu muazzam deniz, manzara ve huzur için herkes en az üç gün uçmayı göze alabilir. Mercan kayalıklarla çevrili bir ada olan Bora Bora tertemiz deniziyle, özellikle dalış yapmak isteyenler için kusursuz bir yer.

2. Primosten, Hırvatistan
Adriyatik’in incisi Dubrovnik denilse de orada denize girmek biraz zor. Ama dünyanın en temiz denizlerinden birine girebileceğiniz Primosten, Hırvatistan’ın gizli kalmış bir köşesi olarak sizleri bekliyor. Avrupa’da temiz bir deniz denildiği zaman herkesin aklına Yunan Adaları geliyor ama Primosten, tüm Yunan Adaları’ndan çok daha berrak bir su sunuyor sizlere.

3. Panari Adası, Okinawa, Japonya
Uzak Doğu’da bulunan izole bir ada Panari Adası ve yalnızca özel turlarla ulaşım sağlanabiliyor. Ulaşmak ne kadar zor olursa olsun, o denize girmek için insan her türlü yola katlanmayı göze almalı. Adada otel, market, ev gibi hiçbir yaşam alanı bulunmuyor. Neden dünyanın en temiz denizi listesinde olduğunu buradan da anlayabiliyoruz.

4. Sabah, Malezya
Borneo Adası’nın kuzeyinde yer alan Sabah, adıyla da bizi çağırıyor! Gözlerinizle asla inanamayacağınız bir deniz rengi hayal edin ve o renk ile kusursuz bir uyum yakalayan altın kumlar… Sabah sadece suyunun temizliği ile değil, sakinliği ve gözden uzaklığıyla da sizi kendine bağımlı hale getirecek bir yer.

5. Cala Macarelleta, Minorka, İspanya
Akdeniz’deki İspanyol adalarından biri olan Minorka’da bulunan Cala Macarelleta’ya ancak 30 dakikalık bir yürüyüşle veya denizden yüzerek ulaşabiliyorsunuz. Yemyeşil ağaçların ve kayaların eşlik ettiği denizde, mavinin rengi gözlerinizi alabilir. Güneş gözlüklerinizden çok uzaklaşmamanızda fayda var.

6. Bodrum, Türkiye
Bodrum’un denizi de dünyanın en temiz kalmayı başaran 10 denizinden biri! Tarihin taçlandırdığı bir liman kenti olan Bodrum’un mavi bayraklı plajlarının binlerce yıldır, insanların akımına uğramasını çok sorgulamamak gerekiyor. Manzarasına bakarken, teknelerin denizde süzüldüğünü görebilirsiniz.

7. Cayo Coco, Küba
Herkes mutlaka Küba’yı ziyaret etmek ister. Büyülü bir etkisi bulunuyor Küba’nın insanlar üzerinde… Ama Cayo Coco’yu duyunca bu büyüye kapılmamak imkansız. Dünyanın en temiz denizlerinden birine sahip Cayo Coco’nun altın beyazı kumlarından ayrılmak çok zor!

8. Calanque de Sormiou, FransaBu nefis denize ancak dağ yürüyüşleri veya zorlu bisiklet parkurlarından ulaşabiliyorsunuz. Bütün bu zorluklar da bu tertemiz deniz için değiyor. Fransa’nın güneyinde bulunan ve yol şartları yüzünden korunaklı bir hale gelen Calanque de Sormiou’da dalış yapmak inanılmaz bir tecrübe olabilir.

9. St. George, Bermuda
UNESCO mirası Bermuda’da St. George sahilinde denize girmek aynı zamanda dünyanın en temiz denizlerinden birinde yüzmek demektir. Tarihi bir kent olan St. George hem büyüleyici bir güzelliğe hem de saatlerce sürmesini isteyeceğiniz sahil keyfine ev sahipliği yapıyor.

10 Belo Sur Mer, Madagaskar
Kilometrelerce uzunluktaki beyaz altın kadar güzel kumlarıyla, Madagaskar’da bulunan Belo Sur Mer daha önce hiç görmediğiniz bir denizi çıkarıyor karşınıza. Tertemiz bir deniz olduğunu ilk görüşte anlayabilirsiniz çünkü transparan bir suya sahip. İnsan böyle bir denizden asla çıkmak istemez!